Rostowski będzie się tłumaczył! Jest data jego przesłuchania przed komisją śledczą ds. VAT

Najpierw przesłuchanie Jana Vincenta Rostowskiego, a następnie Zbigniewa Ćwiąkalskiego – to plan sejmowej komisji śledczej ds. VAT na najbliższe tygodnie. Dziś poznaliśmy już dokładne terminy przesłuchań byłych ministrów zasiadających w rządzie ekipy PO-PSL. Przewodniczący komisji śledczej Marcin Horała poinformował, że Rostowski będzie zeznawał 12 października, natomiast Ćwiąkalski bedzie przesłuchany 19 października.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

- Już mam sygnał, że pełnomocnik pana Jana Vincenta Rostowskiego potwierdził termin 12 października, więc wtedy przesłuchamy Jana Vincenta Rostowskiego, a 19 października prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego - poinformował Horała w TVP1, pytany o kolejne przesłuchania przed komisją.

Komisja śledcza ds VAT powołana została na początku lipca br. W połowie września komisja przesłuchała pierwszego świadka - prof. Witolda Modzelewskiego, który m.in. był wiceministrem finansów w latach 1992-1996. i jest m.in. autorem pierwszej ustawy o VAT.

W komisji śledczej, obok Horały, zasiadają posłowie PiS: Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Wojciech Murdzek i Andrzej Matusiewicz oraz posłowie: Zbigniew Konwiński (PO), Mirosław Pampuch (Nowoczesna), Marek Jakubiak (Kukiz'15) i Genowefa Tokarska (klub PSL-UED).

Komisja śledcza ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w innych krajach.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, „w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.

Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, „w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#VAT #komisja śledcza #przesłuchanie #jan vincent rostowski #Zbigniew Ćwiąkalski

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo