Miliony na kształcenie w służbie zdrowia

/ pixabay.com/CC0/Engin_Akyurt

  

Dziś w Warszawie wiceminister Janusz Cieszyński podpisał 10 umów ze szkołami wyższymi, szpitalami, a także przedsiębiorcami, dotyczących m.in. doskonalenia zawodowego pracowników medycznych. Placówki na ten cel dostaną w sumie 24 mln zł.

Siedem umów dotyczyło doskonalenia w tzw. innych zawodach medycznych. Wśród nich ponad 1,2 mln zł otrzymał podnoszący kwalifikacje ratowników i dyspozytorów medycznych program "Na ratunek". W ramach programu przygotowanego przez firmę Na-Ratunek Przemysław Kaczmarek zostanie przeszkolonych 600 ratowników medycznych. Kształcenie ma być odpowiedzią na potrzebę stałego kształcenia wynikającą m.in. ze stale rozwijających się technologii medycznych.

Na ponad 2 mln zł opiewała umowa dotycząca programu podnoszenia kompetencji fizjoterapeutów zatrudnionych w publicznym systemie ochrony zdrowia. Przygotowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów projekt obejmuje przeprowadzenie kursów w zakresie fizjoterapii ortopedycznej, neurologicznej i pulmonologiczno-kardiologicznej.

Kolejne umowy zostały podpisane w ramach programu "Wsparcie na starcie! – Program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa!". Wyższe szkoły zawodowe w Nysie i Zamościu otrzymają łącznie prawie 4,5 mln zł. W tych szkołach studenci oraz absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa skorzystają z programu wsparcia rozwoju i zatrudnienia. Chodzi o stypendia, szkolenia z komunikacji z pacjentem i wizyty studyjne w szpitalach. Dla absolwentów będą szkolenia zawodowe, stypendia szkoleniowe i pomoc w zatrudnieniu.

Ponad 9 mln zł trafi na dofinansowanie kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii w Kajetanach. Za te pieniądze zostanie tu stworzone i wyposażone Centrum Zaawansowanych Technik Operacyjnych. Za fundusze uzyskane w ramach umowy centrum wykształci 800 lekarzy. Dzięki szkoleniom na nowoczesnych trenażerach i symulatorach lekarze mają zdobyć wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich przekazywanych w ramach programu Wiedza, Edukacja i Rozwój.

Cieszyński wyjaśnił, że w tym roku Ministerstwo Zdrowia uzyskało dodatkowo 240 mln zł z pieniędzy unijnych, które zostały przeznaczone głównie na inwestycje, program wsparcia szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz inne projekty infrastrukturalne. "Znacząca pula tych środków zostanie rozdysponowana jeszcze w tym roku" – zapewnił wiceminister.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podpisało ponad 550 umów z różnymi podmiotami na kwotę ponad 3 mld zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Żywioł uszkodził szkoły. Zajęcia zawieszone

/ stux

  

Uszkodzona infrastruktura szkolna, zawieszone zajęcia – tak wygląda sytuacja w szkołach i placówkach na terenach, w których wystąpiły ulewne deszcze czy inne zjawiska atmosferyczne. Kuratorzy oświaty na prośbę ministra edukacji na bieżąco monitorują sytuację.

Z informacji przekazanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w woj. podkarpackim. W gminie Bojanów we wszystkich szkołach zostały zawieszone zajęcia, a w gminie Wadowice Górne lekcje nie odbywają się w 7 szkołach.

W 37 szkołach i placówkach województwa podkarpackiego doszło do uszkodzeń infrastruktury szkolnej. W niektórych z nich zajęcia odbywają się normalnie, a w pozostałych służby oceniają sytuację.

W woj. małopolskim ze względu na podtopienia lokalnych dróg i zalania budynków szkolnych zawieszono zajęcia w 6 szkołach i placówkach.

W woj. śląskim szkody wystąpiły w 7 szkołach i placówkach, w których zostały zalane szatnie szkolne, sale gimnastyczne i dydaktyczne.

Resort edukacji przypomina, że samorządy mogą skorzystać z pomocy finansowej z rezerwy 0,4 proc. części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2019.

W ramach kryterium II podziału rezerwy samorządy mogą skorzystać z pomocy w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w odniesieniu do budynków szkół (placówek) publicznych prowadzonych (dotowanych) przez jednostki samorządu terytorialnego.

Samorządom może też zostać udzielona pomoc w usuwaniu skutków żywiołów odniesieniu do budynków szkół (placówek) publicznych prowadzonych (dotowanych) przez nie.

Kryterium dotyczy tylko budynków szkół i placówek (z wyłączeniem budynków przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego) położonych na obszarze gmin wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

Nieprzekraczalny termin na składanie wniosków to 31 października 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl