Turystyka w Polsce Wschodniej rozwija się

Restauracje, pensjonaty, wypożyczalnie sprzętu sportowego – to tylko niektóre z obiektów, jakie przedsiębiorcy z Polski Wschodniej rozwiną dzięki pożyczkom z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. To krajowe środki, które już od blisko roku udostępnia Minister Inwestycji i Rozwoju. Zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Właśnie udzielono 100. pożyczki na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej.

Turystyka się rozwija
pixabay.com/rawpixel/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

- Rozwój branży turystycznej w Polsce Wschodniej jest naturalnym i nieuniknionym procesem, kiedy weźmiemy pod uwagę ogromne bogactwo dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego makroregionu. Dzięki zwrotnej formule wsparcia (pożyczki), możemy zapewnić kapitał na rozwój tej branży w długiej perspektywie – mówi Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

– Możemy śmiało powiedzieć, że te 100 udzielonych do tej pory pożyczek to dla nas zamknięcie pilotażu. Rok temu ruszaliśmy z zupełnie nowym wsparciem skierowanym do określonego sektora przedsiębiorców – branży turystycznej. Wnioski i obserwacje z tego okresu wykorzystaliśmy do jak najlepszego dostosowania warunków udzielania pożyczek do potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców. Dlatego poprawiliśmy warunki, na jakich będą dystrybuowane pożyczki z drugiej transzy. W BGK trwa ocena ofert i liczę na to, że jeszcze przed końcem roku nasze instytucje finansujące będą przyjmować wnioski na pożyczki na rozwój turystyki we wszystkich pięciu województwach Polski Wschodniej – dodaje wiceminister.

Główne nowości dla pożyczkobiorców to:

  • przejście z zasady „siedziba i działalność w Polsce Wschodniej” na „lokalizacja wspieranej inwestycji w Polsce Wschodniej” (UWAGA: w przypadku zakupu środków transportu wymóg „siedziby i działalności w Polsce Wschodniej” został utrzymany);
  • wydłużenie okresu spłaty pożyczki do 84 miesięcy (dla pożyczek powyżej 250 000 zł, gdy wydatki na roboty budowlane stanowią 50% wartości pożyczki);
  • jeden przedsiębiorca może otrzymać dwie pożyczki z transzy (wcześniej - jedną);
  • wysokość oraz terminy spłat rat pożyczki mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej (tzn. różnić się miesięczną wysokością).

Na rozrywkę i miejsca noclegowe

Z pożyczki skorzystać może małe lub średnie przedsiębiorstwo działające w branży turystycznej lub okołoturystycznej, lokujące inwestycję w Polsce Wschodniej. Maksymalna wartość pojedynczej pożyczki to 500 tys. zł. Łączny budżet instrumentu PPW-Turystyka to 200 mln zł. Dystrybucja środków w kolejnych transzach (także tych pochodzących ze spłat właśnie udzielanych pożyczek) potrwa do 2026 roku.

Środki można przeznaczyć na: rozwój obiektów noclegowych, gastronomicznych, infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, turystyki zdrowotnej, kultury i rozrywki, transport turystyczny, wsparcie organizacji i pośrednictwa turystycznego, ekologiczne produkty, produkty regionalne i tradycyjne, wzornictwo przemysłowe, przywracanie tradycyjnych zawodów - rękodzieło i rzemiosło oraz inne inwestycje w branży okołoturystycznej polegające na poszerzeniu oferty, podniesieniu jakości usług świadczonych bezpośrednio dla turystów.

Głównym atutem pożyczek jest korzystniejsze od rynkowego oprocentowanie – takie, na jakie firmy nie mogłyby liczyć w komercyjnych bankach. Pożyczkę na specjalnych warunkach, z jeszcze niższym oprocentowaniem i bez wymaganego wkładu własnego mogą otrzymać młode firmy (działające do dwóch lat) i Miejsca Przyjazne Rowerzystom na trasie Wschodniego szlaku rowerowego Green Velo.

Setna umowa

Przedsiębiorcami którzy zamykają pierwszą 100-tkę udzielonych umów są firmy z województw lubelskiego i podkarpackiego. Firma „Ale Jazda. Remigiusz Oleszkiewicz” z woj. lubelskiego dzięki pożyczce zmodernizuje i wzbogaci wyposażenie prowadzonego serwisu rowerowego i narciarskiego. Firma z Podkarpacia -„Lesko. Summer & Ski” dzięki pożyczce rozszerzy zarówno letnią, jak i zimową ofertę dla turystów. W wynajmowanych gościom domkach zainstalowane zostanie centralne ogrzewanie. Powstanie zewnętrzna siłownia i boisko sportowe. Firma kupi również skuter śnieżny. Jak mówi Marta Skubisz, właścicielka firmy, o skorzystaniu przez jej firmę z pożyczki zdecydowały „preferencyjne warunki i nieskomplikowane procedury”. "Środki które uzyskałam pozwolą mi na uatrakcyjnienie pobytu gości w moim ośrodku.” – dodaje.

Inni pożyczkobiorcy

Wśród dotychczas udzielonych pożyczek największą popularnością cieszyły się te na rozbudowę obiektów noclegowych, gastronomicznych i infrastruktury rekreacyjno-sportowej, a także te, związane z transportem turystycznym. Poniżej prezentujemy wybrane przedsięwzięcia.

4aBIKE Andrzej Matus (Bielsk Podlaski, woj. podlaskie)

4aBIKE to serwis rowerowy wraz z wypożyczalnią rowerów, zlokalizowany blisko szlaku rowerowego Green Velo. Obiekt posiada status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Dzięki pożyczce firma wyremontowała i rozbudowała magazyn rowerowy, kupiła urządzenia do serwisowania rowerów oraz nowe rowery do wypożyczalni.

Podlaski Młyn Adam Rudawski (Tykocin, woj. podlaskie)

Dzięki pożyczce firma kupiła mobilny mini park linowy, który wzbogaci ofertę już istniejącego rodzinnego parku rozrywki.

Czarter Jachtów – Krzysztof Kraj (Giżycko, woj. warmińsko-mazurskie)

Firma już od 20 lat zajmuje się czarterami jachtów na Mazurach. Ma również własny port położony nad Jeziorem Tajty. Środki z pożyczki przeznaczyła na częściowe opłacenie zakupu nowych jachtów do czarterowania oraz na budowę nowych pomostów.

Firma „Monika Osińska, wynajem apartamentów i domków „Osińscy” (Nowa Pasłęka, woj. warmińsko-mazurskie)

Firma zainwestuje w poszerzenie oferty noclegowej. Pożyczka pozwoliła właścicielom na przygotowanie czterech nowych apartamentów, dzięki czemu mogą przyjąć jeszcze więcej gości.

Cisówka. Piotr Cedro (Czerwona Góra, woj. świętokrzyskie)

Cisówka to miejsce położone u samego podnóża Gór Świętokrzyskich, w pobliżu szlaku Green Velo. Firma oferuje w pełni wyposażony całoroczny drewniany domek na wynajem. Dzięki pożyczce wybudowane zostaną dwa nowe drewniane domki.

KARPATKA Sp. z o.o. (Ustrzyki Dolne, woj. podkarpackie)

Spółka prowadzi w Ustrzykach Dolnych lokal „Karpatka – jadalnia z wypiekami”. Środki z pożyczki zostaną przeznaczone na jego wyremontowanie i wyposażenie. „Karpatka” oferować będzie kuchnię regionalną, tradycyjną, szanującą zasady zdrowego żywienia. Będzie tu również można kupić bieszczadzkie produkty lokalne, np. miody lub sery.

Lubliniarnia. Turystyka i Rozrywka (Lublin, woj. lubelskie)

Właściciel firmy – Łukasz Fiuta jest przewodnikiem turystycznym. Środki z pożyczki pozwolą mu na rozwinięcie działalności – prowadzenie i organizowanie wycieczek turystycznych po Lublinie. Dzięki pożyczce możliwy będzie zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności – indywidualnych zestawów nagłośnieniowych (tour-guide) i strojów historycznych, które pozwolą zwiedzającym jeszcze lepiej wyobrazić sobie czasy i momenty z historii miasta, o których będzie opowiadał przewodnik.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#BGK #turystyka #Polska wschodnia #pożyczki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo