Stanowisko w tej sprawie Rada Miasta Białegostoku przyjęła dziś po południu przez aklamację.

Z propozycją, by patronami byli: honorowy obywatel Białegostoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz "budowniczy nowoczesnego Białegostoku" - prezydent miasta w latach 1934-39 Seweryn Nowakowski wystąpił prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Na wniosek radnych PiS dołączono do tego grona Feliksa Filipowicza, który w 1919 r. był wybrany na pierwszego prezesa Rady Miasta. Propozycja została przyjęta do projektu prezydenta w formie autopoprawki, stanowisko przyjęto przez aklamację.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki powiedział, że w 2019 r. mija setna rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego (urodził się w Białymstoku 26 listopada 1919 r, zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej-PAP), osoby, która zawsze podkreślała swoje związki z miastem i do niego wracała.

W 2019 r przypada także 125. rocznica urodzin prezydenta Seweryna Nowakowskiego i 85. objęcia przez niego urzędu prezydenta miasta. Rudnicki wskazał, że obie postacie są w mieście dobrze znane.

"Zawsze jednoznacznie kojarzyli się z naszym miastem i byli jego ambasadorami. Seweryn Nowakowski to tak naprawdę ten, który budował Białystok przed II wojną światową, natomiast Ryszard Kaczorowski (...) zawsze od momentu kiedy w 1989 r. w lipcu objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie, zawsze wracał do Białegostoku, chętnie na ten Białystok się powoływał w licznych wypowiedziach" - mówił Rudnicki. Argumentował, że warto, by rok 2019 miał w mieście takich patronów.

Zgłaszając trzeciego patrona, Feliksa Filipowicza (ur. 1869 r. w Kiejdanach, zm. w 1941 r. w Białymstoku), radny PiS Paweł Myszkowski powiedział, że w 2019 r przypada 150. rocznica urodzin Filipowicza i setna rocznica jego wyboru na pierwszego prezesa Rady Miasta Białegostoku w międzywojennej historii Białegostoku.

Przypomniał, że Feliks Filipowicz był aptekarzem. "Feliks Filipowicz był jednym z najbardziej aktywnych działaczy niepodległościowych na terenie Białegostoku (...) Feliks Filipowicz całe swe dorosłe życie służył idei niepodległości Polski i społeczności Białegostoku" - mówił Myszkowski. Dodał, że Feliks Filipowicz, jako samorządowiec, "wpisuje się dobrze w towarzystwo" dwóch prezydentów zaproponowanych na patronów roku 2019 w mieście przez Tadeusza Truskolaskiego.