Sąd Najwyższy wycofa pytania prejudycjalne do TSUE? Tajemnicza odpowiedź rzecznika prasowego

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle wycofał z Sądu Najwyższego zażalenie, na kanwie którego sąd ten postanowił skierować pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy SN wycofa pytania prejudycjalne? Rzecznik prasowy, sędzia Michał Laskowski, udzielił komentarza w tej sprawie.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz przekazał wczoraj PAP, że oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle wycofał z Sądu Najwyższego zażalenie, na kanwie którego sąd ten postanowił skierować pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Będzie przełom w sprawie pytań prejudycjalnych do TSUE? Z Sądu Najwyższego wycofano skargę

Rzecznika prasowego SN, Michała Laskowskiego, zapytano o to, czy SN wycofa skierowanie pytań prejudycjalnych do TSUE. Sędzia odpowiedział, że jest za wcześnie, aby mówić o decyzji Sądu.

Jest to prawdopodobne, jest taka możliwość, bo wobec umorzenia postępowania właściwie SN specjalnej możliwości manewru nie ma, więc być może dojdzie też do cofnięcia, ale to będzie decyzja SN, ale nie wiem jaka decyzja zapadnie – dodał.

Pytany o to, kiedy może zapaść decyzja stwierdził, że "pewnie jest to kwestia tygodnia".

Pozostaje pytanie, czy w przyszłym tygodniu, czy może tydzień później, ale nie będzie to długo trwało – zaznaczył rzecznik SN.

Laskowski pytany, czy TSUE może, mimo ewentualnego wycofania pytań przez SN, rozpatrzyć je odpowiedział, że TSUE ma "bardzo daleko posuniętą swobodę w swoim postępowaniu".

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#SN #TSUE #pytania prejudycjalne #michał laskowski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo