W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego - jak poinformował PAP rzecznik Okręgowego w Częstochowie sędzia Dominik Bogacz - wzięli udział m.in. wiceministrowie: sprawiedliwości Michał Wójcik oraz rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński. Budowę poświęcił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Wiceminister Wójcik poinformował, że częstochowskie przedsięwzięcie należy do największych obecnie inwestycji w wymiarze sprawiedliwości w Polsce.

"Rozpoczynamy dziś tę wielką i konieczną inwestycję, która będzie trwała 60 miesięcy. Jest to radosny dzień dla Częstochowy i jej mieszkańców, którzy czekali na nią wiele lat. Będzie to jedna z największych inwestycji w Polsce. To sukces przede wszystkim społeczności pracującej tutaj na co dzień, która mocno zabiegała o zabezpieczenie pieniędzy w budżecie na ten cel" – powiedział wiceminister, cytowany przez lokalny portal www.czestochowskie24.pl.

Siedmiokondygnacyjny budynek o kubaturze blisko 77 tys. metrów sześciennych, powstanie przy ul. św. Rocha. Powierzchnia zabudowy przekracza 2,5 tys. metrów kwadratowych. Zaplanowano pięć pięter i dwie kondygnacje podziemne. W budynku znajdzie się blisko 30 sal rozpraw. Planowany termin zakończenia budowy to trzeci kwartał 2022 r.

Wartą niespełna 112,5 mln zł brutto umowę na budowę budynku sądu podpisano 17 września tego roku. Wykonawcą inwestycji jest Częstochowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Przemysłówka SA. Celem inwestycji – jak podał częstochowski sąd – "jest zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych i logistycznych Sądu Rejonowego w Częstochowie".

Po planowanym podziale częstochowskiego sądu na dwie jednostki – Sąd Rejonowy Częstochowa-Południe oraz Sąd Rejonowy Częstochowa-Północ, będzie on miał dwie lokalizacje: przy ul. Dąbrowskiego (Południe) oraz przy ul. św. Rocha (Północ).

Obecnie Sąd Rejonowy w Częstochowie zlokalizowany jest w czterech budynkach; koszt wynajmu powierzchni to ok. 1 mln zł rocznie. Pod względem ilości rozpatrywanych spraw częstochowski sąd rejonowy należy do największych w Polsce.