Jednym z naszych celów strategicznych jest utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który zapewni pacjentom z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego, znajdującym się w ciężkim lub krytycznym stanie zdrowia, natychmiastową pomoc. Planujemy również utworzenie oddziału dermatologii

– powiedział w środę prezes szpitala dr Andrzej Siwiec.

Zarząd pracuje obecnie nad koncepcją SOR-u i nowego oddziału. W bliższych planach jest modernizacja kosztem ponad 5 mln zł oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz doposażenie w najnowszy sprzęt za blisko 3,5 mln zł zakładu diagnostyki obrazowej.

Centrum Pediatrii w Sosnowcu rozpoczęło działalność 16 listopada 1998 r. Powstało na bazie istniejących wcześniej w Sosnowcu dwóch szpitali dziecięcych: Szpitala nr 3 o profilu ogólnopediatrycznym przy ul. Grota-Roweckiego oraz Szpitala nr 6 o profilu reumatologicznym przy ul. Zapolskiej. W kwietniu 1999 r. Centrum otrzymało imię Jana Pawła II. Zaledwie miesiąc później, 14 czerwca papież Jan Paweł II goszcząc w Sosnowcu poświęcił tablicę pamiątkową.

Szpital udziela rocznie ok. 60 tys. porad specjalistycznych oraz hospitalizuje ok. 8 tys. pacjentów. Obsługuje wszystkie powiaty zagłębiowskie. W szpitalu działa 13 poradni oraz 9 oddziałów szpitalnych.

W ostatnich latach w szpitalu zrealizowano inwestycje na łączną sumę blisko 35 mln zł. Stworzono i wyposażono nowe oddziały: Rehabilitacji Ogólnorozwojowej i Rehabilitacji Neurologicznej, utworzono Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Za blisko 5 mln zł rozbudowano Oddział Reumatologii, dostosowując go do obowiązujących przepisów. Dzięki unijnym pieniądzom szpital został w pełni zinformatyzowany, również w zakresie elektronicznego dostępu do dokumentacji medycznej.

W marcu 2017 r. w placówce zakończyła się rozbudowa Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży.

W Sosnowcu powstał największy w województwie śląskim ośrodek szpitalnego oraz ambulatoryjnego leczenia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi. Centrum jest pierwszym w woj. śląskim ośrodkiem leczącym dzieci i młodzież kompleksowo, zgodnie z wytycznymi, jakie znalazły się w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego

– podkreślił prezes Siwiec.

Podczas czwartkowego pikniku organizowanego w godz. 11-15 będzie można skorzystać z bezpłatnych porad logopedów, fizjoterapeutów oraz stomatologów, którzy na imprezę przyjadą dentobusem. Swoje stoiska będą mieć m. in. Urząd Miejski w Sosnowcu, MOSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Wyższa Szkoła Humanitas oraz Miejska Komenda Policji w Sosnowcu.

Na dzieci czekać będą wolontariusze Fundacji Dr Clown, a także wata cukrowa, saturator, pączki, malowanie buzi i tatuaże dziecięce. Na imprezie pojawią się też motocykliści na harleyach, będzie można także z bliska obejrzeć wozy policyjne i strażackie. Całość uzupełnią pokazy ratownictwa i karate, a także występy teatralne i taneczne.