„Zakończona została rewitalizacja samego budynku. (…) Przestrzenie są piękne – powiedziała kierownik działu edukacji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Katarzyna Maciejewska.

Dziś z udziałem przedstawicieli urzędu marszałkowskiego podsumowano realizację prac wykonanych w ramach pierwszego etapu projektu pt. „Witkacy w słupskich spichlerzach sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne”.

Rewitalizacją objęty został zabytkowy, wybudowany w latach 1804-1811, pięciokondygnacyjny spichlerz (z poddaszem) o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Przebudowa, przeprowadzona zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, pozwoli wykorzystać obiekt na funkcję muzealną, ekspozycyjną. Swoje miejsce znajdą tam też sale edukacyjne.

Teren przy spichlerzu został uzbrojony w nowe przyłącza w zakresie mediów, oświetlenie zewnętrzne, nowe ogrodzenie, drogi wewnętrzne, chodniki, miejsca parkingowe i tereny zielone tak, by mogły tu być organizowane wystawy plenerowe i działać letnia kawiarnia.

Prace trwały prawie dwa lata i wykonywała je sopocka firma „KAMARO”. Ich koszt przekroczył 15 mln zł. Ale, jak powiedziała kierownik działu edukacji słupskiego muzeum, to jeszcze nie koniec realizacji pierwszego etapu projektu. Pozostało jeszcze wykonanie aranżacji wnętrz i wystaw w Białym Spichlerzu. Powtórnie przeprowadzony przetarg został rozstrzygnięty we wrześniu i wybrano krakowską „New Amsterdam” z ofertą za ponad 4,5 mln zł.

 

W połowie 2019 r. Biały Spichlerz ma być gotowy na przyjęcie - jak informuje słupskie muzeum na swojej stronie internetowej - „jedynej w Polsce i na świecie stałej wystawy ok. 120-125 prac plastycznych Witkacego, fotografii, listów i pierwodruków książek”. Dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicz na przeprowadzkę do nowych wnętrz czekają w nowych oprawach.