Media piszą o zmierzchu ery Merkel

/ twitter.com/screenshot/@SchetynadlaPO

  

Za "rebelię" przeciwko kanclerz Angeli Merkel" i znak, że "jej era dobiega końca" uznały w środę niemieckie media niewybranie na kolejną kadencję dotychczasowego przewodniczącego frakcji CDU/CSU w Bundestagu Volkera Kaudera.

Frakcja CDU/CSU zadecydowała, że jej nowym szefem będzie Ralph Brinkhaus (CDU). Kauder, zaufany Merkel, przegrał z nim stosunkiem głosów 125-112 mimo oficjalnego poparcia kanclerz oraz lidera CSU Horsta Seehofera i szefa grupy krajowej CSU Alexandera Dobrindta.

"Die Welt" pisze w środę na pierwszej stronie o "rewolucji w (chadeckiej) Unii)", "Handelsblatt" o "rebelii przeciwko Merkel", a "Der Tagesspiegel" zauważa, że frakcja chadeków w Bundestagu "zaszokowała Merkel".

Tabloid "Bild" pyta na swojej stronie internetowej, "czy Merkel może jeszcze pozostać kanclerzem?". Dziennik ocenia, że era Merkel zmierza ku końcowi, i uznaje wtorkowe głosowanie za najbardziej gorzki dzień kanclerz.

Porażka Kaudera przyspieszyła utratę autorytetu Merkel

- ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Podkreśla, że kanclerz za długo wspierała tego 69-letniego polityka.

To jest nic innego tylko znak zmiany epoki. Merkel straciła szansę wycofania się z poparcia dla Kaudera. Stabilna zmiana nie jest już dłużej z nią możliwa

- stwierdził szef komentatorów "Die Welt" Jacques Schuster.

Media odnotowują, że Brinkhaus prawdopodobnie nie będzie tak bliskim sojusznikiem kanclerz jak Kauder, ale równocześnie zauważają tonowanie nastrojów ze strony chadeków. Po głosowaniu Brinkhaus powiedział, że "nie ma wielkiego dramatu", oceniając swój wybór jako "wzmocnienie rządu oraz konserwatywnego bloku". "Jedno jest jasne - frakcja stoi całkowicie za Angelą Merkel" - zapewnił.

Sama Merkel przyznała się do porażki, zapewniając jednocześnie o woli współpracy z nowym szefem parlamentarnej frakcji chadeków.

To jest godzina demokracji; w niej zdarzają się również porażki i nie ma tu niczego do upiększania

- oznajmiła.

W interpretacji partii opozycyjnych wobec Merkel sytuacja jest jednak niepokojąca.

Rozpoczął się zmierzch Merkel 

- napisała na Twitterze szefowa antymigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Alice Weidel.

Natomiast szef liberalnej FDP Christian Lindner uznał wybór Brinkhausa za "sygnał odnowienia i zarazem końca ery Merkel". Jego partia wezwała do głosowania w Bundestagu nad wotum zaufania dla kanclerz; taki scenariusz jednoznacznie odrzucił jednak w środę rzecznik Merkel, Steffan Seibert. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Senator z PO straszył... klątwą i ryzykowaniem życia. „Można mówić o próbach zastraszenia”

na zdjęciu senator PO Jerzy Fedorowicz / M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu

  

Gigantyczne emocje wywołały słowa senatora PO Jerzego Fedorowicza o politykach opozycji, którzy zdecydowaliby się przejść na stronę PiS. Odnosząc się do jego wypowiedzi zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel nie przebiera w słowach i zwraca uwagę, że w tym przypadku z pewnością „można mówić o próbach zastraszenia”.

Fedorowicz pytany był w piątek przez dziennikarzy, czy ktoś z senatorów opozycji może przejść na stronę PiS, aby zapewnić temu klubowi większość.

Człowiek, który w tym momencie, w którym taka ważna rzecz się stała w polskiej polityce nagle zmieni front i odejdzie od ludzi, którzy na niego głosowali, będzie obłożony anatemą do trzech pokoleń, to jest pewne. Jeżeli ktoś ma odwagę taką, żeby zaryzykować swoje życie, swoich dzieci i wnuków, to proszę bardzo. Ja takiego człowieka wśród ludzi wybranych przeciwko dzisiejszej władzy nie znam.
- odpowiedział senator.
[polecam:https://niezalezna.pl/293525-jakie-moga-byc-konsekwencje-przejscia-do-klubu-pis-polityk-po-zycie-swoje-swoich-dzieci-i-wnukow]

Do słów senatora Platformy Obywatelskiej odniósł się zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Radosław Fogiel podkreślił, że jest to pewna nowość na scenie politycznej - jeśli chodzi o język polityczny.

Mam nadzieję, że pan senator się tylko zagalopował, bo wypowiedzi, w których używa się sformułowań, że ktoś miałby obawiać się o życie nie tylko swoje, ale też swoich dzieci i wnuków są bardzo niepokojące i budzą bardzo złe skojarzenia. Myślę, że są niedopuszczalne w dyskursie politycznym i w przestrzeni publicznej. Oczekiwalibyśmy oczywiście wycofania się z tych słów. Chyba, że to są jakieś nowe standardy w Platformie Obywatelskiej, które już sugerowałyby jednak organizację innego typu niż partia polityczna
- mówił Fogiel.

Dopytywany, czemu te słowa miały służyć i czy były przestrogą dla senatorów opozycji wicerzecznik PiS odparł, że „w tej formule przestroga to bardzo delikatne słowo”.

Myślę, że tu raczej można mówić o próbach zastraszenia.
- podkreślił.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość - 51 mandatów. „Pakt senacki” to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Lewica (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach „Paktu senackiego” w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska – 43 mandaty, PSL – trzy, a SLD – dwa. W Senacie zasiądą także startujący z własnych komitetów: obecna senator niezależna Lidia Staroń, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski oraz były sekretarz generalny PO i były wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl