Alarm w Pentagonie. Co było w listach?

siedziba Pentagonu / / pixabay.com; 12019

  

Rzeczniczka prasowa Pentagonu Dana White poinformowała, że podejrzane przesyłki, które dotarły dwa dni temu do amerykańskiego ministerstwa obrony, nie zawierały rycyny, lecz substancję podobną do tej trucizny.

"Wygląda na to, że jest to substancja pochodząca od rycyny, ale śledztwo wciąż trwa. W każdym razie to nie była rycyna" - powiedziała White.

Wcześniej w środę w mieście Logan w stanie Utah aresztowany został mężczyzna w związku z ta sprawą. Lokalna policja poinformowała, że nazywa się on William Clyde Allen i ma 39 lat. Służbom bezpieczeństwa jest już znany z tego, iż w portalach społecznościowych rozpowszechnia groźby i teorie spiskowe.

W poniedziałek do Pentagonu dotarły dwie podejrzane przesyłki, z których jedna zaadresowana była do amerykańskiego ministra obrony Jima Mattisa. Dzień wcześniej służby bezpieczeństwa przejęły podobną przesyłkę, zaadresowaną do prezydenta USA Donalda Trumpa. FBI podejrzewało, że w listach była śmiercionośna rycyna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"To przedsięwzięcie militarne, jakiego nie było od 1989". Uroczysta odprawa w siedzibie BBN

/ fot. Igor Smirnow/KPRP

  

Dzisiaj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się odprawa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i szefostwa MON w związku z rozpoczynającymi się amerykańskimi ćwiczeniami Defender-Europe 20 oraz największych ćwiczeń Wojska Polskiego - Anakonda 20. - Defender-Europe 20 to potężne przedsięwzięcie militarne, jakiego nie było od 1989 r - powiedział prezydent.

Prezydent Duda wskazywał, że w rozpoczynającym się dzisiaj w Defender-Europe 20, i innych połączonych z nim ćwiczeniach, weźmie udział 37 tys. żołnierzy z 18 państw, z czego 4 tys. żołnierzy polskich. Z kolei w ćwiczeniu Anakonda weźmie udział 10 tys. polskich żołnierzy.

- Oba ćwiczenia logistycznie są zabezpieczane przez nasze wojsko, więc śmiało można powiedzieć, że kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy będzie zaangażowanych w te działania

- mówił Duda. [polecam:https://niezalezna.pl/308461-polska-i-usa-razem-na-rzecz-bezpieczenstwa-przed-nami-cwiczenia-defender-europe-20]

Jak podkreślił, że "Defender-Europe 20 to "potężne przedsięwzięcie militarne", jakiego nie było od 1989 r.

Dla nas to wielkie przedsięwzięcie, niesamowite wyzwanie logistyczne, jestem przekonany, że nasze wojsko temu wyzwaniu logistycznemu podoła, wszystko jest przygotowane

 - dodał.

- Ten przerzut trwa, zaczął się już jakiś czas temu, będziemy mieli bardzo szeroko zakrojone działania, będą się poruszali żołnierze armii sojuszniczych, przede wszystkim armii amerykańskiej po terenie naszego kraju, tak, że wszystkich naszych obywateli bardzo proszę o wyrozumiałość i o życzliwe przyjęcie gości

 - oświadczył prezydent.

Ćwiczenie Defender-Europe 20 jest największym od 25 lat przerzutem wojsk amerykańskich ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Głównym założeniem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności amerykańskiej dywizji pancernej do przemieszczenia personelu i sprzętu z kontynentu amerykańskiego do Europy oraz sprawdzenie możliwości państw-gospodarzy do ich przyjęcia.

Szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z dziennikarzami podkreśli, że rozpoczynające się manewry Defender-Europe 2020 są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojskowymi prowadzonymi na świecie.

- To dowód zaufania naszych sojuszników z USA do Polski, a także sprawdzian dla naszego kraju. O wynik tego sprawdzianu jestem spokojny. Wojsko Polskie świetnie sobie poradzi

- powiedział Błaszczak. [polecam:https://niezalezna.pl/313089-w-polsce-ruszaja-manewry-defender-20]

Ocenił, że te ćwiczenia będą niezwykle istotne dla bezpieczeństwa Polski.

- Dzięki takim ćwiczeniom Polska jest bezpieczna - podkreślił. Jak wyjaśnił, główną rolą polskiej strony będzie w tym wypadku zabezpieczenie logistyczne wojsk sojuszniczych.

- Bezcenne będą doświadczenia związane z transportem wojsk. Transport niemal 20 tys. żołnierzy amerykańskich do Europy i do Polski, to dowód współpracy i skoncentrowania USA na bezpieczeństwie naszej części świata

 - stwierdził.

Szef MON podkreślił, że ćwiczenia te maja charakter obronny, są skoncentrowane na tym, jak przerzucić wojsko na wschodnią flankę NATO w sytuacji zagrożenia i odstraszyć potencjalnego przeciwnika.

- Takie ćwiczenia pokazują zdolności wojsk sojuszniczych. Ewentualny agresor musi się liczyć z tym, że gdyby zdecydował się na agresję, spotyka się ze stanowczą odpowiedzą ze strony Polski i NATO - wyjaśnił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts