Protesty w Chorwacji. Chodzi o wiek emerytalny

/ fot. pixabay.com

  

Chorwacki resort pracy i systemu emerytalnego zgłosił dziś projekt podniesienia wieku emerytalnego. Związki zawodowe natychmiast zapowiedziały protest.

Wiek emerytalny w Chorwacji to obecnie 65 lat dla mężczyzn i 62 lata dla kobiet, przy czym w ciągu najbliższych 12 lat wiek emerytalny kobiet ma jednak stopniowo rosnąć, do 65 lat.

Nowa, przedstawiona w poniedziałek propozycja przewiduje przechodzenie na emeryturę w wieku 67 lat zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety począwszy od 2031 roku. Resort proponuje też redukowanie świadczenia emerytalnego o 4 proc. za każdy rok wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Minister pracy Marko Pavić podkreślił, że proponowane rozwiązania mają na celu utrzymanie stabilności systemu emerytalnego i zapewnienie w przyszłości wyższych świadczeń emerytalnych.

Propozycja ministerstwa ma być przedmiotem publicznej debaty przez najbliższe trzy tygodnie. Związki zawodowe zapowiedziały organizowanie protestów, twierdząc, że rozwiązania te szczególnie dotkną starszych pracowników, często zmuszonych przechodzić na wcześniejszą emeryturę ze względów zdrowotnych bądź nakłanianych do odchodzenia z pracy przez pracodawców, chcących pozbyć się starszego personelu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister apeluje ws. bezdomnych

/ Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

  

- Nie bądźmy obojętni. Udzielona w porę pomoc może uratować komuś życie, reagujmy i dzwońmy na numery alarmowe, gdy widzimy osoby bezdomne śpiące na przystanku, ławce, na ziemi – zaapelowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister w zamieszczonym na stronie internetowej resortu apelu nawiązała do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, podkreślając, że "wywołują one uśmiech na wielu twarzach".

"W tym radosnym ferworze powinniśmy jednak pamiętać o tych, dla których okres jesienno-zimowy nie jest tak przyjemny. To trudny czas w roku dla osób ubogich i bezdomnych. Spadająca szczególnie w nocy temperatura to realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Każdego roku w Polsce z powodu wychłodzenia umiera kilkadziesiąt osób"

– przypomniała.

"Gorąco apeluję do wszystkich Państwa – nie bądźmy obojętni! Udzielona w porę pomoc może naprawdę uratować komuś życie. Reagujmy i dzwońmy na numery alarmowe, gdy widzimy osoby bezdomne śpiące na przystanku, ławce, na ziemi"

– zaapelowała.

Wezwała do tego, by w momencie gdy podejrzewamy, że takiej osobie może zagrażać niebezpieczeństwo, nie zastanawiać się i działać. Jak podkreśliła, "szybka reakcja jest tu na wagę złota".

"Ale dotyczy to nie tylko osób bezdomnych. Zasnąć czy zasłabnąć może tak naprawdę każdy. Straż miejska, policja i pogotowie zawsze zareagują na nasze wezwanie. Przypominam o numerze alarmowym 112. Jeden telefon potrafi uratować życie. Bądźmy wrażliwi na siebie nawzajem"

– podkreśliła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl