Lombardia: starym dieslem nie pojedziesz

W 214 miastach i miasteczkach w Lombardii wchodzi w życie zakaz ruchu samochodów z silnikami napędzanymi paliwem diesel Euro 3 przez 12 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Dotyczy on kilkuset tysięcy aut. Nie obejmuje pojazdów, którymi podróżują 3 osoby.

Luigi Chiesa; creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

To radykalne ograniczenie ruchu aut ze starszymi modelami silników, które będzie obowiązywać od 1 października, jest krokiem wprowadzonym przez lokalne władze w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza w rejonie Włoch, gdzie z roku na rok sytuacja pogarsza się i coraz częściej przekraczane są dopuszczalne normy.

Zgodnie z rozporządzeniem takimi samochodami nie można będzie jeździć w dni powszednie od godz. 7:30 do 19:30 . 

To zaś oznacza, że w garażach i na parkingach pozostanie 420 tys. aut osobowych, z czego ponad 32 tys. w stolicy regionu – Mediolanie, a także 160 tys. furgonów.

Nowa decyzja zablokuje, jak zauważa lokalna prasa, znacznie więcej samochodów niż poprzednie rozporządzenia wydane przez władze regionalne w minionych latach w 570 gminach, a dotyczące jeszcze starszych aut.

Z obecnego surowego zakazu wyłączone są samochody osobowe i dostawcze ,którymi będą jechać co najmniej trzy osoby. Ma to zachęcić do wspólnego korzystania z nich przez większą liczbę pasażerów.

Przedstawiciel władz Lombardii ds. ruchu ulicznego Raffaele Cattaneo wyjaśnił, że nigdy nie rozważano wprowadzenia całkowitej blokady. "Należy natomiast połączyć wymóg ochrony zdrowia i środowiska z prawem do poruszania się" - dodał.

Z zakazu ruchu zwolniono także posiadaczy aut, którzy są lekarzami, weterynarzami, dawcami krwi, pacjentami wymagającymi terapii czy też pracują w hurtowniach.

Od stycznia stosowane będą kary za złamanie nowych przepisów w wysokości od 80 do 150 euro. W październiku przyszłego roku zakaz zostanie rozszerzony w gminach Lombardii na diesle napędzane paliwem Euro 4.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#lombardia #diesel

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo