Kasprzyk: Polskie Państwo Podziemne było fenomenem

/ twitter.com/AgaO72

  

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w dziejach nie tylko Rzeczpospolitej, ale także w dziejach Europy i świata - podkreślił dziś szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdsKiOR) Jan Józef Kasprzyk.

Kasprzyk, który w Kielcach wziął udział w obchodach 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego (PPP), zaznaczył, że "w chwili, gdy okupant niemiecki i sowiecki przerwał niepodległość Polski, nasi przodkowie oraz obecni podczas uroczystości weterani, podjęli decyzję, że trzeba kontynuować walkę o suwerenność, że nie można dać się złamać, że nie można +zgiąć karku+".

To były motywy, które kierowały tamtym pokoleniem, pokoleniem II Rzeczpospolitej, aby utworzyć podziemne państwo z własną armią, własnym wymiarem sprawiedliwości, siecią szkolnictwa, opieki społecznej, komórką poświęconą pomocy polskim obywatelom narodowości żydowskiej, którzy byli mordowani. Tak powstała struktura Polskiego Państwa Podziemnego, kierująca walką naszych rodaków z niemieckim i sowieckim okupantem

– powiedział Kasprzyk.

Dodał, że wszyscy wstępujący w szeregi Armii Krajowej składali przysięgę, w której padały słowa, że "będę wierny zawsze Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej". 

W tych słowach "być wiernym" zamyka się właściwie to, co musimy przywrócić naszej ojczyźnie, zamyka się etos bezinteresownej służby, w której trzeba być wiernym wspólnocie, narodowi, państwu, ojczyźnie

– podkreślił szef UdsKiOR.

Zwracając się m.in. do obecnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz członków Związku Strzeleckiego "Strzelec" zaznaczył, że dobrze się dzieje, iż są ci z młodego pokolenia, którzy chcą stanowić kontynuację tego wielkiego czynu, jaki był udziałem pokolenia PPP. "To pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość, że Rzeczpospolita nigdy nie zaginie, bo młode pokolenie odnalazło w pokoleniu Polskiego Państwa Podziemnego swoje źródło siły, swój kodeks wartości, swój punkt odniesienia" – dodał Kasprzyk.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zaznaczyła, że w czasach tworzenia struktur państwa podziemnego, Polska niejednokrotnie wymagała oddania życia, zdrowia oraz poświęcenia rodziny dla ojczyzny. "Dziś nasza ojczyzna wymaga pamięci o tamtych czasach, bohaterach, wymaga uczciwości, uczciwej pracy i budowania naszej ojczyzny dla przyszłych pokoleń. Musimy pamiętać o tym, że nasi przodkowie nie zgodzili się, aby decydowali o nas inni. Dziś również musimy sami decydować i chcemy sami decydować o losach naszej ojczyzny, potrafimy to robić" – powiedziała Wojtyszek.

Kieleckie obchody 79. Rocznicy utworzenia PPP rozpoczęły się od mszy św. w katedrze. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik żołnierzy Armii Krajowej, gdzie m.in. wręczono medale "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria". Uroczystości zakończy premiera filmu „Kielecka Brygada Piechoty”, którego autorem jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”.

Polskie Państwo Podziemne (PPP) to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Było systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRR. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK. Istniało do 1 lipca 1945 (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).

Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy, był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny - Rada Jedności Narodowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szokujące doniesienia "Le Monde". Rosyjscy hakerzy mieli zdominować sztab Macrona w 2017 roku

/ / Wladimir Putin i Emmanuel Macron / / Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

„Hakerzy pracujący dla wywiadu wojskowego Rosji wykradli maile sztabu wyborczego Emmanuela Macrona przed wyborami prezydenckimi we Francji w 2017 roku” – podał dziś dziennik „Le Monde”. Dziennikarze gazety powołują się na  ustalenia specjalnego zespołu Google'a i organizacji FireEye.

FireEye specjalizuje się w tropieniu bardzo wyrafinowanych przestępstw cybernetycznych, zwłaszcza związanych z rosyjskimi służbami. Analizy FireEye i Google'a potwierdziły, że dwa zespoły hakerów powiązane z GRU zaatakowały zaplecze wyborcze Macrona.

Najpierw grupa APT28 w marcu 2017 roku rozpoczęła ataki typu spear phishing, polegające na wysyłaniu maili od rzekomo zaufanego nadawcy, których celem jest uzyskanie poufnych informacji, takich jak hasła dostępowe. Według Google'a w maju 2017 roku, na dwa dni przed drugą tura wyborów prezydenckich we Francji, grupa Sandworm, rozpoczęła następną rundę ataków, przy użyciu tej samej metody.

Macron oskarżył wtedy Rosję o to, że prowadzi we Francji "operację destabilizacji", która miała na celu "sianie niepokoju i dezinformacji".

W lutym "Financial Times" napisał, że grupa APT28, łączona z cyberatakami na Demokratów w USA i wyciekiem maili sztabu Macrona, działa jak agencja wywiadowcza, "gromadząca dane geopolityczne i informacje pomagające w kształtowaniu rosyjskiej polityki".

"FT" napisał też wówczas, powołując się na FireEye, że hakerzy z grupy Sandworm "są bardziej dyskretni niż APT28, ale atakują wiele rządów i władz lokalnych w Europie za pomocą spersonalizowanych ataków (spear phishing), zwłaszcza w Polsce".

Japońska firma Trend Micro zajmująca się cyberbezpieczeństwem jako pierwsza w kwietniu 2017 roku ostrzegła, że APT28 atakuje sztab wyborczy Macrona, ale informacji tych nie udało się wtedy potwierdzić. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl