Metropolitan Opera w Polsce. ZOBACZ, gdzie można ją spotkać!

Metropolitan Opera / fot. nazywowkinach.pl/mat.pras.

  

Już od kilku lat Metropolitan Opera gości w coraz większej liczbie polskich miast. Już w najbliższą sobotę 6 października wystartuje kolejny sezon The Met: Live in HD. Tym razem z wyraźnym polskim akcentem.

Od lat Metropolitan Opera, jeden z najlepszych teatrów operowych świata, realizuje projekt transmisji na żywo. Nadawane z Nowego Jorku przedstawienia przyciągają coraz większą widownię nad Wisłą, którą niewątpliwie MetOpera kusi udziałem znakomitych polskich solistów: Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak oraz Adrianny Pieczonki.

Polski wątek

Choć w tym roku Metropolitan Opera swój sezon inauguruje 6 października „Aidą” Verdiego, polska widownia z niecierpliwością wyczekuje trzech innych przedstawień z udziałem rodzimych śpiewaków: „Adriany Lecouvreur”, „Carmen” oraz „Dialogów karmelitanek”. Poza nimi Met Opera wystawi w tym sezonie m. in. klasyk „La Traviata” z Dianą Damrau i Juanem Diego Floresem oraz „Walkirię” Wagnera.

Kiepura z Czechowic-Dziedzic

Osobiście najniecierpliwiej czekam na „Adriannę Lecouvreur” z dwóch powodów. Po pierwsze jest to rzadko grana opera, przez co stanowi premierę sezonu. Po drugie: Piotr Beczała. Wybitny polski tenor, zwany „Drugim Kiepurą”. Prywatnie zaś mój „sąsiad” – wychowywaliśmy się w tej samej dzielnicy naszego rodzinnego miasta, Czechowic-Dziedzic. Jednak to nie względy towarzyskie sprawiają, że jestem wierną fanką Beczały. Jego hipnotyczny głos i wyczucie sceniczne pozwalają zapomnieć, że siedzi się w sali kinowej. W tym przedstawieniu zagra syna polskiego władcy, Maurycego Saskiego. Towarzyszyć mu będzie przepiękna Anna Netrebko. Co ciekawe, jego kariera zaczęła się szczęśliwym zrządzeniem losu. W ostatniej chwili wystąpił w zastępstwie, gdyż głównego solistę dopadła choroba. Renée Fleming wywieszczyła wówczas: „The star was born”! Nie myliła się.

Nieśmiertelna Carmen

Po fiasku nowej inscenizacji „Carmen” w Teatrze Wielkim: Operze Narodowej polska publiczność podwójnie czeka na transmisję tejże opery. Po pierwsze, aby zmyć z siebie fatalne wrażenie, jakie pozostawił na swoich widzach Andrzej Chyra swoją nietrafioną wizją „Carmen”. Po drugie, aby usłyszeć przecudowną Aleksandrę Kurzak! Polska sopranistka zaśpiewa partię Micaeli. Partnerował jej będzie Roberto Alagna, prywatnie jej mąż. Na „Carmen” warto wybrać się niezależnie od wszystkiego, ale mając perspektywę usłyszenia Kurzak i Alagny, grzechem będzie nie skorzystać. Ich głosy cudownie się dodają, współbrzmiąc hipnotycznie.

Współczesność w dobrej odsłonie

Ostatnim przedstawieniem, w którym zaznaczy się polski udział, będą „Dialogi karmelitanek”. Tutaj usłyszymy Adriannę Pieczonkę w roli Nowej Przeoryszy. Ta opera jest stosunkowo młodą: powstała w 1948 r. Jednakże nie należy się jej obawiać. W przeciwieństwie do niewypału z zeszłego sezonu – „Anioła zagłady” – mamy do czynienia z operą o subtelnej muzyce. Kontrastuje ona z librettem, które opowiada historię skazanych na śmierć podczas Rewolucji Francuskiej sióstr karmelitanek. Całość jest alegorią do okropieństw II wojny, która skończyła się dopiero kilka lat wcześniej.

Nie taka opera straszna, jak ją malują

Metropolitan Opera to najwyższy poziom przedstawień operowych na świecie. Marzenie każdego śpiewaka, aby stanąć na jej deskach. Pragnienie każdego operomana, aby zasiąść na jego widowni. Dziś każdy z nas może obejrzeć transmisje z tego wyjątkowego teatru w jakości HD. A warto: dla muzyki, śpiewu i oszałamiających scenografii.

POZNAJ HARMONOGRAM THE MET: LIVE IN HD

Aïda - 6.10.2018 18:55

Samson i Dalila - 20.10.2018 18:55

Dziewczyna z Dzikiego Zachodu - 27.10.2018 18:55

Marnie - 10.11.2018 18:55

La Traviata - 15.12.2018 18:55

Adriana Lecouvreur- 12.1.2019 18:55

Carmen - 2.2.2019 18:55

Córka pułku - 2.3.2019 18:55

Walkiria - 30.3.2019 17:00

Dialogi karmelitanek - 11.5.2019 18:00

Listę kin mogą Państwo znaleźć na stronie: www.nazywowkinach.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Radio ZET sprzedane. W tle transakcji „Agora”, skandynawski bank i miliarder George Soros

Zdjęcie ilustracyjne/Georg Soros / By Jeff Ooi - Photo taken by Jeff Ooi., CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1467093

  

Agora poinformowała dzisiaj o zawarciu ze spółką SFS Ventures umowy. Jej przedmiotem jest zakup 100 proc. udziałów Eurozet, do którego należy m.in Radio Zet. Jak informują niektóre media, pośrednio właścicielem akcji obu nabywców Eurozet-u jest amerykański miliarder George Soros.

Agora podała, że transakcja nabycia 40 proc. udziałów w spółce Eurozet została sfinansowana w części ze środków własnych, a w kwocie 75 mln złotych z sublimitu kredytowego w rachunku bieżącym, który zostanie skonwertowany na kredyt nieodnawialny w DNB Bank Polska. Jedynym akcjonariuszem tego ostatniego jest skandynawski Bank DNB.

SFS Ventures i Agora podpisały ponadto "umowę wspólników", regulującą szczegółowe zasady inwestycji w Eurozet przez SFS Ventures, jako wspólnika większościowego, i Agorę, jako wspólnika mniejszościowego, oraz zasady współpracy tych podmiotów. Umowa wspólników przewiduje m.in. zobowiązania Agora i SFS Ventures do niezbywania udziałów Eurozet (lock-up).

W styczniu Agora podała, że wspólnie z czeską spółką SFS Ventures rozpoczęła negocjacje w sprawie potencjalnego nabycia udziałów w spółce Eurozet. Do grupy Eurozet należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio (do września ub.r. działające pod nazwą ZET Gold) i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live.

SFS Ventures jest spółką prawa czeskiego, której większość udziałów jest własnością spółki zależnej Sourcefabric, oferującej rozwiązania typu open source dla mediów, a udział mniejszościowy posiada spółka Salvatorska Ventures LCC, zarejestrowana w USA spółka zależna Media Development Investment Fund (MDIF).

Jak informuje portal money.pl, Fundusz MDIF finansowo wspierany jest przez miliardera George'a Sorosa. Jego majątek wyceniany jest przez agencję Bloomberg na 7 mld dol. Daje mu to miejsce w trzeciej setce najbogatszych ludzi na świecie.

W komunikacie spółek na temat transakcji nazwisko amerykańskiego finansisty wprawdzie nie pada, ale pośrednio jest właścicielem akcji obu nabywców Radia Zet. Poza tym, zaangażowanie w wykup stacji sprawia, że Soros zainwestuje ok. 200 mln zł.

- informuje money.pl

O tym, kim jest George Soros, pisał Andreas von Rétyi - znany niemiecki politolog i publicysta, autor książki: „George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata”.

Wygląda na to, że globalnym cinkciarzem, który dorobił się na gigantycznych spekulacjach walutami. Sam siebie kreuje na wielkiego filantropa, w rzeczywistości jest megazagrożeniem dla świata. Tego świata, w którym żyjemy, który znamy, bowiem Soros wymyślił dla nas wszystkich świat inny, w jego mniemaniu lepszy, bo pozbawiony narodów, tradycji, religii, za to oparty na nieustannych spekulacjach gospodarczych, głównie walutowych, co uczyniło zeń miliardera"

- czytamy w książce Andreasa von Rétyi  

Autor dodaje, że Soros zajmuje się także kształtowaniem opinii na szeroką skalę, za pomocą mediów pozornie niezależnych, które mogą być co prawda niezależne od poszczególnych rządów, ale na pewno nie od imperium Sorosa.

[polecam:https://niezalezna.pl/251050-brytyjski-financial-times-wybral-czlowieka-roku-to-ofiara-nacjonalistow-george-soros][polecam:https://niezalezna.pl/221292-takie-sa-metody-george39a-sorosa-premier-wegier-wyjasnia-mechanizmy-dzialan-lewicowego-biznesmena]


Eurozet był wystawiony na sprzedaż kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardere. Czeska firma przejęła Eurozet razem z aktywami radiowymi Lagardere w Czechach, Rumunii i na Słowacji, płacąc 73 mln euro. Transakcję ogłoszono w kwietniu 2018 roku, a w czerwcu zgodę na jej realizację w Polsce wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na początku grudnia 2018 r. portal wirtualnemedia. pl poinformował, że ofertę zakupu Eurozetu złożyła Grupa Fratria. Wśród potencjalnie zainteresowanych wymieniano także Agorę, ZPR Media i PMPG Polskie Media.

W połowie stycznia portal money.pl podał, że polski inwestor Zbigniew Jakubas chce kupić od Czech Media Invest Radio ZET.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap, money.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl