Potrzebna ekskomunika

  

Gdy w Polsce dyskutujemy nad filmem „Kler” i próbujemy za wszelką cenę bronić naszych kapłanów (warto pamiętać, że problemem jest nie tylko film, ale też to, że część kapłanów i biskupów zachowuje się tak, jak ci na filmie), w Stanach Zjednoczonych trwa bolesny proces oczyszczania Kościoła. Uczestniczą w nim świeccy, którzy wskazują, że problemem są nie tylko przestępcy w sutannach, ale także sposób ich traktowania.

Doskonale pokazuje to znakomity katolicki apologeta Scott Hahn. Według niego przeniesienie do stanu świeckiego kardynała Theodore’a McCarricka, któremu udowodniono molestowanie seksualne nieletnich, dowodzi smutnej pogardy dla tego stanu. A w takiej sytuacji, zgodnie z nauczaniem św. Pawła, odpowiednim postępowaniem byłaby ekskomunika. Wspólnota Kościoła bowiem potrzebuje potężnego środka leczniczego, a cóż oznacza takie rozwiązanie sprawy McCarricka? „Że jeśli jesteś hierarchą i przestępcą seksualnym, a zostaniesz złapany, to… nie możesz być duchownym, ale możesz być świeckim” – odpowiada Hahn. „A jak to się ma do powszechnego powołania do świętości?” – dopytuje amerykański teolog. Warto rozważyć te słowa, bo one mówią o realnym problemie klerykalizmu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts