Konstytucja dla nauki dobrym krokiem. "Potrzebujemy odnowy elit" - tłumaczy premier

Potrzebujemy odnowy elit, budowy elit propaństwowych, patriotycznych; Konstytucja dla nauki jest krokiem we właściwym kierunku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego.

/ twitter.com/@pisorg

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę dzisiaj przed państwem wystąpić w tak szczególnych okolicznościach, kiedy u progu roku akademickiego wkraczamy z nową "Konstytucją dla nauki", która - wierzę głęboko - będzie bardzo dobrym krokiem, milowym krokiem we właściwym kierunku, w kierunku budowy siły polskiej nauki, polskich uczelni - powiedział szef rządu podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Warszawie.

Zaznaczył, że Polska potrzebuje uczelni, które będą kształcić "z pasją, które będą miały swoją misję, niezależnie od tego, gdzie są położone - w mniejszych ośrodkach, czy większych, te bardziej znane i mniej znane".

"Wszystkie są nam bardzo potrzebne, wszystkie kształtują też przyszłe elity" - podkreślił Morawiecki.

Morawiecki stwierdził, że "z tymi elitami, ze względu na naszą trudną, pokręconą historię, było bardzo różnie".

"Przede wszystkim straciliśmy mnóstwo naszych wspaniałych luminarzy, wielkich rodaków, w czasie drugiej wojny światowej. Później przetrącono nam kręgosłupy" - mówił szef rządu.

Dlatego dzisiaj - zaznaczył Morawiecki - "potrzebujemy odnowy elit, budowy elit; elit propaństwowych, elit patriotycznych". "Cieszę się, że wraz z konstytucją dla nauki, czynimy krok we właściwym kierunku" - dodał.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że rząd stara się przeznaczać możliwie najwięcej środków na naukę.

"Staramy się w ramach naszych działań przeznaczać możliwie najwięcej środków. Wypłaty w ciągu najbliższych dwóch lat dla wszystkich uczelni, dla tych regionalnych również, a zwłaszcza dla nich proporcjonalnie, procentowo to największy zastrzyk w postaci podzielonych na uczelnie polskie 3 mld zł; zastrzyk, jakiego do tej pory nie było w czasach Trzeciej Rzeczpospolitej" - wskazał premier.

"Staramy się, jak najwięcej przeznaczyć na cele nauki i szkolnictwa wyższego, wiedząc i wierząc, że jest to fundamentalnie ważne dla przyszłości naszego narodu. Bo wraz z pierwszą (...) uczelnią rozpoczęła się rewolucja w nauce systemu gospodarczo-społecznego i trwa ona do dzisiaj do dziś" - zaznaczył premier.

Morawiecki podkreślił, że elity muszą służyć narodowi. "Wierzymy, że elity rzeczpospolitej muszą jednocześnie służyć narodowi. Wierzę, że magnificencje i profesorowie troszczą się o innych; że przekazujemy w ten sposób dar wiedzy, który jest tak cennym darem dla całego społeczeństwa polskiego" - wskazał.

Według premiera nauka musi być otwarta na zmiany. U progu tej czwartej rewolucji technologicznej, przemysłowej musimy być otwarci na zmiany. Studenci musicie prosić, żeby profesorowie nie uczyli według tych programów z minionych lat, bo dzisiaj wszystko się szybko zmienia. Musimy dobrze rozpoznawać wyzwania przyszłości, tak żeby po nią sięgać, tak żeby ją współkształtować, budować wzmacniać całą polską kulturę naukę i gospodarkę" - zachęcał Morawiecki.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #uczelnia #szkolnictwo wyższe #Konstytucja dla Nauki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo