Prezes IPN na Festiwalu NNW

prezes IPN Jarosław Szarek / @dzieje.pl

  

Europa potrzebuje dzisiaj wspólnego doświadczenia, świadectwa, że można budować nowoczesne państwa, pamiętając o dumnej przeszłości, o fundamentach cywilizacji łacińskiej. To będziemy robić razem z Węgrami - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w niedzielę w Gdyni, podczas X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, nad którym portal niezalezna.pl objął patronat medialny.

Jak mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej podczas wernisażu wystawy "Wy i my. Węgry a Polska na przestrzeni 100 lat", relacje polsko-węgierskie "to nie tylko ostatnie sto lat, to wieki przeszłości".

Wydarzenie, podczas którego zaprezentowano plakaty autorstwa Kornela Szekelya, odbyło się w ramach trwającego w Gdyni X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Otwierając wystawę, prezes Szarek wśród najważniejszych wydarzeń, które połączyły historię dwóch krajów, wymienił m.in. powstanie węgierskie z 1956 r., które w jego ocenie było "wyrazem solidarności z +polskim Październikiem+".

Przypomniał również, że Polska była jedynym państwem w bloku sowieckim, które w 1986 r. upamiętniło 30. rocznicę powstania węgierskiego. "Naprzeciwko ówczesnej ambasady węgierskiej polscy działacze Solidarności wywiesili transparent, przypominający te wydarzenia" - mówił Szarek.

Jak dodał, Węgrzy w podobny sposób dali wyraz solidarności z Polakami, kiedy po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r. wywiesili transparent na płocie warszawskiego kościoła św. Stanisława Kostki.

"To jest kapitał naszej przyjaźni. Dzisiaj, myślę, ten kapitał musi zacząć przynosić owoce i będzie przynosił owoce, bo jesteśmy razem" - podkreślił Szarek.

W ocenie prezesa IPN "Europa potrzebuje dzisiaj wspólnego doświadczenia, świadectwa, że można budować nowoczesne państwa, pamiętając o dumnej przeszłości, o fundamentach cywilizacji łacińskiej". "To będziemy robić razem z Węgrami" - zapowiedział Szarek.

Wystawę razem z prezesem IPN zainaugurowali: prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski, uczestniczka Rewolucji Węgierskiej Maria Wittner oraz węgierski dyplomata Istvan Kovacs.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Zaskakujące wyniki badań naukowców. Jakość powietrza wpływa na przebieg infekcji COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Co może mieć wpływ na przebieg choroby u osób zakażonych koronawirusem? Jak się okazuje, może być to też jakość powietrza. - Z badań zespołu naukowców Uniwersytetu Harvarda wynika, że mieszkańcy terenów z gorszą jakością powietrza są narażeni na cięższy przebieg choroby spowodowanej koronawirusem - poinformował dziś “Der Spiegel”.

- Zespół prowadzony przez dr Francescę Dominici, naukowca Uniwersytetu Harvarda, zbadał w 3080 amerykańskich hrabstwach (powiatach) zależność pomiędzy jakością powietrza, a współczynnikiem śmiertelności u osób zakażonych koronawirusem

- przekazała niemiecka gazeta.

Z badań wynika, że osoby oddychające zanieczyszczonym powietrzem są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

[polecam:https://niezalezna.pl/322174-koronawirus-atakuje-szybko-i-podstepnie-przebieg-choroby-szokuje-nawet-doswiadczonych-medykow]

Naukowcy ustalili, że nawet niewielkie różnice w jakości powietrza mogą mieć duży wpływ na zdrowie potencjalnie zakażonych.

- Stwierdziliśmy, że wzrost o jeden mikrogram drobnych cząstek stałych na metr sześcienny powietrza zwiększa śmiertelność przy infekcji COVID-19 średnio o 15 proc.

 - takie są wyniki naukowców.

Badanie nie zostało jeszcze zrecenzowane i opublikowane w żadnym magazynie naukowym, ale zostało przedłożone do przeglądu w "The New England Journal of Medicine".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts