Wrocław: "Dobry start" wykonany w 97 proc.

W 97 procentach wykonano już na Dolnym Śląsku rządowy program wsparcia "Dobry start", przewidujący wypłatę 300 zł wyprawki szkolnej na każde dziecko – poinformował w piątek wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

zdjęcie ilustracyjne
/ pixabay.com/werner22brigitte

W piątek we Wrocławiu na konferencji prasowej poprzedzającej podsumowanie wszystkich programów realizowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wiceminister Stanisław Szwed podkreślił, że nakłady na cele społeczne w latach 2016-18 wzrosły o 30 mld zł.

"W roku 2015 r. było to 1,7 (proc. - PAP) PKB, a teraz nastąpił wzrost do 3,2 (proc. - PAP) PKB. Wydajemy w sumie na cele społeczne prawie 40 mld zł. Na Dolnym Śląsku również jest zauważalny wzrost w każdym z projektów realizowanych przez nasz resort" - mówił Szwed.

Jako bardzo dobry przykład rozwoju wskazał program "Maluch+", w ramach którego na Dolnym Śląsku w ciągu trzech lat prawie o połowę wzrosła ilość miejsc w żłobkach i tzw. "wskaźnik użłobkowienia" wynosi teraz dla regionu 26 procent.

"Dzięki temu Dolny Śląsk jest liderem wśród wszystkich regionów w Polsce pod względem tzw. +użłobkowienia+. Taki stan rzeczy wynika też z dobrej współpracy władz samorządowych i rządowych, z umiejętnego wykorzystywania możliwości stworzonych przez resort" - powiedział wiceminister Szwed.

Wojewoda Paweł Hreniak podkreślił, że efekty programów społecznych są zauważalne, nie tylko dzięki przeznaczanym na ten cel coraz większym funduszom, ale też za sprawą skutecznej i sprawnej obsługi przez administrację rządową i samorządową.

"Program szkolnych wyprawek +Dobry start+ w naszym regionie został już zrealizowany w 97 procentach. Tempo realizacji zawdzięczamy mrówczej, żmudnej pracy urzędników. Pokazujemy, że nasz rząd potrafi realizować skutecznie stawiane przed sobą zadania" - powiedział Hreniak.

Jak podano, na Dolnym Śląsku na wyprawki, z których skorzystało 327 tys. uczniów wydano 101 mln zł. Na tegoroczną edycję programu Rodzina "500 plus" ponad 843 mln zł, a pomoc objęła 236 tys. dzieci ze 161 tys. rodzin. Na żłobki wydano o 22 mln zł więcej, dzięki czemu przybyło 149 placówek i 5,4 tys. miejsc.

Znaczący wzrost odnotowano też w rozbudowie sieci dziennych domów i klubów seniora. W 2015 r. było ich tylko sześć, a obecnie 37; liczba miejsc wzrosła z 237 do 1075. Nowe domy powstały m.in. we Wrocławiu, Trzebnicy, Dzierżoniowie, Pieszycach, Lubawce, Ligocie Pięknej, Lądku-Zdroju, Legnicy i w Wińsku.(PAP)

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#dobry start #Wrocław #szkoła #wyprawka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo