"Gałązka rozmarynu" - zapomniana sztuka o Piłsudskim na bielskiej scenie

/ fot. teatr.bielsko.pl

  

Sztukę „Gałązka rozmarynu” Zygmunta Nowakowskiego, jeden z hitów scenicznych przedwojennej Polski, przygotowuje bielski Teatr Polski. Premiera, zaplanowana na 17 listopada, ma związek z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę – podał impresariat.

To tekst sławiący czyn Legionów Polskich i postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Z oczywistych względów był on nieobecny na scenach po 1945 r. Doczekał się kolejnych wystawień dopiero pod koniec lat 80

– podał teatr.

„Gałązka rozmarynu” to utwór, który w dużej mierze jest zapisem autentycznych wydarzeń i wspomnień frontowych autora. W punkcie werbunkowym w krakowskich Oleandrach spotykają się przyszli legioniści.

Młodzi, gotowi do największych poświęceń, chcą walczyć o niepodległą i sprawiedliwą Polskę. To nie koturnowi bohaterowie, ale chłopcy i dziewczyny "z sąsiedztwa", wprzęgnięci nagle w wielkie sprawy. W barwną, wyrazistą i nieodparcie zabawną, ale i czasem wzruszającą opowieść o formowaniu się i walkach Pierwszej Kadrowej wplatają się znane i popularne piosenki, jak "Wojenko, wojenko", czy "O mój rozmarynie”

– wskazał impresariat.

W sztuce, którą reżyseruje Jan Nowara, wystąpi niemal cały zespół bielskiego Teatru. Bielska scena została otwarta w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski „Sen nocy letniej”. Do końca II wojny teatr działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca. W minionym sezonie spektakle Teatru Polskiego obejrzała rekordowa widownia - 93,8 tys.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śp. Kornel Morawiecki i Edward Mosberg laureatami nagrody "Nowego Państwa"

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska; Arkadiusz Ławrywianiec/ Gazeta Polska

  

Laureatami Nagrody Grzegorza I Wielkiego, przyznawanej przez miesięcznik "Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo" za rok 2019, zostali: pośmiertnie śp. Kornel Morawiecki oraz Edward Mosberg.

Zmarły 30 września 2019 r. Kornel Morawiecki - legenda antykomunistycznego podziemia, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej - nagrodzony został za bezkompromisową walkę o prawdę i wolność.

Edwarda Mosberga - polskiego Żyda ocalonego z Holokaustu - uhonorowano zaś za odważne głoszenie prawdy o II wojnie światowej. "Za Holokaust obwiniam naród niemiecki. Gdyby Niemcy nie głosowali na Hitlera, to nie byłoby nazistów, obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, które Niemcy stworzyli na terenie Polski. Gdyby Niemcy nie głosowali wtedy za Hitlerem, nie byłoby tego wszystkiego" - mówił niedawno Mosberg.

W poprzednich latach laureatami Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego byli m.in. Antoni Macierewicz, Krzysztof Wyszkowski, Jan Olszewski, Sławomir Cenckiewicz, Andrzej Gwiazda i Ryszard Legutko.

Redaktor naczelną miesięcznika "Niezależna Gazeta Polska - Nowe Państwo" jest Katarzyna Gójska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts