Do parafii trafi przewodnik ekologiczny diecezji sosnowieckiej i Ministerstwa Środowiska

Diagnozę zagrożeń środowiska – jak globalne ocieplenie, smog czy brak segregacji odpadów – oraz praktyczne wskazania, jak dbać o środowisko zawiera wydany właśnie przez diecezję sosnowiecką we współpracy z resorem środowiska przewodnik ekologiczny.

krajobraz przemysłowy
pixabay.com /Creative Commons CC0/SD-Pictures

Ks. Paweł Rozpiątkowski z diecezji sosnowieckiej powiedział PAP, że wydana w nakładzie 30 tys. egzemplarzy książeczka w ciągu kilku najbliższych tygodni trafi do wszystkich parafii w kraju. Przewodnik, skierowany do księży i wspólnot parafialnych, jest praktyczną refleksją nad wskazaniami papieża Franciszka, zawartymi w jego "zielonej" encyklice "Laudato si".

Księża z Sosnowca przypominają, że diecezja sosnowiecka to teren silnie zurbanizowany i uprzemysłowiony, co wiąże się z wieloma zagrożeniami dla środowiska i właśnie dlatego postanowiła aktywnie włączyć się w podejmowane inicjatywy proekologiczne.

Wystarczy przywołać dane raportu Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego na rok 2017 r. Wynika z nich, że w 232 dniach ubiegłego roku odnotowano przekroczenie dopuszczalnego stężenia rakotwórczych substancji w powietrzu, które wynosiło aż 700 proc. normy

- wskazał ksiądz Przemysław Lech z biura prasowego diecezji.

Przewodnik został wydany z w wyniku nawiązania współpracy z Ministerstwem Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z inicjatywy biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Autorami publikacji są ks. dr Michał Borda i ks. dr Michał Knapik, konsultacji naukowej udzielił ks. dr hab. Roman Buchta z Uniwersytetu Śląskiego.

Kościół katolicki posiada globalnie 220 tysięcy parafii, z czego ponad 10 tysięcy w naszym kraju. Dlatego jako katolicy możemy mieć konkretny wkład w budowanie świadomości ekologicznej i dawanie przykładu ekologicznego nawrócenia

– tłumaczyli motywy wydania publikacji sosnowieccy księża.

Autorzy poruszają m.in. problem globalnego ocieplenia, a odwołując się do nauczania papieża wzywają do wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne. Wyliczają konkretne działania, które można i trzeba podjąć w parafiach, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Na zakończenie książki przedstawiają "ekologiczny dekalog" – "10 przykazań ekologicznych".

Zachęcają np. do tego, aby nie palić w piecach węglowych opałem niskiej jakości, inwestować w rozwiązania oszczędzające energię i korzystać jak najczęściej z środków transportu publicznego zamiast z prywatnych samochodów. Radzą też, aby reagować na uzasadnione podejrzenie spalania w okolicy trujących odpadów.

Książkę opatrzyli wstępem minister środowiska Henryk Kowalczyk i bp Kaszak.

Jako chrześcijanie mamy (...) obowiązek dbać o wszystko, czym zostaliśmy obdarowani przez Stwórcę z uwagi na cześć jaką jesteśmy mu winni oraz przez wzgląd na nas samych" – napisał biskup. "Jako minister środowiska cieszę się, że w nauczaniu Kościoła troska o nasz Wspólny Dom, to jest dbałość o otaczające nas środowisko, stanowi jedno z najistotniejszych zagadnień

– napisał we wstępie minister Kowalczyk.

Diecezja sosnowiecka zaznacza, że od lat stara się wdrażać ekologiczne rozwiązania w swoich parafiach. Sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie było pierwszym kościołem w Polsce z własną, ekologiczną instalacją fotowoltaiczną, pozwalającą na pozyskiwanie czystej energii z odnawialnego źródła.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

#Diecezja Sosnowiecka #Ministerstwo Środowiska #ekologia #przewodnik ekologiczny #Kościół katolicki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo