CNN pytało premiera o „rządy prawa” w Polsce. Morawiecki przedstawił kilka faktów

Premier Mateusz Morawiecki / Adam Guz/KPRM

  

W trakcie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w USA znanego dziennikarza CNN Richarda Questa niezwykle zainteresowała kwestia „rządów prawa” w Polsce. Gdy sugerował, że „Polska ma poważne kłopoty w UE”, szef polskiego rządu zwrócił mu uwagę na kilka faktów.

Richard Quest spytał premiera o kwestię rządów prawa, z czym według niego „Polska ma bardzo poważne kłopoty w UE”.

- Niektórzy ludzie myślą, że tak właśnie jest. To nie jest kwestia opinii, tylko faktów, chodzi o artykuł 7. traktatu o Unii Europejskiej. Wiele krajów Europy Zachodniej, które nie przeszły czasów komunizmu i okresu postkomunistycznego, nie rozumie tych specyficznych i odmiennych zjawisk, które mają miejsce w środkowej części Europy: w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii, Bułgarii, na Litwie, Łotwie i w innych krajach. (...) Polska jest bardzo proeuropejska, ale trochę sceptyczna wobec Brukseli - powiedział premier Morawiecki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent o pluralizmie poglądów: "Należy do podstawowych wolności obywatelskich"

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Naturalny w demokracji pluralizm poglądów należy do podstawowych wolności obywatelskich obowiązujących w naszym kraju - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników III Kongresu Praw Obywatelskich, który rozpoczął się w Warszawie.

III Kongres Praw Obywatelskich, którego organizatorem jest rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wspólnie z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), odbywa się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Bodnar, otwierając kongres przypomniał, że odbywa się on w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Choć minęło sporo czasu, to jednak data 13 grudnia musi nam zawsze przypominać, że prawa i wolności nie są dane raz na zawsze, że o demokrację, prawa człowieka i praworządność trzeba dbać każdego dnia

 - powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że trzeci kongres – ostatni w jego kadencji – to próba zastanowienia się nad wyzwaniami cywilizacyjnymi i rozwojowymi w kontekście praw człowieka.

List od prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników kongresu odczytał prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydent przypomniał w nim m.in. o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, ale także "o rewolucji Solidarności, po której nastąpił stopniowy demontaż systemu komunistycznego, a Polacy odzyskali własne, suwerenne państwo".

"Dzięki tamtym historycznym wydarzeniom żyjemy dzisiaj w niepodległej Rzeczypospolitej. Bez żadnych przeszkód korzystamy z wszelkich swobód obywatelskich i demokratycznych, jako ludzie wolni i równi bierzemy udział we współdecydowaniu o sprawach naszego państwa"

- podkreślił.

Dodał, że jesteśmy też uczestnikami i obserwatorami debaty publicznej, w której każdemu przysługuje prawo do wygłaszania własnych opinii, spierania się i wzajemnego przekonywania.

"Naturalny w demokracji pluralizm poglądów i możliwość nieskrępowanego dyskutowania o nich należą do podstawowych wolności obywatelskich obowiązujących w naszym kraju, czego świadectwem są również rozpoczynające się obrady"

– wskazał prezydent.

Zwrócił uwagę, że w świecie współczesnym, w którym formy komunikacji determinują nowoczesne technologie cyfrowe, "niezmienna i zawsze aktualna pozostaje treść fundamentalnych zagadnień prawno-człowieczych".

"To pytania o wolność jednostki, o jej zasady, gwarancje i ograniczenia, o sposób stosowania tych reguł w praktyce, o przyrodzoną godność ludzką i respektowanie prawa do prywatności, o przeciwdziałanie wykluczeniu i poniżeniu oraz wiele innych"

- zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że bogaty program kongresu stwarza przestrzeń do analizy tych tematów. Podziękował organizatorom wydarzenia za podjęty wysiłek. "Niech to spotkanie dobrze przysłuży się tym niezwykle ważnym dla naszego demokratycznego państwa i społeczeństwa wartościom, którymi są dialog, otwartość wobec innych ludzi i przekonań, doświadczeń i wrażliwości" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl