Dziś władze Krakowa otrzymały od przedstawicieli województwa małopolskiego promesę gwarantującą przyznanie ponad 16,4 mln zł unijnego dofinansowania. W sumie wartość projektu wynosi ponad 24 mln zł.

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca przyszłego roku stacja kolejowa Kraków Swoszowice będzie przebudowana na węzeł przesiadkowy dysponujący nowoczesnym peronem, parkingiem park&ride na ponad 150 miejsc wraz ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych, a także przystankiem autobusowym obsługującym linie komunikacji miejskiej.

Przystanek będą obsługiwały pociągi linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA2 relacji Sędziszów/Miechów – Kraków – Skawina. W przyszłości zostanie ona wydłużona do Oświęcimia oraz w kierunku Wadowic. Pasażerowie będą mogli również skorzystać z pociągów kursujących do Zakopanego.

Węzeł zostanie wyposażony w automaty Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej umożliwiające zakup biletów na Szybką Kolej Aglomeracyjną i komunikacje miejską w Krakowie, w tym także zintegrowanych.

- Teraz mieszkańcy Skawiny, Mogilan i innych miejscowości, ale też południowych części Krakowa, nareszcie nie będą musieli stać w korkach, żeby dostać się do pracy czy szkoły. Wystarczy, że wsiądą do komfortowego pociągu i pojadą w dalszą trasę pociągiem Kolei Małopolskich - zaznaczył Grzegorz Lipiec z zarządu woj. małopolskiego.

Zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel przypomniał, że stolica Małopolski dysponuje czterema parkingami P&R: Czerwone Maki, Kurdwanów, Bieżanów i Giełda Balicka.

- Miasto konsekwentnie rozwija system parkingów park&ride. Dzięki temu coraz więcej osób dojeżdżających do pracy w Krakowie spoza miasta przesiada się do komunikacji miejskiej - zaznaczył.

Jak zapowiedział Trzmiel, miasto w przyszłości planuje budowę kolejnych parkingów P&R, m.in.: na os. Złocień, w Opatkowicach i przy stacji kolejowej Kraków-Zakliki.

Marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa podkreślił, że samorząd województwa od kilku lat przeznacza miliony złotych na budowę nowych dróg – „Tylko do 2023 roku w regionie powstanie w sumie aż 16 nowych obwodnic. Budujemy też setki kilometrów nowych tras rowerowych oraz inwestujemy w transport kolejowy, z którego coraz chętniej korzystają mieszkańcy i turyści” - ocenił.