Kolejne trzęsienie ziemi w Indonezji

/ twitter.com/@nikkihaley

  

W cztery dni po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,5, które spowodowało śmierć co najmniej 844 osób, dziś rano doszło do kolejnego trzęsienia ziemi w Indonezji. Jego epicentrum znajdowało się 250 km od miasta Ende na wyspie Flores.

Amerykańskie służby geologiczne USGS, które odnotowały wstrząsy na Ocenie Spokojnym - na obszarze pomiędzy wyspami Flores i Sumba, z epicentrum na południowy wschód od miasta Ende na wyspie Flores, nie podały, na jakiej głębokości znajdowało się hipocentrum. Nie wydało też na razie ostrzeżenia o możliwym tsunami.

Pojawiły się natomiast doniesienia, że trzęsienie było słabsze, bo jego magnituda nie przekroczyła 5,9.

Jednocześnie wciąż napływają informacje na temat skali zniszczeń i ofiar w ludziach spowodowanych piątkowymi wstrząsami na wyspie Celebes (Sulawesi) i wywołanymi seizmem sześciometrowymi falami tsunami.

Uaktualniono dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych, który oszacowano na 844 zabitych. Większość to mieszkańcy 380-tysięcznego miasta Palu, gdzie doszczętnie zniszczonych zostało 1700 domostw.

Ofiar w tym mieście jest tak dużo, że władze przygotowują zbiorowy grób, żeby pochować ofiary kataklizmu, jak tylko zostaną one zidentyfikowane - podała agencja Reutera.

W jednym z kościołów na wyspie Celebes zginęło 34 studentów teologii - podała rano Aulia Arriarni z miejscowego Biura Organizacji Czerwonego Krzyża, z którą rozmawiał korespondent AFP. Ich ciała zostały odnalezione i zidentyfikowane. 52 studentów uważa się za zaginionych - pisze Agence France Presse.

Wobec skali klęski żywiołowej, jaka nawiedziła Indonezję, prezydent kraju Joko Widodo zgodził się w poniedziałek na przyjęcie zagranicznej pomocy dla kraju - napisał w poniedziałek na Twitterze szef indonezyjskiej rady ds. inwestycji Thomas Lembong.

Liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 i fal tsunami, które po nim nastąpiły, prawdopodobnie wzrośnie, gdyż ratownicy i ekipy poszukiwawcze wciąż docierają do regionów spustoszonych przez żywioł. W ciągu minionych kilku dni nie było z nimi łączności.

Władze nie wykluczają, że liczba ofiar śmiertelnych może sięgnąć nawet kilku tysięcy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dobitna ocena działań sędziów. „Zaczynają kreować swoją politykę i swój ustrój prawny”

Zdjęcie ilustracyjne / Jan Środa/Gazeta Polska

  

- W Polsce mamy do czynienia z nadzwyczajną grupą, która zaczyna kreować swoją politykę i swój ustrój prawny - ocenił Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta, komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości po postanowieniu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W czwartek Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN w wydanym postanowieniu w pierwszej z trzech spraw, których dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada, uchyliła uchwałę KRS w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby. Izba Pracy SN uznała też, że KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Sędziowie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN uznali także, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego.

[polecam:https://niezalezna.pl/300577-miazdzaca-opinia-o-dzisiejszym-orzeczeniu-izby-pracy-sn-w-ogole-nie-powinno-zapasc]

W piątek I prezes SN Małgorzata Gersdorf oceniła w radiu TOK FM, że taka sytuacja "rodzi bardzo dużą niepewność prawa".

"Większość sejmowa powinna uchwalić nową ustawę o KRS, zgodną z regułami unijnymi, niezależną od władzy wykonawczej i parlamentarnej. Nie może być tak, że większość sędziów-członków KRS pochodzi z nadania parlamentu, a nie sędziów"

- powiedziała.

W sobotę prezes Stowarzyszenia "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz stwierdził w radiu RMF FM, że należy "usiąść jak najszybciej do okrągłego stołu w obronie praworządności".

"Wyrok TSUE jest podstawą do pewnej zadumy, żeby klasa polityczna zrobiła dwa kroki do tyłu, złapała głębszy oddech. Z naszej strony ręka jest wyciągnięta. Chcieliśmy rozmawiać przez cztery lata, chcemy rozmawiać nad tym, co zrobić, żeby obywatele jak najmniej ucierpieli”

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/300608-prawo-unijne-ponad-polska-konstytucja-kaleta-wyrok-izby-pracy-sn-jest-bardzo-duzym-naduzyciem]

Dziś o stosunek prezydenta Andrzeja Dudy do propozycji "czegoś w rodzaju okrągłego-otwartego stołu w sprawie zmian w sądach", którą złożył szef "Iustitii", był pytany w TVP Info Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta.

"Zobaczymy jak te propozycje się zmaterializują i jak one będą przedstawiane"

- odpowiedział doradca prezydenta.

Dodał, że "w Polsce niestety zaczyna dochodzić do sytuacji takiej, że mamy do czynienia jak gdyby z nadzwyczajną grupą, która zaczyna kreować de facto swoją politykę i swój ustrój prawny; tak to wygląda".

"W krajach Europy Zachodniej - m.in. we Francji, w Niemczech - nie ma możliwości do tego, żeby sędziowie protestowali, to jest zakazane ustawą. I to jest w pewien sposób logiczne. (...) Druga sprawa: do Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe w Niemczech też są powoływani politycy, i to jest oficjalna sprawa. I wielu polityków CDU, czy SPD było powołanych do Trybunału Konstytucyjnego"

- zauważył.

Paweł Sałek zwrócił również uwagę na prowadzoną w Polsce "dużą debatę, związaną z tym co jest ważniejsze - czy Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, czy ewentualnie traktaty międzynarodowe".

"Natomiast dzisiaj, w obecnej sytuacji w Polsce, doktryna w większości wypracowana jest taka, że to jednak Konstytucja jest najwyższym źródłem prawa w naszym kraju, i ona w pierwszej kolejności powinna być stosowana"

- ocenił.

Dopytywany, jak może być rola prezydenta Dudy, "żeby ten spór załagodzić", Sałek powiedział:

"Panu prezydentowi zależy na tym, ażeby sądownictwo mogło funkcjonować, ażeby państwo mogło normalnie funkcjonować, i tak, żeby Polacy nie byli doświadczeni tymi trudnościami, które mogą ewentualnie się pojawić wskutek tej rewolty, która próbuje być podnoszona".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl