Bez środków UE nie byłoby rozwoju regionu?

/ angelolucas

  

Bez funduszy europejskich województwo podlaskie nie mogłoby się rozwijać; w 2017 r. ponad 40 proc. pieniędzy na wydatki samorządu regionu i podległych mu jednostek pochodziło z tego źródła - przekonywano na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

W latach 2015-2017 województwo podlaskie wydało najwięcej środków na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca i zajęło pod tym względem pierwsze miejsce w rankingu regionów pisma "Wspólnota" - poinformował zarząd województwa. Statuetkę Podlaskie ma odebrać 2 października w Katowicach.

Skarbnik województwa podlaskiego Henryk Gryko wyjaśnił, że w rankingu "Wspólnoty" brano pod uwagę średnioroczne wydatki majątkowe z lat 2015-2017 na jednego mieszkańca. W Podlaskiem wyniosły one za te lata 768,57 zł na jednego mieszkańca. Wskazał, że to dwa razy więcej niż średnia w kraju - 400,70 zł. Podlaskie ma niecałe 1,2 mln mieszkańców, co stanowi ok. 3,1 proc. ludności Polski.

Gryko dodał, że w Podlaskiem połowa wydatków budżetu (49,99 proc.) w latach 2015-2017 to były wydatki na inwestycje i był to najwyższy wynik w Polsce. Średnia dla kraju to 34,9 proc. - dodał. Przypomniał też, że pod względem dochodów własnych województwo podlaskie zajmuje ostatnie, szesnaste miejsce w kraju.

Skarbnik przypomniał, że Podlaskie jest wciąż najmniej zadłużonym spośród województw, obecnie ma 30 mln zł kredytu.

W ostatnich dniach zarząd województwa podpisał umowę ramową z Bankiem Rozwoju Rady Europy - CEB, na mocy której do 2022 r. samorząd województwa może zaciągnąć kredyt w wysokości do 280 mln zł na inwestycje. Każdego roku ma być określana precyzyjna kwota, którą musi zaakceptować sejmik województwa. Marszałek informował wcześniej, że planowana kwota kredytu do końca 2018 r. z tego banku to ok. 70 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl