Inauguracja roku akademickiego na AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie uroczyście zainaugurowała dziś rok akademicki 2018/2019 oraz obchody 100-lecia uczelni. Z okazji rocznicy uczelnia planuje różnorodne wydarzenia, m.in. prezentacje projektów studenckich, wystawy, konkursy.

AGH
By Przemysław Pawełek [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Rozpoczęcie obchodów 100. rocznicy AGH zbiega się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku akademickim wdrażana będzie w życie także nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Konstytucja dla Nauki).

Nasz egzamin polega na tym, żeby zbudować silne, sprawne państwo, nowoczesną gospodarkę, rozwijać polską kulturę, która jest wyrazem naszej tożsamości, żeby kształtować polskie społeczeństwo jako społeczność ludzi otwartych, świetnie wykształconych

– powiedział podczas inauguracji w AGH wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał też, że zadaniem uczelni jest stworzenie silnej nauki, która będzie „kołem zamachowym” rozwoju gospodarczego, kulturalnego Polski.

Wicepremier opisał najważniejsze cele nowej ustawy o szkolnictwie. Zaznaczył, że rozpoczęty w tym roku akademickim etap wdrażania jej zapisów będzie się odbywał w jak najszerszym dialogu ze środowiskiem akademickim. Zwracając się do studentów minister powiedział: „Im więcej sami będziecie od siebie wymagać, i inni od was, tym lepiej”.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka wyraził przekonanie, że uczelnia jest gotowa do wdrażania nowej ustawy. „Planowane zmiany są z pewnością dla środowiska akademickiego nowością i pewną niewiadomą, ale wiele proponowanych rozwiązań - większa autonomia, doskonalenie procesu kształcenia, zmiany w ewaluacji jednostek, zwiększone nakłady na naukę i nowe reguły wydawania środków finansowych, nowe ścieżki kariery akademickiej - powinny doprowadzić do szybkiego rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce” – ocenił rektor.

W swoim przemówieniu zauważył, że w 2013 r. uczelnia świętowała 100. rocznicę powołania Akademii Górniczej, dlatego od niedawna na gmachu głównym AGH widnieje napis: „Rok założenia 1913”. „Dziś możemy powiedzieć, że mija 100 lat aktywnej działalności naszej Alma Mater, ponieważ tworzenie Akademii było procesem, który rozpoczął się w 1816 r., a zakończył 20 października 1919 r.” – powiedział.

Prof. Słomka przypomniał, że w 1913 r. cesarz Franciszek Józef wydał dekret o utworzeniu Akademii Górniczej. Rozpoczęto przygotowania do zainaugurowania działalności tak wyczekiwanej przez gospodarkę uczelni: powołano profesorów, zatwierdzono programy, ale ze względu na wybuch I wojny światowej wielkie, zapoczątkowane jeszcze w XIX w. marzenie, odłożone zostało – jak napisał w 1915 r. miejski urzędnik – „do spokojnych czasów”. Nastąpiło to w 1919 r., kiedy marszałek Józef Piłsudski uroczyście zainaugurował działalność ówczesnej Akademii Górniczej. 100 lat temu Akademię tworzyło 80 studentów i kilkunastu profesorów. Dziś jest to 30 tys. studentów (nowy rok rozpoczęło 7,3 tys. nowych studentów), 4,2 tys. pracowników, w tym 2 tys. nauczycieli akademickich.

Obecnie jesteśmy jedną z największych uczelni w Polsce. Obrazują to także nasze pozycje w prestiżowych międzynarodowych i polskich rankingach, gdzie z roku na rok poprawiamy swoją lokatę i stajemy się konkurencyjni w Europie

– mówił rektor.

Obchody 100-lecia AGH potrwają do czerwca 2020 r. Na ten czas AGH planuje różnorodne wydarzenia, m.in. prezentacje projektów studenckich, wystawy, konkursy. Szczegóły dotyczące obchodów znajdują się na stronie: www.100lat.agh.edu.pl

Jubileusz 100-lecia AGH został objęty honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Podczas czwartkowej inauguracji roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślał wkład absolwentów i pracowników AGH na rzecz miasta. „Akademia Górniczo-Hutnicza odcisnęła ważne piętno” – powiedział.

Jak zauważył, 70 tys. nowych miejsc pracy powstałych w ostatnich latach w mieście jest w znacznej mierze zajmowanych przez absolwentów AGH. Absolwenci uczelni znajdują także zatrudnienie w instytucjach samorządowych, służą specjalistyczną konsultacją w komisjach miejskich. Szczególne zasługi absolwentów i pracowników AGH to według Majchrowskiego walka ze smogiem.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#AGH #rok akademicki #inauguracja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo