Jest szansa poskromić Jugendamty. Ale Pitera ma swoją wersję…

Pojawiła się szansa, by na poziomie europejskim poskromić niemieckie Jugendamty. Jednak Niemcy znaleźli „sojusznika” po stronie… Polski. Europosłanka Julia Pitera (PO) złożyła poprawki do projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego. Chce wykreślić z dokumentu wezwanie do Komisji Europejskiej o kontrolę praktyk stosowanych przez Jugendamty.

Spór o poprawki europosłanki Pitery do rezolucji PE ws. Jugendamtów
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Głosowanie nad projektem rezolucji w sprawie roli niemieckiego Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt) w transgranicznych sporach wraz z poprawkami ma się odbyć w przyszłym tygodniu w komisji petycji (PETI) Parlamentu Europejskiego. Jeśli projekt zostanie poparty przez większość członków tej komisji, trafi pod głosowanie na sesji plenarnej europarlamentu.

Jak informują autorzy dokumentu, projekt rezolucji powstał, bo do komisji dotarło wiele petycji w sprawie domniemanej systematycznej dyskryminacji rodziców niebędących obywatelami niemieckimi przez Jugendamty w transgranicznych sporach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej i opieki nad dziećmi.

Europosłowie wzywają w nim do zapewnienia dokładnych kontroli procedur i praktyk stosowanych w niemieckim systemie prawa rodzinnego, w tym w Jugendamtach, w przypadku transgranicznych sporów rodzinnych. Apelują też do krajów członkowskich w ramach Rady UE o usprawnienie współpracy sądowej i administracyjnej oraz dialogu transgranicznego między władzami Niemiec a władzami innych państw członkowskich w tego typu sporach.

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) opublikował dziś na Twitterze treść poprawek, jakie do projektu rezolucji złożyła Pitera. Z jednej z nich - jak informuje - wynika, że europosłanka PO chce wykreślenia z projektu rezolucji m.in. zapisu, w którym PE „wzywa Komisję Europejską do zapewnienia dokładnych kontroli procedur i praktyk stosowanych przez Niemiecki Urząd ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt) pod kątem ich niedyskryminacyjnego charakteru w zakresie sporów dotyczących rodzin międzynarodowych”.

Z wpisu Złotowskiego wynika też, że w innej poprawce Pitera chce wprowadzenia zapisu, który „przypomina, że komisja petycji przeprowadziła wizytę rozpoznawczą w Niemczech w 2011 roku i nie znaleziono wówczas przesłanek do stwierdzenia, że niebędący Niemcami rodzice w małżeństwach międzynarodowych są przedmiotem jakiejkolwiek dyskryminacji ze strony niemieckiego Urzędu ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt)”.

Złotowski napisał w tej sprawie komentarz na Twitterze. 

„PO po raz kolejny staje w obronie niemieckich interesów w PE, tym razem kosztem m.in. polskich rodzin, które padły ofiarą Jugendamtów. Poprawki Julii Pitery szkodzą wysiłkom Ministerstwa Sprawiedliwości w walce z dyskryminacją Polaków w Niemczech”

 – wskazał.

W rozmowie z PAP europoseł PiS powiedział, że już „od jakiegoś czasu mówi się o kłopotach polskich rodziców w Niemczech z Jugendamtami”.

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego ta rezolucja miałaby być łagodzona i to jeszcze przez polską posłankę. To nie jest tylko polski problem, ale też innych państw. Gdyby takie poprawki złożył niemiecki europoseł, to bym to zrozumiał, ale nie rozumiem, dlaczego polski poseł może mieć taki pomysł

– powiedział Złotowski.

Pitera odrzuca oskarżenia. Twierdzi, że zależy jej na „jak najszerszym oglądzie każdej sprawy trafiającej do komisji petycji, a nie tylko relacji jednej strony zgłaszającej się po pomoc”.

Oceniła, że gdyby komisja petycji miała opierać się na relacji jednej strony, tej, która czuje się pokrzywdzona, na pewno nie znajdzie się dobrego rozwiązania.

To nie pierwsza rezolucja komisji petycji PE w tej sprawie. W 2012 r. przyjęła ona raport po zbadaniu skarg rodziców z różnych państw UE, którzy zarzucali Jugendamtom utrudnianie lub wręcz uniemożliwianie im kontaktów z dzieckiem w przypadkach, gdy sąd orzekł dostęp rodzicielski pod nadzorem.

W Polsce głośne były sprawy rozwiedzionych Polaków mieszkających w Niemczech, którzy skarżyli się, że niemieckie instytucje uniemożliwiały im posługiwanie się językiem polskim w czasie nadzorowanych spotkań z dziećmi. Podobne problemy zgłaszali też rodzice z Francji i Włoch.

W raporcie z 2012 r. europosłowie komisji PE zalecili utworzenie „odpowiedniego mechanizmu odwoławczego do rozpatrywania skarg” na Jugendamty, a także m.in. umożliwienie rodzicom częstszych spotkań z dziećmi oraz dopuszczenie wszystkich języków i tłumaczeń ustnych podczas takich wizyt.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Pitera #Niemcy #Jugendamt

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo