O wystawieniu na aukcję słynnego egzemplarza powieści poinformowała agencja Associated Press. Jak przypomniała AP, wydawnictwu Penguin Books wytoczono w 1960 r. proces za opublikowanie tej powieści D. H. Lawrence'a, która "stanowiła punkt przełomowy w literackim opisie ludzkiej seksualności". Prokurator pytał na sali sądowej, czy jest to "książka, którą chciałbyś..., poleciłbyś swojej żonie lub swoim pracownikom do lektury?". Skład sędziowski uznał, że wydawnictwo Penguin Books jest niewinne, a cała sprawa stała się symbolem zmiany obyczajów społecznych.

Wystawiony na aukcję w londyńskim domu Sotheby's w egzemplarz powieści w miękkiej okładce przechowywany był przez sędziego Lawrence'a Byrne'a w adamaszkowej torbie. Uszyła ją żona sędziego po to, by fotoreporterzy nie mogli sfotografować jej męża ze skandalizującą książką w ręku. 

Powieść brytyjskiego pisarza Davida Herberta Lawrence'a "Kochanek Lady Chatterley" (ang. "Lady Chatterley's Lover") została opublikowana po raz pierwszy w 1928 r. jako publikacja prywatna we Florencji. W 1929 r. Mandrake Press nieoficjalnie opublikowało ją w Wielkiej Brytanii. Pierwsze nieocenzurowane wydanie powieści ukazało się w Anglii w 1960 r.