Turystyka w Polsce Wschodniej rozwija się

Turystyka się rozwija / pixabay.com/rawpixel/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Restauracje, pensjonaty, wypożyczalnie sprzętu sportowego – to tylko niektóre z obiektów, jakie przedsiębiorcy z Polski Wschodniej rozwiną dzięki pożyczkom z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. To krajowe środki, które już od blisko roku udostępnia Minister Inwestycji i Rozwoju. Zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Właśnie udzielono 100. pożyczki na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej.

- Rozwój branży turystycznej w Polsce Wschodniej jest naturalnym i nieuniknionym procesem, kiedy weźmiemy pod uwagę ogromne bogactwo dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego makroregionu. Dzięki zwrotnej formule wsparcia (pożyczki), możemy zapewnić kapitał na rozwój tej branży w długiej perspektywie – mówi Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

– Możemy śmiało powiedzieć, że te 100 udzielonych do tej pory pożyczek to dla nas zamknięcie pilotażu. Rok temu ruszaliśmy z zupełnie nowym wsparciem skierowanym do określonego sektora przedsiębiorców – branży turystycznej. Wnioski i obserwacje z tego okresu wykorzystaliśmy do jak najlepszego dostosowania warunków udzielania pożyczek do potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców. Dlatego poprawiliśmy warunki, na jakich będą dystrybuowane pożyczki z drugiej transzy. W BGK trwa ocena ofert i liczę na to, że jeszcze przed końcem roku nasze instytucje finansujące będą przyjmować wnioski na pożyczki na rozwój turystyki we wszystkich pięciu województwach Polski Wschodniej – dodaje wiceminister.

Główne nowości dla pożyczkobiorców to:

  • przejście z zasady „siedziba i działalność w Polsce Wschodniej” na „lokalizacja wspieranej inwestycji w Polsce Wschodniej” (UWAGA: w przypadku zakupu środków transportu wymóg „siedziby i działalności w Polsce Wschodniej” został utrzymany);
  • wydłużenie okresu spłaty pożyczki do 84 miesięcy (dla pożyczek powyżej 250 000 zł, gdy wydatki na roboty budowlane stanowią 50% wartości pożyczki);
  • jeden przedsiębiorca może otrzymać dwie pożyczki z transzy (wcześniej - jedną);
  • wysokość oraz terminy spłat rat pożyczki mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej (tzn. różnić się miesięczną wysokością).

Na rozrywkę i miejsca noclegowe

Z pożyczki skorzystać może małe lub średnie przedsiębiorstwo działające w branży turystycznej lub okołoturystycznej, lokujące inwestycję w Polsce Wschodniej. Maksymalna wartość pojedynczej pożyczki to 500 tys. zł. Łączny budżet instrumentu PPW-Turystyka to 200 mln zł. Dystrybucja środków w kolejnych transzach (także tych pochodzących ze spłat właśnie udzielanych pożyczek) potrwa do 2026 roku.

Środki można przeznaczyć na: rozwój obiektów noclegowych, gastronomicznych, infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, turystyki zdrowotnej, kultury i rozrywki, transport turystyczny, wsparcie organizacji i pośrednictwa turystycznego, ekologiczne produkty, produkty regionalne i tradycyjne, wzornictwo przemysłowe, przywracanie tradycyjnych zawodów - rękodzieło i rzemiosło oraz inne inwestycje w branży okołoturystycznej polegające na poszerzeniu oferty, podniesieniu jakości usług świadczonych bezpośrednio dla turystów.

Głównym atutem pożyczek jest korzystniejsze od rynkowego oprocentowanie – takie, na jakie firmy nie mogłyby liczyć w komercyjnych bankach. Pożyczkę na specjalnych warunkach, z jeszcze niższym oprocentowaniem i bez wymaganego wkładu własnego mogą otrzymać młode firmy (działające do dwóch lat) i Miejsca Przyjazne Rowerzystom na trasie Wschodniego szlaku rowerowego Green Velo.

Setna umowa

Przedsiębiorcami którzy zamykają pierwszą 100-tkę udzielonych umów są firmy z województw lubelskiego i podkarpackiego. Firma „Ale Jazda. Remigiusz Oleszkiewicz” z woj. lubelskiego dzięki pożyczce zmodernizuje i wzbogaci wyposażenie prowadzonego serwisu rowerowego i narciarskiego. Firma z Podkarpacia -„Lesko. Summer & Ski” dzięki pożyczce rozszerzy zarówno letnią, jak i zimową ofertę dla turystów. W wynajmowanych gościom domkach zainstalowane zostanie centralne ogrzewanie. Powstanie zewnętrzna siłownia i boisko sportowe. Firma kupi również skuter śnieżny. Jak mówi Marta Skubisz, właścicielka firmy, o skorzystaniu przez jej firmę z pożyczki zdecydowały „preferencyjne warunki i nieskomplikowane procedury”. "Środki które uzyskałam pozwolą mi na uatrakcyjnienie pobytu gości w moim ośrodku.” – dodaje.

Inni pożyczkobiorcy

Wśród dotychczas udzielonych pożyczek największą popularnością cieszyły się te na rozbudowę obiektów noclegowych, gastronomicznych i infrastruktury rekreacyjno-sportowej, a także te, związane z transportem turystycznym. Poniżej prezentujemy wybrane przedsięwzięcia.

4aBIKE Andrzej Matus (Bielsk Podlaski, woj. podlaskie)

4aBIKE to serwis rowerowy wraz z wypożyczalnią rowerów, zlokalizowany blisko szlaku rowerowego Green Velo. Obiekt posiada status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Dzięki pożyczce firma wyremontowała i rozbudowała magazyn rowerowy, kupiła urządzenia do serwisowania rowerów oraz nowe rowery do wypożyczalni.

Podlaski Młyn Adam Rudawski (Tykocin, woj. podlaskie)

Dzięki pożyczce firma kupiła mobilny mini park linowy, który wzbogaci ofertę już istniejącego rodzinnego parku rozrywki.

Czarter Jachtów – Krzysztof Kraj (Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie)

Firma już od 20 lat zajmuje się czarterami jachtów na Mazurach. Ma również własny port położony nad Jeziorem Tajty. Środki z pożyczki przeznaczyła na częściowe opłacenie zakupu nowych jachtów do czarterowania oraz na budowę nowych pomostów.

Firma „Monika Osińska, wynajem apartamentów i domków „Osińscy” (Nowa Pasłęka, woj. warmińsko-mazurskie)

Firma zainwestuje w poszerzenie oferty noclegowej. Pożyczka pozwoliła właścicielom na przygotowanie czterech nowych apartamentów, dzięki czemu mogą przyjąć jeszcze więcej gości.

Cisówka. Piotr Cedro (Czerwona Góra, woj. świętokrzyskie)

Cisówka to miejsce położone u samego podnóża Gór Świętokrzyskich, w pobliżu szlaku Green Velo. Firma oferuje w pełni wyposażony całoroczny drewniany domek na wynajem. Dzięki pożyczce wybudowane zostaną dwa nowe drewniane domki.

KARPATKA Sp. z o.o. (Ustrzyki Dolne, woj. podkarpackie)

Spółka prowadzi w Ustrzykach Dolnych lokal „Karpatka – jadalnia z wypiekami”. Środki z pożyczki zostaną przeznaczone na jego wyremontowanie i wyposażenie. „Karpatka” oferować będzie kuchnię regionalną, tradycyjną, szanującą zasady zdrowego żywienia. Będzie tu również można kupić bieszczadzkie produkty lokalne, np. miody lub sery.

Lubliniarnia. Turystyka i Rozrywka (Lublin, woj. lubelskie)

Właściciel firmy – Łukasz Fiuta jest przewodnikiem turystycznym. Środki z pożyczki pozwolą mu na rozwinięcie działalności – prowadzenie i organizowanie wycieczek turystycznych po Lublinie. Dzięki pożyczce możliwy będzie zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności – indywidualnych zestawów nagłośnieniowych (tour-guide) i strojów historycznych, które pozwolą zwiedzającym jeszcze lepiej wyobrazić sobie czasy i momenty z historii miasta, o których będzie opowiadał przewodnik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prawdziwy horror holenderskiej rodziny. Były członek sekty Moona więził ich przez 9 lat!

/ pasja1000

  

Holenderski sąd przedłużył o dwa tygodnie areszt mężczyźnie, który przez 9 lat przetrzymywał w zamknięciu na farmie w Holandii siedem osób. Jak podaje holenderska prasa, zatrzymany to 58-letni Austriak Josef B., prawdopodobnie były członek sekty Moona. Sześcioro rodzeństwa w wieku od 18 do 25 lat oraz ich schorowany ojciec, mieszkało w całkowitej izolacji. Młodzi ludzie zostali odnalezieni zamknięci w ukrytym pokoju w domu na farmie. Ojciec rodzeństwa najprawdopodobniej przeszedł udar.

Josef B. podejrzany jest o bezprawne pozbawienie wolności oraz szkodzenie zdrowiu swych ofiar. Agencja dpa poinformowała, że aresztowany także został 67-letni ojciec przetrzymywanej rodziny.

Według telewizji RTV Drenthe Josef B., z wykształcenia cieśla, mieszkał samotnie w Austrii do 2010 roku. Potem przeprowadził się do Holandii i osiadł w wiosce Ruinerwold, gdzie wydzierżawił farmę. To tam przez 9 lat przetrzymywał siedem osób - sześcioro rodzeństwa i ich schorowanego ojca.

Holenderska prasa podała, że Josef B. prawdopodobnie był członkiem tzw. Kościoła Zjednoczeniowego, powstałego w Korei Południowej, znanego też jako sekta Moona. Informacje te potwierdził w austriackiej gazecie "Kronen Zeitung" jego brat Franz B., który przyznał, że Josef B. należał do sekty, nie wymienił jednak jej nazwy.

Wiele wskazuje na to, że Josef B. i przetrzymywana przez niego rodzina znali się od pewnego czasu. Niektóre źródła twierdzą, że byli sąsiadami w pobliskim Hasselt i że najstarszy syn w rodzinie w przeszłości był pracownikiem Josefa B.

Holenderska agencja ANP przytacza słowa Wima Koetsiera, rzecznika Federacji Uniwersalnego Pokoju (UPF), który powiedział, że ojciec przetrzymywanej rodziny w latach 80. był członkiem sekty Moona, a następnie założył własną "grupę" z kimś innym.

Policja otrzymała informację w sprawie sytuacji na farmie w miniony weekend. Według lokalnych mediów jeden z synów z przetrzymywanej rodziny uciekł i poprosił o pomoc w pobliskiej kawiarni. Jej pracownik powiedział RTV Drenthe, że zaniedbany, zdezorientowany 25-latek przyszedł do kawiarni i powiedział, że nie był na zewnątrz od dziewięciu lat.

Widać było, że nie miał pojęcia, gdzie jest, ani co robić

- opowiadał szef lokalu Chris Westerbeek. 

Powiedział, że uciekł i pilnie potrzebuje pomocy.

Następnie wyszło na jaw, że sześcioro rodzeństwa w wieku od 18 do 25 lat oraz ich schorowany ojciec, mieszkało w całkowitej izolacji. Młodzi ludzie zostali odnalezieni zamknięci w ukrytym pokoju w domu na farmie. Ojciec rodzeństwa najprawdopodobniej przeszedł udar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl