Rewitalizacja Białego Spichlerza zakończona

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku / By www.slupsk.pl, fot.Michał Słupczewski (link should be active on websites/na stronach www wraz z aktywnym linkiem), Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6931893

  

Budynek XIX-wiecznego Białego Spichlerza położonego w kompleksie obiektów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku jest już po dwuletniej rewitalizacji. W poniedziałek oficjalnie ją zakończono. Kolekcja dzieł Witkacego wprowadzi się tu jednak dopiero w połowie 2019 roku.

„Zakończona została rewitalizacja samego budynku. (…) Przestrzenie są piękne – powiedziała kierownik działu edukacji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Katarzyna Maciejewska.

Dziś z udziałem przedstawicieli urzędu marszałkowskiego podsumowano realizację prac wykonanych w ramach pierwszego etapu projektu pt. „Witkacy w słupskich spichlerzach sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne”.

Rewitalizacją objęty został zabytkowy, wybudowany w latach 1804-1811, pięciokondygnacyjny spichlerz (z poddaszem) o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Przebudowa, przeprowadzona zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, pozwoli wykorzystać obiekt na funkcję muzealną, ekspozycyjną. Swoje miejsce znajdą tam też sale edukacyjne.

Teren przy spichlerzu został uzbrojony w nowe przyłącza w zakresie mediów, oświetlenie zewnętrzne, nowe ogrodzenie, drogi wewnętrzne, chodniki, miejsca parkingowe i tereny zielone tak, by mogły tu być organizowane wystawy plenerowe i działać letnia kawiarnia.

Prace trwały prawie dwa lata i wykonywała je sopocka firma „KAMARO”. Ich koszt przekroczył 15 mln zł. Ale, jak powiedziała kierownik działu edukacji słupskiego muzeum, to jeszcze nie koniec realizacji pierwszego etapu projektu. Pozostało jeszcze wykonanie aranżacji wnętrz i wystaw w Białym Spichlerzu. Powtórnie przeprowadzony przetarg został rozstrzygnięty we wrześniu i wybrano krakowską „New Amsterdam” z ofertą za ponad 4,5 mln zł.

 

W połowie 2019 r. Biały Spichlerz ma być gotowy na przyjęcie - jak informuje słupskie muzeum na swojej stronie internetowej - „jedynej w Polsce i na świecie stałej wystawy ok. 120-125 prac plastycznych Witkacego, fotografii, listów i pierwodruków książek”. Dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicz na przeprowadzkę do nowych wnętrz czekają w nowych oprawach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zmarł pierwszy niemiecki kosmonauta

zdjęcie ilustracyjne / Bundesarchiv, Bild 183-T0709-148 / Peter Koard / CC-BY-SA

  

W wieku 82 lat zmarł pierwszy niemiecki kosmonauta Sigmund Jaehn - poinformowała dziś wieczorem Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR).

Według DLR Jaehn zmarł w sobotę w swoim domu w Strausbergu w Brandenburgii.

Jaehn był pierwszym niemieckim uczestnikiem wyprawy kosmicznej. Wraz z sowieckim kosmonautą Walerijem Bykowskim Jaehn poleciał na pokładzie statku Sojuz 31 na stację orbitalną Salut 6 26 sierpnia 1978 roku. Kosmonauci spędzili tam siedem dni i 20 godzin - przypomina Deutsche Welle. Na Ziemię powrócili Sojuzem 29.

Jaehn był trzecim cudzoziemcem na statkach Sojuz. Wcześniej w tym samym roku w kosmos polecieli Vladimir Remek z Czechosłowacji i Polak Mirosław Hermaszewski.

- Wraz ze śmiercią Sigmunda Jaehna straciliśmy uznanego kosmonautę, uczonego i inżyniera

 - oświadczyła szefowa Niemieckiej Agencji Kosmicznej Pascale Ehrenfreund.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl