Prezydent Duda spotkał się z przywódcami USA i Ukrainy. Wiemy, o czym rozmawiali politycy

– Prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku uczestniczył w przyjęciu wydanym przez prezydenta USA dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmawiał z Donaldem Trumpem, a także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką – poinformował szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski.

prezydent.pl

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział polskim dziennikarzom, że wieczorne spotkanie przywódców było okazją do tego, żeby odbyć także dwustronne rozmowy.

Krótkie - takie, które takie spotkanie umożliwia – zaznaczył.

Szczerski poinformował, że prezydent rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Prezydent Duda z prezydentem Trumpem po pierwsze wspominali niedawną rozmowę w Waszyngtonie. Wzajemnie sobie dziękowali za te rozmowy i za atmosferę, która im towarzyszyła, za to wszystko, co się wytworzyło w trakcie tych rozmów, czyli dobra atmosfera zaufania i osobistej sympatii między oboma przywódcami – mówił prezydencki minister.

Zaznaczył, że prezydenci "umówili się na szczegółową rozmowę dotyczącą Rady Bezpieczeństwa". Szczerski podkreślił, że prezydent USA bardzo liczy na dyskusję, która będzie miała miejsce w RB ONZ dzisiaj, a także "liczy na polski głos" w sprawach, które dzisiaj politycznie szczególnie mają dla niego znaczenie, czyli w sprawie broni masowego rażenia w tym w kwestii Iranu.

Prezydencki minister zaznaczył, że pewną tradycją jest już, że prezydent Duda podczas wizyt w ONZ spotyka się z prezydentem Poroszenką. Tym razem też doszło do takiej rozmowy.

Prezydent Poroszenko zdał relacje z dzisiejszego stanu spraw na Ukrainie, także dotyczących polityki wewnętrznej. Prosił o wparcie dla procesów reformy, które dzieją się na Ukrainie, a także dziękował prezydentowi za słowa, które Andrzej Duda powiedział na spotkaniu z prezydentem Trumpem o Nord Stream2 oraz o konieczności pokoju na Ukrainie i konieczności odbudowy ukraińskiej suwerenności w pełnych granicach uznanych międzynarodowo – relacjonował Szczerski.

Poinformował, że prezydent Duda rozmawiał także z prezydentami krajów Trójmorza, którzy "dziękowali za reprezentowanie Trójmorza i za bycie rzecznikiem Trójmorza podczas rozmów z prezydentem Trumpem".

Pytany o to, jakie spotkania bilateralne ma zaplanowane prezydent Duda podczas pobytu w ONZ, Szczerski wymienił prezydenta Albanii oraz króla Jordanii.

Pracujemy także nad rozmową zarówno z premierem Izraelem, jak i prezydentem Palestyny. Jeśli dojdzie do tych rozmów, to na pewno (będzie to rozmowa) i z premierem Izraela i z prezydentem Palestyny, by mieć pełny obraz sytuacji na Bliskim Wschodzie – zaznaczył prezydencki minister.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Donald Trump #Petro Poroszenko #Krzysztof Szczerski #RB ONZ

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo