Po regionie jeździć będą specjalne pociągi, składające się z lokomotywy parowej i wagonów retro. Ich pasażerami będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w żywej lekcji historii prowadzonej przez nauczycieli i rekonstruktorów.

- Przybliżą oni historię wielkopolskiego zrywu niepodległościowego. Zajęcia będą trwać przez godzinę lekcyjną, a kolejne grupy uczestników tego wydarzenia będą wsiadać do pociągu na wybranych stacjach – poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Anna Parzyńska-Paschke.

Jak dodała, przejazd pociągami jest bezpłatny, zapisy na nie prowadzi Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

- W składzie pociągu znajdować się będą dodatkowe wagony przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych podróżą powstańczymi szlakami. Podczas postojów na wybranych stacjach będzie miało miejsce tzw. wodowanie lokomotywy, co dodatkowo uatrakcyjni podróż – poinformowała rzeczniczka.

Zajęcia edukacyjne dla uczniów potrwają do piątku. Kulminacją projektu będzie sobotni przejazd pociągu specjalnego, zakończony widowiskiem światło i dźwięk.

"Koleje Wolności 1918-2018" to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Parowozowni Wolsztyn oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.