Konferencja zgromadziła szereg wybitnych postaci, wśród nich byli:

Edwin Meese – Doradca Prezydenta Reagana w latach 1981-1985; prokurator generalny 1985-1989. 
Vaclav Klaus – Pierwszy minister finansów wolnej Czechosłowacji, drugi prezydent Republiki Czeskiej.

Piotr Naimski – polski polityk, biochemik, nauczyciel akademicki, działacz opozycji w okresie PRL, od 2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

John O’Sullivan – Doradca i autor przemówień premier Margaret Thatcher; autor “The President, the Pope and the Prime Minister”.
Anna Maria Anders – polska polityk i działaczka polonijna. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego.

Paula Dobriansky – Członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Reagana; Harvard Kennedy School.
John Lenczowski – Członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Reagan’a; Twórca i Prezydent of the Institute of World Politics.
Lee Edwards – Twórca i prezydent, Victims of Communism Foundation; autor “The Essential Ronald Reagan”.
Paul Kengor – Autor “A Pope and A President”.
Steven Hayward – Autor “The Age of Reagan”.
Ambassador Callista Gingrich – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Watykanie.
Archibishop Christophe Pierre – Nuncjusz Apostolski w Stanach Zjednoczonych.
Ksiądz Sławomir Oder – postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Wszyscy podkreślali, że ta współpraca była instrumentalna w obaleniu systemu komunistycznego. Konferencję prowadził Peter Robinson, autor przemówień Reagana, w tym słynnego „Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur”. Głównym koordynatorem wydarzenia była Pani Monika Jabłońska z White House Writers Group, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na fakt, że Ojciec Święty i Ronald Reagan byli aktorami i jak ważne było to doświadczenie w ich późniejszej karierze. John Lenczowski, we wprowadzeniu do prelekcji ministra Piotra Naimskiego, powiedział o roli ministra Naimskiego i ministra Macierewicza oraz tzw. środowiska skupionego wokół podziemnego wydawnictwa „Głos” w obaleniu komunizmu i w staraniu o dekomunizację Polski. Minister Naimski szczegółowo opisał wpływ wizyt Papieża na walkę Polaków o niepodległość i wraz z prof. Markiem Chodakiewiczem oraz ojcem Sławomirem Oderem uczestniczył w panelu zatytułowanym „Nie lękajcie się” mówiącym o przekazie Ojca Świętego i prezydenta Reagana do społeczeństw za żelazną kurtyną. We wprowadzeniu do tego panelu Maciej Świrski, jako uczestnik tamtych wydarzeń, podzielił się swoimi wspomnieniami z pamiętnej homilii Ojca Świętego wygłoszonej na ówczesnym placu Zwycięstwa podczas pielgrzymki w 1979 r.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele organizacji patriotyczno-niepodległościowych w tym. Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej, Klubów Gazety Polskiej, Rodzin Radia Maryja, Stowarzyszenia Weteranów Polskich w Ameryce oraz Koalicji Polaków Amerykańskiego Pochodzenia. Tadeusz Antoniak zwrócił uwagę na analogię pomiędzy prezydenturami Ronalda Reagana i Donalda Trumpa. Tak jak Reagan widział zagrożenie dla Polski od Rosji Sowieckiej, tak dzisiaj Trump rozpoznaje zagrożenie, jakie stwarza Rosja Putinowska. Druga analogia – środowiska liberalne i lewicowe kpiły przed laty z prezydenta Reagana, dzisiaj te same środowiska próbują ośmieszyć prezydenta Trumpa. Prawidłowością jest to, iż obydwaj atakowani są za to, że przeciwstawili się imperium zła. Na koniec Tadeusz Antoniak stwierdził, że organizowanie konferencji w tak prestiżowym miejscu, z tak zacną listą prelegentów i gości ze świata polityki, dziennikarstwa oraz nauki jest doskonałym sposobem na prowadzenie udanej polityki historycznej na arenie międzynarodowej. Świrski w rozmowie z autorem zapowiedział, że w przyszłości będzie więcej tej rangi wydarzeń zorganizowanych przez Polską Fundację Narodową. Monika Jabłońska dodała, że od czasów prezydentury Reagana w Waszyngtonie nie mówiło się tyle o polskiej racji stanu, co na dzisiejszej konferencji.

Dzisiejsza konferencja, tak jak wczorajsze wystąpienie prezydenta Trumpa w ONZ oraz niedawna wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu dobitnie potwierdzają, jak zbieżne są amerykańska i polska racja stanu.

Na koniec skierowano zaproszenie do Polonii oraz przyjaciół amerykańskich na uroczystość z okazji 100-rocznicy odzyskania niepodległości przygotowaną przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową oraz Fundację Kościuszkowską. 10 października o godzinie 18:30 w The Mayflower Hotel, Komitet Smoleńsko-Katyński zaprezentuje wystawę przygotowaną przez Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska „Milion zza oceanu”, która opowiada historię Polaków służących w armii amerykańskiej.