Szansa na ocalenie dziedzictwa górali

/ creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Celem programu jest zachowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego górali Beskidu Śląskiego i Żywieckiego - powiedział dyrektor wydziału kultury śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek.

Program „Beskidzki Obszar Kulturowy” zainaugurowano w Wiśle. To wspólna inicjatywa samorządu województwa śląskiego i Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, która ma na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego górali beskidzkich.

Według zarządu województwa śląskiego Henryka Mercika, historii ziem, które wchodzą w składu region nie jest jednorodna. 

Jak dodał, Beskidzki Obszar Kulturowy finalnie „powinien przybrać formę szlaku, zestawu miejsc i obiektów, które będą związane z dziedzictwem materialnym i niematerialnym”. 

Znawczyni góralskiej tradycji, szefowa Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Małgorzata Kiereś jest bardzo zadowolona z programu. „Każde działanie, które pomoże w przebudowie świadomości w kierunku docenienia własnej kultury, przekazywania wartości ojcowskiego domu kolejnym pokoleniom, jest fantastyczne” – powiedziała.

Bielski Regionalny Ośrodek Kultury, który jest jednostką samorządu województwa, podał w komunikacie, że „głównym celem projektu jest zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, tworzenie warunków dla środowisk twórczych i wzrost kompetencji niezbędnych do uczestnictwa w kulturze, a także efektywnego nią zarządzania”.

„Beskidzki Obszar Kulturowy stawia więc na inicjatywy, m.in. wystawy, koncerty, zajęcia, warsztaty, szkolenia, kursy, wykłady, które aktywizują nieprofesjonalny ruch artystyczny, zachęcają do poszukiwania własnej tożsamości, pielęgnowania lokalnego patriotyzmu, ale i spełniają funkcje promocyjne oraz zwiększają atrakcyjność turystyczną beskidzkich miejscowości”

– podał ROK.

Jak powiedział Smyczek z programu finansowane będą mikroprojekty.

Smyczek przypomniał, że największym wydarzeniem, który promuje folklor, jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, który rokrocznie w połowie wakacji odbywa się na arenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. 

Przemysław Smyczek powiedział, że w przyszłym roku kwota na mikroprojekty będzie prawdopodobnie dwukrotnie wyższa. Samorząd województwa finansuje program z własnego budżetu.

Projekty będzie oceniała komisja złożona ze znawców tematyki kultury beskidzkiej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

W kamienicy wybuchł gaz

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Pożar po prawdopodobnym wybuchu gazu w kamienicy w Rudzie Śląskiej (Śląskie) został ugaszony. Dwie osoby – kobieta i mężczyzna – trafiły do szpitala z poparzeniami. Inspektor nadzoru budowlanego wyłączył budynek z użytkowania, mieszkańcom zapewniono noclegi.

Ogień pojawił się w budynku w piątek po południu. 6 osób – w tym poszkodowani – samodzielnie opuściło dom jeszcze przed przybyciem strażaków.

Jak poinformował oficer prasowy rudzkiej straży pożarnej brygadier Paweł Skwira, przyczyny pożaru określi biegły, ale według wstępnych ustaleń w budynku wybuchł gaz. W trakcie akcji wyniesiono ze środka kilka butli z gazem. Z budynku wypadła część okien, uszkodzone zostały też niektóre ściany. Inspektor nadzoru budowlanego, który ocenił stan budynku po pożarze, nie zezwolił mieszkańcom na powrót. Nocleg zorganizował im administrator.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl