Tauron informuje: Mieszkańcy Śląska bez prądu do jutra

  

Dopiero jutro uda się przywrócić dostawy prądu do wszystkich odbiorców w woj. śląskim. Bez energii elektrycznej jest około 2 tys. gospodarstw domowych w regionie – wynika z informacji przekazanych przez spółkę Tauron Dystrybucja.

Sytuację utrudnia wiatr, który nie przestaje silnie wiać. Śląscy strażacy interweniowali już ponad 700 razy.

W wyniku silnego wiatru i deszczu dziś rano bez dostaw energii elektrycznej było w regionie 23 tys. gospodarstw domowych. "Uszkodzenia są usuwane na bieżąco, jednak wiatr wciąż daje się we znaki – mamy nowe zgłoszenia, m.in. z okolic Częstochowy i Bielska-Białej. Dziś chcemy przywrócić działanie wszystkich linii średniego napięcia, jutro – niskiego" – powiedział Łukasz Zimnoch ze śląskich struktur spółki Tauron Dystrybucja.

"Mieliśmy 720 interwencji, wiatr nadal wieje i pojawiają się kolejne zgłoszenia, dotyczą praktycznie całego województwa"

– powiedział dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska mówiła wcześniej, że strażacy byli wzywani przede wszystkim do usunięcia drzew i konarów powalonych na drogi, linie energetyczne i samochody.

Spółka Tauron, która dostarcza prąd odbiorcom nie tylko w woj. śląskim, ale też w innych województwach południowej Polski, zarejestrowała od nocy z niedzieli na poniedziałek w tej części kraju ponad 5 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia. Awarie nadal usuwa ponad 900 energetyków.

Na terenie działania spółki zostało uszkodzonych 41 słupów energetycznych, setki przewodów, wyłączonych ponad 1700 stacji transformatorowych. W kulminacyjnym momencie bez zasilania było ponad 100 tys. klientów spółki. Dotychczas energetycy przywrócili prąd do ponad 95 tys. gospodarstw domowych.

Przedstawiciele Tauronu zapewniają, że zmobilizowali wszystkie siły do walki z żywiołem, zarówno brygady własne, jak i firm zewnętrznych. Do usuwania uszkodzeń skierowano około 480 pojazdów służących do odbudowy infrastruktury, w tym sprzęt specjalistyczny w postaci koparek, dźwigów i podnośników.

Utrzymujące się niekorzystne warunki atmosferyczne, opady deszczu i silny wiatr z miejscowymi bardzo mocnymi podmuchami utrudniają prace przy usuwaniu awarii. Energetycy przewidują, że odbudowa niektórych linii energetycznych może potrwać do późnych godzin wieczornych, a uszkodzenia na niskim napięciu będą jeszcze usuwane we wtorek.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pięciolatek w ciężkim stanie. Spadł na niego konar

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/markusspiske

  

Pięcioletni chłopiec został ranny w czasie wycinki drzew. Jak poinformował oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, jego stan określa się jako ciężki.

Do zdarzenia doszło podczas wycinki w lesie koło Niemodlina. Chłopiec był pod opieką swojego 28-letniego ojca. W pewnym momencie na dziecko spadł konar drzewa. Ojciec wezwał karetkę pogotowia, które przewiozło rannego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Jak informuje policja, wycinka była legalna, a ojciec był trzeźwy. Obecnie prowadzone jest śledztwo w sprawie nieumyślnego narażenia na utratę życia, zdrowia, bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl