Warta Gorzów otrzymała pomoc

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; Fz

  

KS Warta Gorzów otrzymał prawie 600 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację projektu związanego z budową kompleksu piłkarskich boisk treningowych - poinformowała podczas briefingu w Gorzowie Wlkp. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Działająca na zasadzie stowarzyszenia Warta Gorzów otrzyma wsparcie z Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.

„Bardzo się ciszę, że infrastruktura sportowa, boiska sportowe, obiekty sportowe w Gorzowie mają szansę się rozwijać dzięki współfinansowaniu ze strony budżetu państwa, bo takie finansowanie zagwarantuje ministerstwo sportu” – powiedziała Rafalska.

Minister przypomniała, że z tego samego programu w tym roku w woj. lubuskim dofinansowanie otrzymała gmina Santok na budowę sali gimnastycznej w Janczewie, a samorząd Kostrzyna nad Odrą ponad 5 mln zł dofinansowania do budowy krytego basenu.

Zgodnie z planem inwestycja Warty Gorzów ma potrwać pięć lat i kosztować ok. 5 mln zł. Jej efektem będzie wybudowanie kompleksu kilku boisk piłkarskich, w tym jednej sztucznej płyty oraz zadaszonego orlika. Oprócz tego w kompleksie znajdą się budynki socjalne i biurowe.

Pierwszy etap inwestycji obejmuje m.in. budowę sztucznej płyty z oświetleniem i naturalnego boiska treningowego. Jego koszt to 1,8 mln zł. Klub otrzyma prawie 600 tys. zł dofinansowania z ministerialnego programu do budowy sztucznej płyty. Ta ma powstać w ciągu roku.

KS Warta Gorzów zamierza wybudować kompleks piłkarski na terenie byłem żwirowni przy ul. Żwirowej w Gorzowie. To teren w dużej niecce o pow. kilku ha. Klub otrzymał go na 15 lat w użyczenie od miasta.

„To jest z możliwością przedłużenia i myślę, że jak będzie to się wszystko rozwijać tak jak planujemy, to tutaj nie ma przeciwskazań, żeby użyczenie nie przedłużyć o kolejne 15 lat. Mamy informację, że w realizacji naszego przedsięwzięcia możemy liczyć na pomoc samorządu Gorzowa i województwa ” – powiedział prezes KS Warta Gorzów Zbigniew Pakuła.

„Jest to jeden z ewenementów w skali kraju, że właśnie nie samorząd, tylko stowarzyszenie otrzyma te pieniądze. W sumie w ministerstwie złożono ponad 900 projektów, z tego ok. 300 projektów zostanie dofinansowanych i tutaj ten projekt został oceniony bardzo wysoko” – powiedział na briefingu pełnomocnik wojewody lubuskiego ds. sportu Ireneusz Madej.

Przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Sebastian Pieńkowski zaznaczył, że to kolejna sportowa inwestycja w mieście z rządowym dofinansowaniem.

„15 mln zł już trafi do Gorzowa na halę, w następnym roku mamy obiecane kolejne 15 mln zł; 2 mln - budują się boiska przy Stilonie (stadion piłkarski OSiR – PAP) - pełnowymiarowe, treningowe; 1,5 mln zł na wymianę wentylacji na Słowiance (Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne – PAP), więc przez trzy lata trafia prawie 20 mln na infrastrukturę (sportową – PAP) w Gorzowie Wlkp.” – wymienił Pieńkowski.

Pierwszy zespół Warty Gorzów gra w III lidze, w tym sezonie jest beniaminkiem. Klub prowadzi akademię piłkarską, w której we wszystkich kategoriach szkoli się ponad 300 dzieci.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pentagon testuje pociski o zasięgu ponad 500 km

/ FLICKR.COM/clayirving/CC BY-SA 2.0

  

- USA przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 km - poinformował Pentagon. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF.

W wydanym komunikacie Pentagon przekazał, że test odbył się wczoraj na San Nicolas Island w odległości ok. 120 km od wybrzeża Kalifornii.

Gdyby USA nadal były stroną INF - układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - taka próba byłaby zakazana. Porozumienie to zakazywało produkowania, przechowywania i stosowania pocisków rakietowych o zasięgu od 500 do 5500 km.

Pentagon zapowiadał już w marcu, że przeprowadzi tę próbę rakietową, jeśli Rosja nie zacznie stosować się do zapisów INF. Dziennik "Washington Post" pisał wówczas, że na listopad planowany jest dodatkowo test pocisku o zasięgu ok. 2900-4000 km.

Na początku sierpnia minął półroczny okres, jaki Stany Zjednoczone dały Rosji na powrót do przestrzegania INF. W konsekwencji USA oficjalnie wycofały się z traktatu. Moskwa odrzuca oskarżenia, że ponosi odpowiedzialność za jego zerwanie, i również wycofała się z układu.

USA zarzucają Rosji, że wbrew zapisom INF rozmieściła nowe pociski manewrujące SSC-8 (w rosyjskiej nomenklaturze wojskowej - 9M729), które są lądową wersją bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson, mogą być uzbrojone w głowicę atomową i mają zasięg ponad 2000 km.

Cytowany wczoraj przez agencję Reutera rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że jego kraj nie rozmieści nowych pocisków tak długo, jak Stany Zjednoczone będą wykazywać się podobną powściągliwością w Europie i Azji.

Na początku sierpnia prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegał, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli USA zaczną to robić po wycofaniu się z INF. Obwinił USA o "upadek" traktatu, ale zaznaczył, że Moskwa i Waszyngton muszą wznowić rozmowy o kontroli zbrojeń, aby zapobiec wybuchowi "nieograniczonego" wyścigu zbrojeń.

Traktat INF został podpisany w 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ZSRR: Ronald Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Do czerwca 1991 roku obie strony wywiązały się z postanowień umowy; ZSRR zniszczył 1846 pocisków objętych umową, a USA - 846.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl