Powstanie węzeł przesiadkowy Kraków Swoszowice

Zdjęcie ilustracyjne / By Lukas 3z [Public domain], from Wikimedia Commons

  

Stacja kolejowa Kraków Swoszowice zostanie gruntownie przebudowana do końca przyszłego roku, dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości ponad 16,4 mln zł. Po przebudowie stacja będzie pełnić funkcję węzła przesiadkowego na południowych obrzeżach miasta.

Dziś władze Krakowa otrzymały od przedstawicieli województwa małopolskiego promesę gwarantującą przyznanie ponad 16,4 mln zł unijnego dofinansowania. W sumie wartość projektu wynosi ponad 24 mln zł.

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca przyszłego roku stacja kolejowa Kraków Swoszowice będzie przebudowana na węzeł przesiadkowy dysponujący nowoczesnym peronem, parkingiem park&ride na ponad 150 miejsc wraz ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych, a także przystankiem autobusowym obsługującym linie komunikacji miejskiej.

Przystanek będą obsługiwały pociągi linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA2 relacji Sędziszów/Miechów – Kraków – Skawina. W przyszłości zostanie ona wydłużona do Oświęcimia oraz w kierunku Wadowic. Pasażerowie będą mogli również skorzystać z pociągów kursujących do Zakopanego.

Węzeł zostanie wyposażony w automaty Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej umożliwiające zakup biletów na Szybką Kolej Aglomeracyjną i komunikacje miejską w Krakowie, w tym także zintegrowanych.

- Teraz mieszkańcy Skawiny, Mogilan i innych miejscowości, ale też południowych części Krakowa, nareszcie nie będą musieli stać w korkach, żeby dostać się do pracy czy szkoły. Wystarczy, że wsiądą do komfortowego pociągu i pojadą w dalszą trasę pociągiem Kolei Małopolskich - zaznaczył Grzegorz Lipiec z zarządu woj. małopolskiego.

Zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel przypomniał, że stolica Małopolski dysponuje czterema parkingami P&R: Czerwone Maki, Kurdwanów, Bieżanów i Giełda Balicka.

- Miasto konsekwentnie rozwija system parkingów park&ride. Dzięki temu coraz więcej osób dojeżdżających do pracy w Krakowie spoza miasta przesiada się do komunikacji miejskiej - zaznaczył.

Jak zapowiedział Trzmiel, miasto w przyszłości planuje budowę kolejnych parkingów P&R, m.in.: na os. Złocień, w Opatkowicach i przy stacji kolejowej Kraków-Zakliki.

Marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa podkreślił, że samorząd województwa od kilku lat przeznacza miliony złotych na budowę nowych dróg – „Tylko do 2023 roku w regionie powstanie w sumie aż 16 nowych obwodnic. Budujemy też setki kilometrów nowych tras rowerowych oraz inwestujemy w transport kolejowy, z którego coraz chętniej korzystają mieszkańcy i turyści” - ocenił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł jeden z najbogatszych ludzi na świecie

David Koch / youtube.com/printscreen

  

W wieku 79 lat zmarł w Nowym Jorku na raka prostaty David Koch - jeden z najbogatszych ludzi świata, filantrop, mecenas instytucji medycznych i kulturalnych oraz sponsor polityków Partii Republikańskiej w USA. O śmierci poinformował jego starszy brat Charles Koch.

David Koch był jednym z głównych udziałowców i wiceprezesem firmy Koch Industries, która ma siedzibę w Wichita w stanie Kansas i zajmuje się m.in. rafinacją ropy naftowej. W czasie swojej działalności biznesowej na rożne cele przekazał w sumie ponad miliard dolarów, z czego setki milionów przeznaczył na szpitale i muzea.

Koch Industries prowadził wspólnie ze starszym bratem Charlesem, który jest prezesem firmy. Ich konglomerat obejmował swoją działalnością także inne sektory m.in. chemiczny, energetyczny, produkcji asfaltu, gazu ziemnego, nawozów sztucznych, środków spożywczych i tworzyw sztucznych.

Z powodu problemów ze zdrowiem w 2018 roku David Koch wycofał się z działalności biznesowej i politycznej. Wcześniej przez wiele lat finansował wiele przedsięwzięć Republikanów, chociaż nigdy nie był zwolennikiem obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Krytykował go za protekcjonizm w polityce handlowej oraz konflikty z największymi partnerami handlowymi, m.in. z Chinami.

Według Bloomberg Billionaires Index David Koch zajmował siódme miejsce na liście najbogatszych ludzi świata. Był synem Freda Kocha, założyciela Koch Industries, który najpierw budował przedsiębiorstwa gazowe w rządzonym przez Józefa Stalina Związku Radzieckim, a następnie stał się zagorzałym antykomunistą.

W 1991 roku David Koch przeżył wypadek lotniczy w Los Angeles. Był na pokładzie jednego z dwóch samolotów, które zderzyły się na pasie startowym lotniska, w wyniku czego zginęły 34 osoby.

"Czułem, że dobry Pan oszczędził mi życie w jakimś celu. Od tego czasu jestem zajęty robieniem wszystkich dobrych rzeczy, o których mogę pomyśleć"

- mówił w jednym z wywiadów w 2010 roku.

Był trzykrotnie żonaty, miał troje dzieci. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl