Minister: Pomoc suszowa trwa

/ By Rasbak - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71250279

  

Pomoc suszowa trwa. Zostało do tej pory wypłacone 30 mln zł, a każdego kolejnego dnia będzie przelewanych kolejnych 15 mln zł - powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w województwie kujawsko-pomorskim.

W Zbrachlinie w powiecie aleksandrowskim w województwie kujawsko-pomorskim szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się z mieszkańcami w ramach akcji "Polska Jest Jedna".

- Pomoc suszowa trwa. Na koniec wczorajszego dnia zostało złożonych 82 tys. 400 wniosków na kwotę ok. 0,5 mld zł. ARiMR sprawnie realizuje te wnioski i przekazuje środki. Jest kilka dni opóźnienia, bo przelewy odbywają się z jednego miejsca w agencji, a nie z biur powiatowych. Zostało do tej pory wypłacone ok. 30 mln zł

 - mówił Ardanowski.

Dodał, że z każdym kolejnym dniem kilkanaście kolejnych mln zł dociera do rolników. Przypomniał, że wydłużył termin składania wniosków do 31 października, żeby rolnicy mogli dostarczyć dokumenty w każdej sytuacji.

- Dla mnie ważne jest, żeby było rozłożenie w czasie tych środków, żeby nie okazało się, że ARiMR ma problemy w swoich biurach powiatowych ze sprawnym obsłużeniem wniosków. W części powiatów w Polsce trwa doszacowanie strat po rozszerzeniu terenów objętych wsparciem o ziemniaki i buraki. Ustawa o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich została przyjęta w 2005 roku. Przypomnę, że wtedy za sprawy rolnictwa odpowiadało PSL. Ona przewiduje ubezpieczenie rolnictwa od różnych klęsk i ryzyk, ale nie pozwala ubezpieczań użytków zielonych. W 2008 roku wszedł obowiązek ubezpieczenia przez każdego gospodarstwo przynajmniej 50 procent upraw

 - wskazał Ardanowski.

Ocenił, że warto to przypominać szczególnie tym, którzy teraz opowiadają nieprawdę i odwracają kota ogonem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bruksela zachęca do przemytu ludzi?

/ FLICKR/ NOBORDER NETWORK/ CC BY 2.0

  

- Bruksela i niektóre zachodnie państwa Unii Europejskiej otwarcie wspierają przemyt ludzi – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w przerwie spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli.

Szijjarto powiedział węgierskim dziennikarzom, że chociaż stało się jasne, iż migrację można powstrzymać nie tylko na lądzie, ale też na Morzu Śródziemnym, to Bruksela i niektóre państwa zachodnie Unii stale i otwarcie wspierają przemyt ludzi i zachęcają do niego. Według ministra ich celem jest spowodowanie, by do Europy przybyło jak najwięcej imigrantów.

Zdaniem Szijjarto siły organizujące migrację znów przypuściły atak, a wspierające je państwa UE otwarcie stanęły po stronie przemytników.

Widać, że na Morzu Śródziemnym trwa organizowany międzynarodowo i wspierany narzędziami politycznymi przemyt ludzi

– wskazał.

W jego ocenie wspieranie organizacji pozarządowych prowadzących działalność związaną z przemytem ludzi spowoduje, że w kierunku Europy ruszą nowe fale migracji. To zaś będzie dobrym pretekstem, by powrócić do koncepcji mechanizmu obowiązkowego podziału migrantów między państwa członkowskie na zasadzie kwot.

Według Szijjarto kraje, które chcą podzielić między siebie migrantów przybyłych do Europy, „igrają z ogniem”, gdyż wystawiają na niebezpieczeństwo „europejskość, przyszłość, kulturę i tożsamość Europy”.

Szijjarto przedstawił możliwe dwa rozwiązania dla Europy: zająć stronę przemytników albo podzielić pogląd ministra spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniego i władz Węgier, że na teren Europy powinno móc się dostawać tylko legalnie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl