Dary od Rzeszowa dla Gruzinów

Transport darów dla ośrodka rehabilitacyjnego w Gruzji / Vladimer Shioshvili CC BY-SA 2.0

  

Łóżka szpitalne, wózki inwalidzkie, chodziki i ponad dwie tony proszku do prania znalazły się w transporcie darów dla ośrodka rehabilitacyjnego w Tbilisi w Gruzji. Transport wyruszy z Rzeszowa w piątek około południa.

Pomoc dla ośrodka rehabilitacyjnego prowadzonego przez Ojców Kamilianów przygotowała Fundacja Pro Spe z Rzeszowa. Dary, które pojadą do Gruzji, pochodzą od osób prywatnych i różnych instytucji, w tym szpitali, z Polski i z zagranicy.

Jak poinformował dziś założyciel fundacji i jej szef ks. Maciej Gierula, w transporcie będzie 120 chodzików, 90 wózków inwalidzkich, w tym 40 toaletowych, czyli połączonych z toaletą, a także kule dla niepełnosprawnych, 19 łóżek szpitalnych oraz 240 sztuk 8,5-kilogramowych opakowań proszku do prania, czyli łącznie ponad dwie tony.

Jak poinformował ks. Gierula, niepełnosprawni w Gruzji często są uwięzieni w swoich domach, nie mają bowiem możliwości poruszania się na zewnątrz. 

Tam wygląda to zupełnie inaczej niż u nas w Polsce. Wiele z darów, które pojadą do Gruzji, pochodzi od ludzi prywatnych, także niepełnosprawnych, którzy sami doskonale wiedzą, co znaczy być potrzebującym

– podkreślił ksiądz.

Dodał, że dziś odbywa się załadunek ofiarowanych darów do ogromnej ciężarówki z naczepą i dopełnione zostaną formalności. Będzie to już trzeci transport Fundacji Pro Spe dla Gruzji. Ks. Gierula zapowiedział, że w magazynach i u ofiarodawców czekają dary, które zostaną zawiezione do Gruzji w kolejnych transportach.

Pomoc trafi do ośrodka rehabilitacyjnego Ojców Kamilianów w Tbilisi, którzy prowadzą także opiekę dzienną nad niepełnosprawnymi i domowe hospicjum. Trwa również budowa hospicjum stacjonarnego, w której pomagają wolontariusze z Fundacji Pro Spe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dramatyczny apel biskupów Ameryki Łacińskiej: To zagraża przyszłości całej planety!

zdjęcie ilustracyjne / Yolanda Coervers; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Katoliccy biskupi Ameryki Łacińskiej zgromadzeni w stolicy Peru, Limie, wezwali rządy Brazylii i Boliwii oraz całą wspólnotę międzynarodową do „podjęcia poważnych środków w celu ratowania płuc świata - płonących od dwóch tygodni lasów Amazonii”.

To, co dzieje się w Amazonii, nie jest tylko sprawą lokalną, lecz wydarzeniem o globalnym zasięgu. Gdy cierpi Amazonia, cierpi cały świat.
- ostrzegli członkowie Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM) w dramatycznym apelu zatytułowanym „Podnosimy głos w sprawie Amazonii”.
 
Biskupi zacytowali słowa papieża Franciszka, który w 2013 roku rozpoczynając swój pontyfikat wzywał w homilii wszystkich ludzi dobrej woli do ochrony dzieła Stwórcy, jakim jest Ziemia.
 
Purpuraci Ameryki Łacińskiej i Karaibów wyrazili na spotkaniu w Limie zaniepokojenie rozmiarami tragedii, jaką stały się „straszliwe pożary niszczące wielką część flory i fauny na Alasce, Grenlandii, Syberii, Wyspach Kanaryjskich, a w szczególny sposób w Amazonii”.
 
Przestrzegają w związku z tą klęską, że pożary obecnie nie tylko pustoszą Amazonię, ale „zagrażają także przyszłości całej planety”.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl