Pokusa drugiego pokolenia

  

„Patrząc na was, widzę za wami wielu męczenników, anonimowych męczenników, w tym sensie, że nie wiemy nawet, gdzie niektórzy z nich są pochowani (...). Duch sekularyzacji, nuda w tym wszystkim, co dotyczy wspólnoty – to pokusa drugiego pokolenia. Nasi ojcowie walczyli, cierpieli, byli wtrącani do więzień, a my być może nie mamy sił, aby iść naprzód. Miejcie to na uwadze!” – te słowa skierował papież Franciszek do litewskich kapłanów, osób konsekrowanych i kleryków w katedrze w Kownie.

Podobnie mówił dzień później w Rydze do duchownych łotewskich. Przywołanie prześladowań katolików za wiarę, ich męczeństwa w czasach komunizmu i niemieckiego nazizmu (papież zrównuje te dwa totalitaryzmy, co przecież w dzisiejszym świecie nie jest tak powszechne, niestety) oraz niezłomności przodków jako inspiracji w dzisiejszych skomplikowanych i dziwnych czasach, w których tak łatwo się zagubić – to motywy przewodnie tej pielgrzymki, a przesłanie to adresowane jest przecież także do nas. Niby nic się takiego nie dzieje, Kościół nie jest już w Europie prześladowany, ale dusze ludzkie są zagrożone, może nawet bardziej niż w czasach totalitaryzmu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts