Powstanie węzeł przesiadkowy Kraków Swoszowice

Zdjęcie ilustracyjne / By Lukas 3z [Public domain], from Wikimedia Commons

  

Stacja kolejowa Kraków Swoszowice zostanie gruntownie przebudowana do końca przyszłego roku, dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości ponad 16,4 mln zł. Po przebudowie stacja będzie pełnić funkcję węzła przesiadkowego na południowych obrzeżach miasta.

Dziś władze Krakowa otrzymały od przedstawicieli województwa małopolskiego promesę gwarantującą przyznanie ponad 16,4 mln zł unijnego dofinansowania. W sumie wartość projektu wynosi ponad 24 mln zł.

Dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca przyszłego roku stacja kolejowa Kraków Swoszowice będzie przebudowana na węzeł przesiadkowy dysponujący nowoczesnym peronem, parkingiem park&ride na ponad 150 miejsc wraz ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych, a także przystankiem autobusowym obsługującym linie komunikacji miejskiej.

Przystanek będą obsługiwały pociągi linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA2 relacji Sędziszów/Miechów – Kraków – Skawina. W przyszłości zostanie ona wydłużona do Oświęcimia oraz w kierunku Wadowic. Pasażerowie będą mogli również skorzystać z pociągów kursujących do Zakopanego.

Węzeł zostanie wyposażony w automaty Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej umożliwiające zakup biletów na Szybką Kolej Aglomeracyjną i komunikacje miejską w Krakowie, w tym także zintegrowanych.

- Teraz mieszkańcy Skawiny, Mogilan i innych miejscowości, ale też południowych części Krakowa, nareszcie nie będą musieli stać w korkach, żeby dostać się do pracy czy szkoły. Wystarczy, że wsiądą do komfortowego pociągu i pojadą w dalszą trasę pociągiem Kolei Małopolskich - zaznaczył Grzegorz Lipiec z zarządu woj. małopolskiego.

Zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel przypomniał, że stolica Małopolski dysponuje czterema parkingami P&R: Czerwone Maki, Kurdwanów, Bieżanów i Giełda Balicka.

- Miasto konsekwentnie rozwija system parkingów park&ride. Dzięki temu coraz więcej osób dojeżdżających do pracy w Krakowie spoza miasta przesiada się do komunikacji miejskiej - zaznaczył.

Jak zapowiedział Trzmiel, miasto w przyszłości planuje budowę kolejnych parkingów P&R, m.in.: na os. Złocień, w Opatkowicach i przy stacji kolejowej Kraków-Zakliki.

Marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa podkreślił, że samorząd województwa od kilku lat przeznacza miliony złotych na budowę nowych dróg – „Tylko do 2023 roku w regionie powstanie w sumie aż 16 nowych obwodnic. Budujemy też setki kilometrów nowych tras rowerowych oraz inwestujemy w transport kolejowy, z którego coraz chętniej korzystają mieszkańcy i turyści” - ocenił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ekipy ratunkowe poszukują ocalałych z tajfunu

Zdjęcie ilustracyjne Nagano / twitter.com/koris84192501

  

Ekipy ratowników przeszukują dziś w Nagano w środkowej Japonii błotnistą, wysoką do pasa wodę w nadziei na odnalezienie zaginionych osób w następstwie przejścia w sobotę przez ten kraj jednego z najgroźniejszych tajfunów od ponad 60 lat.

W Nagano rzeka Chikuma zalała całe połacie ziemi, w tym głównie dzielnice mieszkalne; woda sięga do drugiego piętra. Na miejscu jest ponad 110 tys. ratowników, w tym 31 tys. żołnierzy samoobrony. Synoptycy przewidują jednak dalsze opady w ciągu dnia.

Według najnowszego bilansu w wyniku tajfunu Hagibis śmierć poniosło 35 osób, ok. 20 osób zaginęło, a 186 zostało rannych.

Pod wodą znalazły się ogromne obszary miast w środkowej i wschodniej Japonii - poinformował japoński nadawca publiczny NHK. Deszcz ma powrócić w tych regionach, gdzie gleba i tak już jest poluzowana w wyniku przejścia tajfunu, budząc obawy przed dalszymi powodziami i lawinami błotnymi.

Tajfun Hagibis uderzył w sobotę w główną japońską wyspę Honsiu, a następnie w niedzielę rano skierował się w stronę morza.

Ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu poinformowało, że w poniedziałek ponad 92 tysiące gospodarstw domowych pozostawało bez prądu, przy czym jeszcze w południe w niedzielę elektryczności pozbawionych było 262 tys. gospodarstw. Około 120 tys. ludzi nie ma dostępu do wody bieżącej.

Hagibis sparaliżował także transport w regionie metropolitalnym Tokio, ale większość połączeń kolejowych i lotniczych została w poniedziałek przywrócona.

Media podkreślają, że Hagibis to najsilniejszy tajfun od 1958 r., jaki nawiedził Japonię; wówczas wskutek przejścia potężnego tajfunu Ida zginęło ponad 1000 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl