Centrum będzie obsługiwać samoloty szerokokadłubowe, m.in. Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 i Airbus A350. Ma być największą bazą tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

"PGL docenia unikalne zasoby, kompetencje i doświadczenie województwa podkarpackiego dla szeroko rozumianego transportu lotniczego. W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoko wykfalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych m.in. z Doliny Lotniczej i Politechniki Rzeszowskiej"

- powiedział prezes PGL i PLL LOT Rafał Milczarski.

Jego zdaniem, powstanie bazy serwisowej dla samolotów pasażerskich na Podkarpaciu jest dowodem na rozwój spółek wchodzących w skład PGL. Natomiast budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza rozwój nie tylko w sąsiedztwie Warszawy i Łodzi, ale też w innych regionach Polski.

Obecny podczas podpisania listu intencyjnego wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild zauważył, że "rynek lotniczy w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, czego najlepszym przykładem jest Rzeszów i woj. podkarpackie". "Jasionka notuje rekordowe wyniki, zarówno na kierunkach europejskich, jak i na trasie do Nowego Jorku" - dodał.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zadeklarował umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także wsparcie w ich skomunikowaniu i uzbrojeniu. Z kolei samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że będzie współpracował z PGL i LOT AMS w procesie szkolenia pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej. Chodzi m.in. o stworzenie programów szkolenia w szkołach średnich i wyższych regionu.

Według marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, port lotniczy w Jasionce jest nie tylko centrum komunikacyjnym dla ruchu pasażerskiego i cargo, ale sprzyja także rozwojowi zlokalizowanym wokół lotniska firmom z branży lotniczej.

List intencyjny w sprawie budowy centrum serwisowego w Jasionce jest kolejnym przedsięwzięciem PLL LOT na Podkarpaciu. W kwietniu tego roku przewoźnik uruchomił bezpośrednie połączenie między Rzeszowem a Newark, drugim po JFK portem obsługującym Nowy Jork. Tym samym LOT przywrócił pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z jednym z najważniejszych ośrodków Polonii Amerykańskiej. Natomiast miesiąc wcześniej LOT zainaugurował połączenie między Rzeszowem a Tel Awiwem. Pierwsze jest obsługiwane jest samolotami Boeing 787 Dreamliner, a drugie Boeing 737 MAX 8.

W 2016 r. LOT AMS wstąpił do Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, którego celem jest umacnianie roli południowo-wschodniej Polski jako jednego z istotnych europejskich ośrodków przemysłu lotniczego. W 2018 r. LOT objął też patronatem klasę stewardes w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu, zapewniając m.in. cykliczne szkolenia w siedzibie LOT w Warszawie.

W styczniu br. premier Mateusz Morawiecki powołał Polską Grupę Lotniczą, która jest spółką akcyjną z kapitałem 1,2 mld zł. W sierpniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez PGL spółek LOT, LOT AMS i LS Airport Services. Docelowo w ramach PGL powstanie m.in. spółka leasingująca przewoźnikom samoloty