Miliony na kształcenie w służbie zdrowia

/ pixabay.com/CC0/Engin_Akyurt

  

Dziś w Warszawie wiceminister Janusz Cieszyński podpisał 10 umów ze szkołami wyższymi, szpitalami, a także przedsiębiorcami, dotyczących m.in. doskonalenia zawodowego pracowników medycznych. Placówki na ten cel dostaną w sumie 24 mln zł.

Siedem umów dotyczyło doskonalenia w tzw. innych zawodach medycznych. Wśród nich ponad 1,2 mln zł otrzymał podnoszący kwalifikacje ratowników i dyspozytorów medycznych program "Na ratunek". W ramach programu przygotowanego przez firmę Na-Ratunek Przemysław Kaczmarek zostanie przeszkolonych 600 ratowników medycznych. Kształcenie ma być odpowiedzią na potrzebę stałego kształcenia wynikającą m.in. ze stale rozwijających się technologii medycznych.

Na ponad 2 mln zł opiewała umowa dotycząca programu podnoszenia kompetencji fizjoterapeutów zatrudnionych w publicznym systemie ochrony zdrowia. Przygotowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów projekt obejmuje przeprowadzenie kursów w zakresie fizjoterapii ortopedycznej, neurologicznej i pulmonologiczno-kardiologicznej.

Kolejne umowy zostały podpisane w ramach programu "Wsparcie na starcie! – Program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa!". Wyższe szkoły zawodowe w Nysie i Zamościu otrzymają łącznie prawie 4,5 mln zł. W tych szkołach studenci oraz absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa skorzystają z programu wsparcia rozwoju i zatrudnienia. Chodzi o stypendia, szkolenia z komunikacji z pacjentem i wizyty studyjne w szpitalach. Dla absolwentów będą szkolenia zawodowe, stypendia szkoleniowe i pomoc w zatrudnieniu.

Ponad 9 mln zł trafi na dofinansowanie kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii w Kajetanach. Za te pieniądze zostanie tu stworzone i wyposażone Centrum Zaawansowanych Technik Operacyjnych. Za fundusze uzyskane w ramach umowy centrum wykształci 800 lekarzy. Dzięki szkoleniom na nowoczesnych trenażerach i symulatorach lekarze mają zdobyć wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich przekazywanych w ramach programu Wiedza, Edukacja i Rozwój.

Cieszyński wyjaśnił, że w tym roku Ministerstwo Zdrowia uzyskało dodatkowo 240 mln zł z pieniędzy unijnych, które zostały przeznaczone głównie na inwestycje, program wsparcia szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz inne projekty infrastrukturalne. "Znacząca pula tych środków zostanie rozdysponowana jeszcze w tym roku" – zapewnił wiceminister.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podpisało ponad 550 umów z różnymi podmiotami na kwotę ponad 3 mld zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zostawił telefon na miejscu włamania

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

11.08.19r., mieszkańcy Podwilka po powrocie do domu, zauważyli że ich samochód, stojący na posesji jest otwarty a obok leży pokrywa studzienki kanalizacyjnej. Drzwi pojazdu były podparte kamieniem wyrwanym ze schodów, a na dachu pojazdu leżał wyłączony telefon komórkowy.

Po podwórku biegał pies, który przed wyjazdem został zamknięty w domu. Okazało się, że drzwi do budynku zostały wyłamane łomem, który został zabrany z budynku gospodarczego i leżał obok wejścia. Sprawca nie zdążył nic ukraść i prawdopodobnie został spłoszony przez mieszkańców. Zaniepokojeni właściciele o całym zdarzeniu powiadomili policję. Po przyjeździe policjanci wykonali wszelkie niezbędne czynności i zabezpieczyli ślady oraz znaleziony telefon komórkowy, który jak się później okazało należał do 31-letniego mieszkańca Podwilka.

Następnego dnia rano mężczyzna został zatrzymany. Miał 2 promile alkoholu w organizmie. 31-latek nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania. Usłyszał zarzuty i odpowie teraz za zniszczenie mienia i włamanie, za co grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl