3. dzień Festiwalu rozpoczęły filmowe pokazy konkursowe projektu Młodzi dla Historii. W obszernym bloku konkursowym przedstawionych zostanie dziewięć projekcji młodych twórców - od uczniów szkół postawowych do licealistów. MdH to jednak złożony projekt, na który składa się wiele konkursów - obok filmowego, także teatralny, konkurs stylizacji modowych oraz inicjatyw społecznych.

Jak wskazują organizatorzy, MdH to pretekst do przejrzenia rodzinnych albumów w poszukiwaniu inspiracji i odnajdywania lokalnych bohaterów, którzy byli nie wahali się poświęcić swojego życia walce o wolną ojczyznę. 

Rozstrzygnęcia konkursów w ramach projektu Młodzi dla Historii poznamy dziś podczas gali finałowej o godz. 16:00.

Dzień trzeci Festiwalu NNW to także finał konkursu reportażu radiowego. Od rana prezentowane są konkursowe dokumenty radiowe - łącznie 11, w tym m.in. poświęcony osobie admirała Józefa Unruga dokument Izabeli Patek "Testament Admirała" oraz opowiadający o niezwykłej historii szefa polskiego kontrwywiadu na Pomorzu dokument "Kapitan Antoni Kasztelan. James Bond II Rzeczypospolitej".

O godz. 13:00 zaprezentowany zostanie film Macieja Drygasa "Usłyszcie mój krzyk", poświęcony Ryszardowi Siwcowi. Podczas pokazu obecny będzie m.in. syn Ryszarda Siwca, Wit. 

- Realizując "Usłyszcie mój krzyk" nie podejrzewałem, że ten lokalny, polski temat, będzie tak emocjonalnie przyjmowany w krajach, które o Polsce niewiele wiedzą

- mówi reżyser, który wskazuje, że projekcja filmu w różnych krajach, wywołała u publiczności potrzebę dzielenia się własnymi doświadczeniami w sytuacjach krańcowych.

- Wtedy zrozumiałem, że Ryszard Siwiec jest bohaterem uniwersalnym i wychodzi daleko poza historię Polski

- dodał Maciej Drygas.

O 15:00 zaprezentowany będzie film "AS - wspomnienie o Włodzimierzu Strzemińskim" w reżyserii Doroty Petrus i Bogdana Lęcznara, opowiadający o  jednym z najwybitniejszych działaczy Solidarności Walczącej. Przez lata związany był z mediami - początkowo z wydawnictwami drugiego obiegu, po 1989 r. - m.in. z Polskim Radiem, a w ostatnich miesiącach życia - z Telewizją Polską. Włodzimierz Strzemiński ukazany jest we wspomnieniach kolegów z opozycji antykomunistycznej oraz bliskich współpracowników z ostatnich lat.

Dziś - o 16.15 - pokazany zostanie również film "Ryngraf" w reżyserii Doroty Kani, biorący udział w konkursie filmowym Festiwalu. Opowiada on poruszającą historię Stefana Olszewskiego, którego ryngraf odnaleziono w kwietniu 2017 r. podczas prac poszukiwawczych na warszawskim Bródnie. Dorota Kania prowadzi historyczne śledztwo, które daje odpowiedź, kim był Stefan Olszewski - żołnierz AK, funkcjonariusz KriPo, zdekonspirowany przez Gestapo, a zamordowany przez komunistów.

Pokazowi filmowemu towarzyszyć będzie spotkanie z Dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. 

Poniedziałek to kolejny dzień paneli dyskusyjnych.

O 12.30 uczeni i publicyści m.in. z Polski, Łotwy, Węgier i Czech rozmawiać będą o tym, czy Europa Środkowo-Wschodnia jest lepszą częścią Starego Kontynentu. 

Międzynarodowe grono spotka się także podczas panelu "Doświadczenia środkowoeuropejskich narodów pod dwoma totalitaryzmami". Na dziś zaplanowany został także panel dyskusyjny "Drzwi do wolności", podczas którego spotkają się laureaci nagrody - właśnie - "Drzwi do wolności", czyli osoby wspierające działaczy niepodległościowych.

Patronem medialnym Festiwalu jest portal niezalezna.pl. Organizatorami Festiwalu są Miasto Gdynia oraz Stowarzyszenie Scena Kultury, zaś sponsorami generalnymi PKN Orlen oraz PKO BP. Impreza została dofinansowana z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.