Nie zabraknie również dzieł malarzy, którzy znaleźli uznanie w oczach krytyków i kolekcjonerów na świecie, m.in. Tadeusza Kantora, Erny Rosenstein, Victora Vasarely’ego, Wojciecha Fangora, Richarda Anuszkiewicza i Juliana Stańczaka. Prezentowane prace stanowią nie tylko zbiór najważniejszych dzieł sztuki w Polsce, ale są także odpowiedzią na najgorętsze trendy na rynku sztuki. Wśród popularnych tendencji znajdują się dziś m.in. konstruktywizm i abstrakcja geometryczna, a przede wszystkim op-art. Obrazy przedstawicieli tego nurtu na aukcjach w Polsce i zagranicą osiągają zawrotne kwoty – nawet ponad milion złotych.

Richard Anuszkiewicz, urodzony w Stanach Zjednoczonych syn polskich imigrantów, wystawiał swoje op-artowe prace w najważniejszych amerykańskich muzeach. Jego obrazy pojawiały się w towarzystwie płócien Roya Lichtensteina, Claesa Oldenburga, Bridget Riley czy Victora Vasarely’ego (imponujących rozmiarów dzieło tego ostatniego zobaczymy również w Warszawie na jesiennej wystawie). Twórczość Anuszkiewicza wpisała się na stałe w historię światowej sztuki. Podobnie jak Wojciech Fangor, już w latach 60. został uznany za jednego z najważniejszych twórców swojej dziedziny, co przypieczętował udział w wystawie „Responsive Eye” w MoMA w 1965. W październiku będzie można zobaczyć „Soft Blue III” Anuszkieiwcza i „B 70” Fangora.

W „Responsive Eye” wziął udział również Julian Stańczak, artysta uznawany za jednego z pionierów op-artu. Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w wieku 21 lat, po wielu życiowych perypetiach, wiodących przez Syberię, Afrykę i Wielką Brytanię. W USA rozpoczął studia w Cleveland Art Institute, a następnie w Yale. Jego mistrzem był jeden z największych klasyków abstrakcji geometrycznej XX wieku – Jospeh Albers. Karierą Polaka zajęła się prestiżowa galeria Marthy Jackson.

Na wystawie Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 roku pojawią się prace, które wzbudzają wiele entuzjazmu wśród miłośników i kolekcjonerów sztuki. Jednym z najwybitniejszych dzieł jest praca Tomasza Ciecierskiego „Raj” z 1979 roku, pochodząca z prywatnej kolekcji holenderskiej. „Sztuka tego artysty – rzecz niezwykła w Polsce lat osiemdziesiątych – odnosi się bardziej do świata sztuki niż do rzeczywistości” – mówiła o Tomaszu Ciecierskim Agnieszka Morawińska, do niedawna dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wśród 60 artystów, których prace będą pokazywane na wystawie znajdą się także m.in. Jan Tarasin, Jan Lebenstein, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Jadwiga Maziarska, Erna Rosenstein czy Teresa Pągowska i Zdzisław Beksiński.

Wystawa Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 roku: 1-11 października 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny