Senat uczcił Zbigniewa Herberta

  

Ponad 30 grafik ilustrujących życie i twórczość poety Zbigniewa Herberta znalazło się na wystawie, którą otwarto w środę przed gmachem Senatu. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w 20. rocznicę śmierci artysty.

Senator Jan Żaryn podczas otwarcia wystawy podkreślił, że sentencje "Pana Cogito" odnoszą się także do świata polityki.

Każdy poseł i każdy senator powinien przejść dzisiaj obok tej wystawy i przeczytać (…). Tam znajdzie m.in. słowa mówiące o tym, że trzeba być odważnym, a żeby być odważnym to trzeba mieć w sobie wartości tak silne i z taką mocą w sercu tkwiące, by im tej odwagi nie zabrakło. Trzeba mieć także rozum, którym się posługuje człowiek, by czynić dobro. Dla Zbigniewa Herberta najistotniejsze, jeśli dobrze rozumiem jego twórczość, było to, że nigdy w życiu człowiek nie powinien zapominać, że jest i dobro i zło (...) że nie ma możliwości pogodzenia tych dwóch światów

 – zaznaczył.

Jak dodała wicemarszałek Senatu Maria Koc, wystawa "jest wyjątkowa pod każdym względem, bo poświęcona wyjątkowemu człowiekowi, jednemu z najwybitniejszych polskich poetów".

Pewna wyjątkowość polega też na tym, że tę wystawę chyba po raz pierwszy prezentujemy nie w gmachu Senatu, ale na zewnątrz. Jestem przekonana, że dzięki temu więcej osób, także młodych ludzi, którzy odwiedzają polski parlament, będzie mogło tę wystawę obejrzeć

 – stwierdziła.

Wicemarszałek przypomniała, że w tym roku mija 20. rocznica śmierci Herberta.

Był niewątpliwie wybitnym poetą, wielkim człowiekiem. Urodził się we Lwowie i tam spędził czasy młodości. Tam spędził czasy okupacji. Konspiracyjnie studiował filologię polską, ale po wojnie wyjechał ze Lwowa, bo nie chciał żyć poza granicami Polski. Przyjechał do kraju, studiował m.in. ekonomię, ale przecież treścią jego życia była poezja. Kiedy w 1956 r. wydał pierwszy tomik poezji okazało się, że tę poezję przyjęto z wielkim entuzjazmem nie tylko w kraju, ale także za granicą

 – powiedziała.

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Jarosław Klejnocki przypomniał, że w przeszłości muzeum przygotowało dwie inne ekspozycje poświęcone Zbigniewowi Herbertowi.

W latach 2000-2002 była to wystawa "Epilog burzy", a druga, która miała dwie edycje w roku 2008 - "Podróże Pana Cogito". Dzisiaj, kiedy otwieramy tę wystawę w Senacie RP, we Francji w Lille pani prof. Brigitte Gautier otwiera francuską wersję tej wystawy, specjalnie przygotowaną na tamten teren

 – poinformował.

W otwarciu wystawy uczestniczyli także m.in. przedstawiciele rodziny Herberta, wśród nich siostrzeniec poety Rafał Żebrowski.

Ekspozycja "W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi 1924-1998" obejmuje 36 grafik, uporządkowanych według haseł: "Lwów", "II Apokalipsa", "II Okupacja", "Do źródeł", "Solidarność", "Epilog" oraz "Przesłanie". Plansze zawierają zdjęcia pochodzące z archiwum Katarzyny Herbertowej wraz z opisami w j. polskim i angielskim. Na wystawie znalazły się także cytaty z twórczości Herberta i jego dokumenty, m.in. niemiecka legitymacja pracownicza kasjera we Lwowie w 1943 r. oraz rękopis listu do Janusza Odrowąż-Pieniążka z 1961 r. Scenariusz wystawy przygotowała Maria Dorota Pieńkowska, a za stronę plastyczną odpowiada Magdalena Heliasz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef MSWiA podsumował konferencję bliskowschodnią

/ twitter.com/MSWiA_GOV_PL

  

- Po raz kolejny pokazaliśmy światu, Europie i naszym rodakom, że na naszych służbach można polegać i można na nie liczyć - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Przeprosił też mieszkańców stolicy i turystów za utrudnienia w czasie konferencji bliskowschodniej.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński wziął udział w spotkaniu z komendantami służb, podczas którego podsumowano zabezpieczenie konferencji bliskowschodniej.

Joachim Brudziński na briefingu prasowym podziękował komendantom służb podległych MSWiA. Przeprosił również mieszkańców stolicy i turystów, którzy w czasie konferencji bliskowschodniej ucierpieli z powodu utrudnień, m.in. stojąc w korkach.

Za to przepraszam, ale zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo i to, że ten szczyt i ta konferencja była bezpieczna, to tutaj w sposób oczywisty należą się słowa podziękowań na ręce obecnych tutaj dowódców służb mundurowych podległych MSWiA

- powiedział.

Dodał, że "po raz kolejny możemy stwierdzić, że - jedną z najlepszych, jeżeli nie najlepszą - wizytówką naszego państwa, naszego kraju są nasze służby, służby, które na co dzień zapewniają nam bezpieczeństwo".

Minister podkreślił, że "po raz kolejny pokazaliśmy światu, pokazaliśmy Europie, pokazaliśmy również naszym rodakom, że na kim jak na kim, ale na funkcjonariuszach podległych obecnym tu generałom można polegać i można na nich liczyć".

Joachim Brudziński zaznaczył również, że konferencja bliskowschodnia, w której - jak przypomniał - uczestniczyło 60 oficjalnych delegacji, była konferencją, w której "po raz pierwszy od 28 lat, przy jednym stole zasiedli tak liczni przedstawiciele państw arabskich z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Izraela".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl