Ukraina zbuduje bazę marynarki wojennej

/ flickr.com

  

Ukraina zbuduje na wybrzeżu Morza Azowskiego bazę marynarki wojennej i będzie nadal wzmacniać w tym rejonie swoje siły zbrojne - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na szefa sztabu sił zbrojnych Ukrainy Wiktora Mużenkę.

Według Mużenki nowa baza ma uchronić Ukrainę przed rosnącą aktywnością rosyjską na Morzu Azowskim, które stało się w tym roku punktem zapalnym w stosunkach między oboma krajami. Ukraina twierdzi, że Rosja bardzo często blokuje dostęp do ukraińskich portów poprzez bezpodstawne kontrole i zatrzymania statków pod ukraińskimi i zagranicznymi banderami. Z kolei, według agencji Reuters, Moskwa twierdzi, że to Ukraina próbuje blokować dostęp do Krymu.

Chcemy budować naszą obecność w tym regionie w celu odpowiedniej reakcji na ewentualne prowokacje ze strony Federacji Rosyjskiej

 - powiedział Mużenko.

Dodał, że Ukraina już wzmocniła w tym rejonie swoje siły powietrzne, lądowe, morskie i artyleryjskie. Szef ukraińskiej armii wykluczył jednak sugestie, że ukraińskie okręty będą eskortować statki handlowe, aby zapobiec ich zatrzymaniu przez rosyjskie okręty.

Reuters podkreśla, że w odpowiedzi na ukraińskie zarzuty Moskwa niedawno stwierdziła, że wszelkie kontrole są zgodne z prawem.

Rosyjskie kontrole na statkach mają na celu wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej. Są one zgodne z prawem międzynarodowym, które ma zastosowanie w tym obszarze morskim

 - mówiła 22 września rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Jak podkreśla Reuters, w spór ukraińsko-rosyjski na Morzu Azowskim włączyły się niedawno USA, które wezwały Rosję do zaprzestania "nękania" statków i w ramach pomocy Ukrainie dostarczyły jej pod koniec września dwa kutry patrolowe.

Reuters przypomina także inne formy wsparcia Kijowa przez Waszyngton, jak chociażby przekazanie w kwietniu br. ukraińskiej armii przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Mużenko wyjaśnił, że zostały one już przetestowane, a ukraińscy żołnierze zostali już przeszkoleni w korzystaniu z tego rodzaju broni. Szef ukraińskiego sztabu generalnego nie wykluczył także zakupu od USA systemu obrony powietrznej Patriot.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

To była ciekawa dyskusja! Co dziewczynka powiedziała Jarosławowi Kaczyńskiemu?

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/Edyta Kazikowska

  

Jarosław Kaczyński gościł dziś na pikniku rodzinnym w Chełmie. Po przemówieniu prezes PiS rozmawiał z mieszkańcami. Wśród nich była dziewczynka, która zdradziła Kaczyńskiemu swoje marzenie. Chciałaby zostać chirurgiem i pracować w Polsce. "To bardzo ciężka praca" - odpowiedział prezes PiS z podziwem.

Wszystko może się zdarzyć, jest potrzebna pełna mobilizacja, nawet jeszcze większa niż w wyborach europejskich, bo frekwencja będzie większa. Do momentu wyborów i w dniu wyborów musicie być w pełni zmobilizowani, pójść do urn, głosować"

- apelował prezes PiS w swoim przemówieniu.

[polecam:https://niezalezna.pl/280717-prezes-pis-na-pikniku-rodzinnym-w-chelmie-realizujemy-nowe-zapowiedzi-punkt-za-punktem

Jarosław Kaczyński odbył też liczne rozmowy z mieszkańcami Chełma. Była wśród nich również pewna dziewczynka, która zdradziła, jakie są jej plany na przyszłość.

Chcę być chirurgiem - powiedziała dziewczynka, zaznaczając, że chciałaby się rozwijać w Polsce.

To bardzo ciężka praca, ale jak chcesz, to wspaniale

- odpowiedział z podziwem prezes PiS.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl