Wywozili odpady "na lewo". Jest śledztwo

Piotrkowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego składowania i transportowania odpadów na teren byłej kopalni piasku Lewkówka I w Karlinie. Zdaniem śledczych, mogło to zagrozić zdrowiu lub życiu ludzkiemu, a także spowodować spory uszczerbek dla środowiska.

Nielegalne składowisko urządzono w kopalni piasku; zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/CC0/prvideotv

3 października policjanci - po uprzednim otrzymaniu informacji o możliwości niegalnego składowania odpadów - ujawnili na terenie Lewkówki cztery samochody ciężarowe - w tym samochody-wywrotki. Zatrzymali trzech kierowców, a także stróża nadzorującego wjazd i wyjazd pojazdów na teren kopalni piasku. W stróżówce zabezpieczono dokumentację przewozową.

- Z uzyskanych w trakcie wykonywanych czynności informacji wynikało, że kolejny (piąty) z pojazdów ciężarowych załadowanych odpadami, które mają być przewiezione na w/w miejsce składowania odpadów, zaparkowany jest w miejscowości Rękoraj gm. Moszczenica powiat piotrkowski na stacji paliw - informuje piotrkowska prokuratura.

Policjanci ujawnili we wskazanym miejscu ciągnik siodłowy z naczepą załadowany odpadami komunalnymi.

Nazajutrz prokurator przedstawił Zdzisławowi Ch., Zbigniewowi M., Mariuszowi Sz., Marcinowi Sz. oraz Dawidowi W. przedstawiono zarzuty popełnienia czynu zabronionego z art. 183 § 1 kk.

Art. 183 par. 1 KK: Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W odniesieniu do Zbigniewa M. i Mariusza Sz. podjęto decyzję o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych tj. Marcina Sz., Zdzisława Ch. oraz Dawida W. zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.

 

Źródło: piotrkow-tryb.po.gov.pl, niezalezna.pl

#odpady #Prokuratura #Piotrków Trybunalski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo