Nowy zakład produkcyjny powstał na nowych obszarach miasta włączonych do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tereny objęte nią przy ul. Przemysłowej zostały już zakupione przez dwóch innych inwestorów; powstały na nich zakłady firm Tekra i Formaplan.

„Stąd pomysł utworzenia kolejnych terenów aktywności gospodarczej, tym razem w niewielkiej odległości od przejścia granicznego, czyli przy ul. Legnickiej. To właśnie tam na działce mającej status specjalnej strefy o pow. 7 ha powstał zakład TVG” – powiedział Kaciunka.

Dodał, że w nowoczesnej hali produkowane są elementy wentylacji, wysokiej jakości komponenty metalowe. Zakład zatrudnia około 150 osób. Koszt inwestycji to ok. 26 mln zł, obejmuje on zakup działki i budowę hali. Najdroższe było jednak jej wyposażenie w specjalistyczne i wysoko zautomatyzowane maszyny.

„Takie inwestycje to wielkie korzyści dla takiego miasta jak Gubin. W następnych latach nasz budżet wzbogaci się o kolejne setki tysięcy zł, dzięki podatkom odprowadzanym przez przedsiębiorstwo. Jednak najważniejsza jest redukcja liczby bezrobotnych i zapewnienie miejsc dobrze płatnej pracy dla naszych mieszkańców” – powiedział burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak.

Dodał, że sąsiednie grunty także znalazły nabywców i w najbliższej przyszłości można spodziewać się kolejnych fabryk w nowej gubińskiej strefie przemysłowej przy ul. Legnickiej.