Betonowy pas startowy ma mieć długość 1320 m i szerokość 30 m. W ramach inwestycji powstanie płyta startowa, postojowa i droga kołowania samolotów. Zostanie również dobudowana niezbędna infrastruktura techniczna.

We wtorek odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty na terenie budowy. Prezydent Renkiewicz przejechał w to miejsce za kierownicą koparko-ładowarki z pełną szuflą piasku. W uroczystości wzięła udział wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz, która podpisała z prezydentem umowę na dofinansowanie lotniska przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

Prezydent Suwałk ma nadzieję, że lotnisko będzie dodatkowym atutem regionu zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej, jak i turystycznej.

Projekt zakłada budowę lotniska dla małych samolotów pasażerskich przewożących do 50 osób. Na lotnisku będą mogły lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty o napędzie tłokowym.

10 mln zł na budowę lotniska przekaże miastu spółka Forte, która ma w tym mieście dwie fabryki. 6 mln zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Pozostała kwota 11 mln zł pochodzić będzie z budżetu Suwałk.

Utwardzony pas startowy w Suwałkach będzie drugą tego typu inwestycją publiczną w Podlaskiem. Trwa budowa podobnego pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku.