Polak brutalnie pobity w Nicei

zdjęcie ilustracyjne / By David Monniaux - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=434922

  

Bezdomny Polak został brutalnie pobity w Nicei. Choć napastnicy krzyczeli, że zabiją ofiarę, obrażenia odniesione przez 40-letniego mężczyznę okazały się niezbyt groźne. Do sytuacji doszło we wrześniu, jednak francuskie media poinformowały o sprawie w ostatnich dniach.

Po zdarzeniu patrol policyjny zawiózł Polaka do szpitala; następnego ranka, po opatrzeniu ran, mężczyzna mógł opuścić placówkę.

Napaść miała miejsce późnym wieczorem 4 września, ale francuskie media poinformowały o niej dopiero w niedzielę, gdyż wtedy rozpoznano ofiarę i policja wszczęła dochodzenie. Jak podał regionalny dziennik "Nice-Matin", Polak, o którego losach rodzina od kilku lat nic nie wiedziała, nie chciał złożyć skargi na napastników.

Policja zajęła się sprawą, gdy w zeszłym tygodniu nagranie zaczęło krążyć w internecie. Śledczy nie od razu ustalili miejsce i datę tego "nadzwyczaj brutalnego" pastwienia się nad bezbronnym.

Na portalach społecznościowych nagranie rozpowszechniane było przede wszystkim przez stowarzyszenia "tożsamościowe" (broniące białej tożsamości europejskiej) i skrajnie prawicowe. Na jednej z tych stron scenę zatytułowano: "Szumowiny cieszą się, że zamordowały Białego".

Jednak według "Nice-Matin" początkiem sprawy była "częsta na ulicach Nicei bójka bezdomnych", którą sfilmowała "grupa przechodniów" podających się za członków nieznanej organizacji "Nice 06000".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Białystok: upamiętniono rocznicę bitwy z bolszewikami

/ bialystok.pl

  

W Białymstoku upamiętniono 99. rocznicę tzw. bitwy białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku - zwycięskiej i uważanej przez historyków za największą w dziejach miasta. Kwiaty w miejscach pamięci składali przedstawiciele władz i mieszkańcy.

Główna uroczystość miała miejsce w południe przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, służby mundurowe.

W tzw. bitwie białostockiej 22 sierpnia 1920 r. starły się oddziały I Pułku Piechoty Legionów ze ściganymi wojskami bolszewickimi, cofającymi się spod Warszawy. Jak opisują historycy, zwycięstwo zostało odniesione przez siły polskie, które w kilkugodzinnych, krwawych walkach ulicznych skutecznie powstrzymywały odwrót na Wschód znacznie liczniejszych wojsk przeciwnika.

W opisach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, bitwa białostocka traktowana jest jako jeden z ostatnich akordów polskiej kontrofensywy znad Wieprza. W swoich wspomnieniach Józef Piłsudski bitwę o Białystok określił mianem "zupełnej klęski" 16. armii sowieckiej. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy - ponad 800 zabitych i rannych, 8,2 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

Od czterech lat te wydarzenia popularyzują historyczne rekonstrukcje, organizowane na ulicach Białegostoku i finansowane przez samorząd, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Tegoroczna odbyła się w minioną niedzielę.

"Pamiętamy o tych wydarzeniach bo uważamy, że w ten sposób trzeba budować świadomość społeczeństwa, świadomość narodu, dumę z tego, że jesteśmy białostoczanami, że jesteśmy Polakami. Ale też uważamy, że jest to najlepsza forma patriotyzmu (...) Najważniejsze jest to, żeby społeczeństwo, naród, było świadome swojej przeszłości"

- mówił w czasie uroczystości zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku w czasie obchodów setnej rocznicy tzw. bitwy białostockiej uda się zwrócić uwagę całej Polski na to, że "także tu, na białostockiej ziemi, o niepodległość musieliśmy w 1920 r. walczyć".

Walki z 22 sierpnia 1920 r. upamiętnione są w kilku miejscach Białegostoku. Jest też pomnik upamiętniający szesnastu mieszkańców, przedstawicieli czterech wyznań, zamordowanych przez bolszewików 20 sierpnia 1920 r., w przededniu wycofania się przez nich z miasta. W centrum Białegostoku jest ulica nosząca imię majora Józefa Marjańskiego, dowódcy batalionu, którego żołnierze 22 sierpnia 1920 r. wzięli na siebie główne walki o miasto. Marjański poległ w tych walkach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl