Przez lata nikt się nimi nie interesował, teraz sprzedają się za setki tysięcy

Jerzy Nowosielski, Abstrakcja, 1956 r. [1957 r.] / www.desa.pl

  

"Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku" to cykliczna wystawa, na której są prezentowane prace najważniejszych twórców sztuki powojennej. W trakcie jej jesiennej odsłony będziemy mogli obejrzeć prace artystów niezwykle cenionych przez polską publiczność, takich jak Jerzy Nowosielski, Jadwiga Maziarska, Jerzy Tchórzewski czy Teresa Pągowska. Wystawa prac rozpocznie się już 1 października, ich licytacja odbędzie się 11 października.

Nie zabraknie również dzieł malarzy, którzy znaleźli uznanie w oczach krytyków i kolekcjonerów na świecie, m.in. Tadeusza Kantora, Erny Rosenstein, Victora Vasarely’ego, Wojciecha Fangora, Richarda Anuszkiewicza i Juliana Stańczaka. Prezentowane prace stanowią nie tylko zbiór najważniejszych dzieł sztuki w Polsce, ale są także odpowiedzią na najgorętsze trendy na rynku sztuki. Wśród popularnych tendencji znajdują się dziś m.in. konstruktywizm i abstrakcja geometryczna, a przede wszystkim op-art. Obrazy przedstawicieli tego nurtu na aukcjach w Polsce i zagranicą osiągają zawrotne kwoty – nawet ponad milion złotych.

Richard Anuszkiewicz, urodzony w Stanach Zjednoczonych syn polskich imigrantów, wystawiał swoje op-artowe prace w najważniejszych amerykańskich muzeach. Jego obrazy pojawiały się w towarzystwie płócien Roya Lichtensteina, Claesa Oldenburga, Bridget Riley czy Victora Vasarely’ego (imponujących rozmiarów dzieło tego ostatniego zobaczymy również w Warszawie na jesiennej wystawie). Twórczość Anuszkiewicza wpisała się na stałe w historię światowej sztuki. Podobnie jak Wojciech Fangor, już w latach 60. został uznany za jednego z najważniejszych twórców swojej dziedziny, co przypieczętował udział w wystawie „Responsive Eye” w MoMA w 1965. W październiku będzie można zobaczyć „Soft Blue III” Anuszkieiwcza i „B 70” Fangora.

W „Responsive Eye” wziął udział również Julian Stańczak, artysta uznawany za jednego z pionierów op-artu. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w wieku 21 lat, po wielu życiowych perypetiach, wiodących przez Syberię, Afrykę i Wielką Brytanię. W USA rozpoczął studia w Cleveland Art Institute, a następnie w Yale. Jego mistrzem był jeden z największych klasyków abstrakcji geometrycznej XX wieku – Jospeh Albers. Karierą Polaka zajęła się prestiżowa galeria Marthy Jackson.

Na wystawie Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku pojawią się prace, które wzbudzają wiele entuzjazmu wśród miłośników i kolekcjonerów sztuki. Jednym z najwybitniejszych dzieł jest praca Tomasza Ciecierskiego „Raj” z 1979 roku, pochodząca z prywatnej kolekcji holenderskiej. „Sztuka tego artysty – rzecz niezwykła w Polsce lat osiemdziesiątych – odnosi się bardziej do świata sztuki niż do rzeczywistości” – mówiła o Tomaszu Ciecierskim Agnieszka Morawińska, do niedawna dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wśród 60 artystów, których prace będą pokazywane na wystawie znajdą się także m.in. Jan Tarasin, Jan Lebenstein, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Jadwiga Maziarska, Erna Rosenstein czy Teresa Pągowska i Zdzisław Beksiński.

Wystawa Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 roku: 1-11 października 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Atak „Wyborczej” na mec. Jolantę Turczynowicz-Kieryłło. „To będzie kampania nienawiści”

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Jeśli nie da się wygrać merytorycznie z przeciwnikiem to trzeba go ośmieszyć. To jest zgodne z tym, co o sobie mówiła opozycja totalna, ta kampania tez będzie totalna - ocenili goście Adriana Stankowskiego w "Studiu Prasowym", odnosząc się do ataku "Gazety Wyborczej" na mec. Jolantę Turczynowicz-Kieryłło, szefową kampanii Andrzeja Dudy.

Wczoraj "Gazeta Wyborcza" przytoczyła relację mieszkańca Milanówka (woj. mazowieckie) o pokąsaniu go przez mec. Jolantę Turczynowicz-Kieryłło. Incydent, opisany przez "GW" za portalem obiektywna.pl, wydarzył się podczas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi jesienią 2018. Turczynowicz-Kieryłło miała kolportować ulotki ośmieszające jednego z kandydatów i ugryzła w przedramię świadka, który zatrzymał ją i jej syna.

Według relacji Turczynowicz, to ona została zaatakowana przez rosłego mężczyznę, który szarpał jej syna, a ją zaczął dusić. Zaprzeczyła, by kolportowała ulotki.

Szefowa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy opublikowała zdjęcie zeznania strażnika miejskiego, który uczestniczył w interwencji. Funkcjonariusz z patrolu wezwanego do szarpaniny z udziałem trzech osób zeznał, że mężczyzna trzymający kobietę i chłopca za szyję tłumaczył to obywatelskim ujęciem osób, które złamały ciszę wyborczą, kolportując ulotki. Według strażnika mężczyzna pokazał na dowód ulotkę, którą wyjął ze swojego auta, a wezwany na interwencję funkcjonariusz nie zauważył żadnych ulotek na ulicy. Gdy kobieta wyraziła zamiar zgłoszenia napaści, strażnicy wezwali także policję.

Straż miejska w Milanówku zarejestrowała zdarzenie jako "wzajemne naruszenie nietykalności przez kobietę i mężczyznę". „GW” pisała, że prokuratura umorzyła obydwa postępowania z uwagi na "brak interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu"; żadna ze stron nie wniosła zawiadomienia w trybie prywatnoskargowym.

Tadeusz Płużański, publicysta TVP ocenił, że "nie pierwszy raz >>Gazeta Wyborcza<< robi takie popisy. właściwie od zarania znana jest z polityki hejterskiej".

Pamiętamy, jak przez lata atakowany był Jarosław Kaczyński i jego Porozumienie Centrum. Atakowany był również Lech Wałęsa, potem "Wyborcza" zaczęła kochać Wałęsę, bo był potrzebny do atakowania prawej strony sceny politycznej. Dzisiaj mamy dalszą część praktyki linczowania przeciwników politycznych. (...) Andrzej Duda jest po prostu wrogiem "Wyborczej", która jest jednym z graczy sceny politycznej, miała nawet przedstawicieli w parlamencie. Dzisiaj działają bardziej z tylnego siedzenia

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/312203-andrzej-kieryllo-maz-szefowej-kampanii-a-dudy-skutki-ataku-na-moja-rodzine-trwaja-do-dzis]

Zdaniem Patryka Słowika z "Dziennika Gazety Prawnej" "w sposób niegodny nie wolno atakować też mężczyzn, nikogo nie wolno atakować".

Moim zdaniem dziennikarze "Wyborczej" wierzą w to, że szefowa kampanii Andrzeja Dudy zaatakowała człowieka na ulicy, z kolei inni mówią, że to on zaatakował ją. Ja jestem zwolennikiem zasady domniemania niewinności. Nie postawiłbym zarzutu, że pani Turczynowicz-Kieryłło zaatakowała człowieka, jeżeli nie mam co do tego pewności, bo z tego materiału, który zobaczyliśmy, nie można wyciągnąć wniosku, że to ona atakowała. 

- dodał.

Z kolei Piotr Grzybowski z "Tygodnika Niedziela" ocenił, że to, co robi "Wyborcza" to absurd.

To będzie kampania hejtu, czyli nienawiści. Są brygady nienawiści, które wspomagają opozycję, angażując się w przeszkadzanie w każdym spotkaniu pana prezydenta. Myślę, że można powiedzieć szerzej - w 2018 r. w Jachrance obyło się spotkanie KP PiS przed wyborami do PE i tam Jarosław Kaczyński zwracał uwagę na to, że działania opozycji będą chciały zbliżyć PiS do PO i zatrzeć te różnice oraz dyskredytować, obrażać i poniżać ludzi. Jeśli nie da się wygrać merytorycznie z przeciwnikiem to trzeba go ośmieszyć. To jest zgodne z tym, co o sobie mówiła opozycja totalna, ta kampania tez będzie totalna

- ocenił.

Publicysta Marek Król wskazał, że aby się dowartościować opozycja poniża Andrzeja Dudę.

Zdyskredytować go, skompromitować i ośmieszyć. Skoro nie mogę podkreślić swoich walorów to tak to działa 

- dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/312197-turczynowicz-kieryllo-oczekuje-na-gest-ze-strony-kidawy-blonskiej-co-zrobi-kandydatka-ko]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts