Oddano do użytku kolejne "Mieszkania Plus"

36 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus oddano nowym najemcom dziś przy ul. Przemysłowej 31 w Kępnie. "Mieszkania są gotowe, wystarczy lampę powiesić i wnieść swoje meble. Po 23 latach staniecie się państwo właścicielami" - powiedział podczas uroczystości burmistrz Kępna Piotr Psikus.

Mieszkanie Plus
pixabay.com/PhotoMIX-Company/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Burmistrz Kępna Piotr Psikus poinformował 36 rodzin, uczestniczących dziś w uroczystości wręczenia aktów nominacyjnych, że samorząd wybrał wariant budowy bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus z opcją dojścia do własności.

Najemcy uzyskają prawo własności do mieszkania po 23 latach, "ale można wcześniej wykupić lokal" - zapowiedział burmistrz.

Wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w liście skierowanym do władz Kępna inwestycję nazwał "kamieniem milowym w programie rządowym w porozumieniu z samorządem".

- Obecnie polityka mieszkaniowa nabiera nowych kształtów. Posiadanie dachu nad głową jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Jak ważny i potrzebny był to projekt świadczy liczba wniosków w przeprowadzonym na przełomie marca i kwietnia naborze, których było dwukrotnie więcej niż mieszkań. Na szczególne podkreślenie zasługuje również fakt, że w budynku mieści się także przedszkole oddane do użytkowania we wrześniu 2018 r. Realizowanie inwestycji służących stworzeniu odpowiednich warunków zamieszkiwania wraz z infrastrukturą społeczną ma istotne znaczenie szczególnie z uwagi na założenia programu Mieszkanie Plus – podkreślił wiceminister inwestycji Artur Soboń.

Koszt metra kwadratowego na miesiąc wynosi w opłacie czynszowej 30 zł, z czego połowa należności odkładana jest na indywidualne konto każdego najemcy na poczet spłaty mieszkania na własność.

Burmistrz Piotr Psikus poinformował, że pięciokondygnacyjne bloki wyposażone są w windy, na parterach zlokalizowano lokale użytkowe i samorządowe przedszkole.

Łącznie w dwóch blokach powstały cztery kawalerki o pow. 33 metrów kwadratowych, 20 mieszkań dwupokojowych o pow. 50 m kw. i 12 mieszkań trzypokojowych.

- Wśród wymogów, obowiązujących przy składaniu wniosków, kładziono nacisk na zamieszkanie na terenie Kępna, opłacanie podatków do budżetu miasta i posiadanie odpowiednich dochodów, które pozwolą na systematyczne regulowanie czynszu i spłacanie kredytu - wyjaśnił Piotr Psikus.

Burmistrz dodał, że mieszkań nie wolno podnajmować.

Zdaniem burmistrza lokalizacja bloków przy ul. Przemysłowej w Kępnie nie jest przypadkowa; wybrano teren uzbrojony w granicach administracyjnych miasta; w sąsiedztwie bloków są przedszkola, szkoły podstawowa i średnia.

Burmistrz Kępna Piotr Psikus podkreślił, że oddanie mieszkań do użytku to bardzo ważne wydarzenie dla samorządu kępińskiego.

O potrzebie budowy mieszkań komunalnych w gminie Kępno mówiliśmy od początku kadencji w 2014 roku. Postanowiliśmy skorzystać z propozycji rządu i wybudować mieszkania z opcją dojścia do własności. Dzięki temu lokator będzie dbał o swoje mieszkanie i zadomowi się w mieście na stałe

- podkreślił burmistrz.

Inwestycję, przy wsparciu BGK Nieruchomości, realizowała spółka miejska Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kępnie. Całość jest realizowana na zasadach komercyjnych, bez angażowania pieniędzy podatników.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Mieszkanie Plus #Kępno #klucze

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo