Prowokacja Rosjan na Morzu Azowskim

/ By Vitaly V. Kuzmin - http://vitalykuzmin.net/?q=node/375, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27869278

  

Kuter straży granicznej Rosji prowokował okręty marynarki wojennej Ukrainy, które w niedzielę przepłynęły pod kontrolowanym przez Rosję Mostem Krymskim - podało dziś dowództwo ukraińskiej floty. Mimo zdarzenia, jednostki bezpiecznie dotarły do Mariupola.

Okręt poszukiwawczo-ratunkowy Donbas, któremu towarzyszył holownik Korec, wpłynął na Morze Azowskie, by wzmocnić infrastrukturę floty ukraińskiej. Jest to następstwo agresywnych działań Rosji na tym akwenie. Ukraińska marynarka oświadczyła, że gdy dwie jednostki zakotwiczyły na redzie portu w Mariupolu, starał się do nich zbliżyć rosyjski kuter patrolowy typu Mangust.

- Kuter straży granicznej Federacji Rosyjskiej, płynąc z dużą prędkością, starał się zbliżyć do naszych okrętów, jednak dzięki zdecydowanym działaniom ekip małych opancerzonych kutrów artyleryjskich Łubny i Kremenczuk został zatrzymany i nie dopuszczony do miejsca kotwiczenia okrętu Donbas i holownika Korec

– głosi komunikat.

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że ten sam rosyjski kuter podejmował niedawno podobne działania, niebezpiecznie manewrując w pobliżu ukraińskiego kutra Ochrony Morskiej.


Według ukraińskiej Państwowej Służby Granicznej od kwietnia Rosja zatrzymała na Morzu Azowskim ponad 150 zagranicznych jednostek, które płynęły do portów Ukrainy. Zatrzymań dokonywano na mocy porozumienia o współpracy i wykorzystaniu Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej. Ukraińscy parlamentarzyści wystąpili z wnioskiem do prezydenta Petra Poroszenki, by wypowiedział to porozumienie.

W połowie września Państwowa Służba Graniczna poinformowała o wysłaniu kilkuset przedstawicieli służb specjalnych do pododdziałów na morzach Azowskim i Czarnym w celu przeciwdziałania poczynaniom Rosji. Na początku września Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zatwierdziła szereg działań na rzecz obrony interesów Ukrainy na obu tych akwenach. Biuro prasowe podało, że Kijów zamierza zwiększyć swą obecność wojskową w regionie, rozmieszczając tam broń precyzyjną.

Dwa tygodnie później specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker powiedział, że USA są gotowe przekazać Ukrainie dodatkową broń w celu wzmocnienia obrony przeciwlotniczej obrony wybrzeża morskiego w warunkach, gdy Moskwa stara się „zwiększyć swą dominację” na Morzu Azowskim.

Zbudowany w Szczecinie okręt Donbas ma być sztabem przyszłej bazy Ukrainy na Morzu Azowskim, natomiast holownik Koriec miałby holować inne okręty i służyć do ich rozładunku. Oba okręty powstały prawie 50 lat temu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kondukt dotarł do sanktuarium. Czuwanie przy trumnie premiera Olszewskiego ZDJĘCIA

/ Kancelaria Premiera

  

Kondukt z trumną z ciałem śp. premiera Jana Olszewskiego dotarł do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Wspólną modlitwą rozpoczęto całonocne czuwanie. Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 11.

W kondukcie żałobnym wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

[polecam:https://niezalezna.pl/259129-ostatnie-pozegnanie-jana-olszewskiego-polacy-oddaja-czesc-wielkiemu-patriocie-zdjecia]

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego pozostanie w sanktuarium do soboty, do godz. 10.40 - gdy nastąpi jej wyprowadzenie i przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 11 zostanie odprawiona msza żałobna; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spocznie były premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl