Kraków: akcja na cześć Herberta Hoovera

/ Library of Congress

  

Hoover Table to akcja Konsulatu Generalnego USA przypominająca o Herbercie Hooverze, dzięki któremu pomoc otrzymały miliony dzieci w Polsce zniszczonej przez wojny światowe. Beneficjentami akcji będą podopieczni krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych.

W ramach projektu dzieci i młodzież w dwóch kategoriach wiekowych (10-14 lat i 15-24 lat) wezmą udział w konkursie wiedzy o USA i Herbercie Hooverze. W nagrodę pojadą na letnie obozy językowe. To, ile dzieci z krakowskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych wyjedzie na obóz oraz miejsce obozu, zależy od pieniędzy przekazanych przez sponsorów.

Akcja informacyjna o projekcie wśród krakowskich przedsiębiorców zakończy się 7 października. Projekt zakłada, że jedna firma będzie sponsorem wyjazdu na obóz dla jednego dziecka. Amerykańska Izba Handlowa w Polsce namawia firmy, aby na jedno dziecko przekazały 2 tys. zł.

Osobny udział w akcji zaznaczą krakowskie restauracje w dniach od 1 do 7 października. Udostępnią one wówczas jeden (lub więcej) stolik i przekażą dowolny procent dochodu z tego stolika na sfinansowanie obozu dla zwycięzców konkursu wiedzy o USA i Herbercie Hooverze (specjalne konto utworzył Polski Instytut Filantropii).

Zwieńczeniem projektu będzie koncert na cześć Herberta Hoovera 18 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach w Krakowie. Przed publicznością wystąpi amerykański pianista Neal Larrabee wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Na przedsiębiorców i restauratorów wspierających projekt czekać będzie skromny poczęstunek – wzorem kolacji charytatywnej zorganizowanej przez Hoovera w 1920 r.

"Mam nadzieję, że projekt przywróci pamięć temu wielkiemu filantropowi. Czcijmy pamięć Hoovera, niech jego postać pozostanie dla nas inspiracją"

– powiedział na konferencji prasowej konsul generalny USA w Krakowie B. Bix Aliu.

Jak mówił, programy pomocowe Hoovera pomogły Polsce zdewastowanej przez obie wojny światowe, przyniosły ulgę zwłaszcza milionom dzieci.

"Herbert Hoover, 31. prezydent USA, uosabiał najlepsze wartości amerykańskie, takie jak współczucie, dobroczynność, hojność. Był natchniony przyjaźnią z Ignacym Janem Paderewskim, którego spotkał w latach 90. XIX w."

– opisywał konsul.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podkreślił, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o Polakach, którzy po wojnach światowych żyli w nędzy, oraz o tych, którzy zza oceanu słali pomoc. Projekt jest także – mówił – okazją, aby zwrócić uwagę, że nie wszystkie dzieci mają równe szanse.

W Polsce w pieczy zastępczej (domy dziecka, rodziny zastępcze) przebywa około 75 tys. dzieci.

Akcja Hoover Table wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia relacji polsko-amerykańskich.

Herbert Hoover jako szef powołanej w 1919 r. Amerykańskiej Administracji Pomocy inicjował i organizował działania mające na celu pomoc polskim dzieciom zagrożonym głodem i tyfusem oraz służące odbudowie gospodarczej zniszczonego kraju.

Najbardziej spektakularną zorganizowaną przez niego akcją był Obiad Nieobecnego Gościa 29 grudnia 1920 r. w hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku. Na zaproszenie Herberta Hoovera odpowiedziało tysiąc osób, które wpłaciły po tysiąc dolarów, a wartość posiłku, który otrzymali nie przekroczyła 22 centów – równowartości ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka. Potentatom gospodarczym ówczesnej Ameryki zaoferowano porcję ryżu i ziemniaków, a do popicia gorące kakao. Zebrano wtedy 3 mln dol. (2 mln dołożył obecny na obiedzie John D. Rockefeller Jr.), które następnie przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla polskich dzieci – za tę akcję Hoover dostał depeszę z podziękowaniem od Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w 3 tys. miast i wsi. W 1922 r. Sejm Ustawodawczy przyznał Herbertowi Hooverowi tytuł honorowego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, a już od 1919 r. uniwersytety, w tym Uniwersytet Jagielloński, w uznaniu zasług wręczały mu doktoraty honoris causa. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Twitter zawiesił 10 tys. kont z dezinformacją

zdjęcie ilustracyjne / edar CC0

  

Twitter zawiesił ponad 10 tys. kont z sześciu krajów (ZAE, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Chin, Ekwadoru i Hiszpanii), które angażowały się w dezinformację i pogłębianie podziałów w dyskusjach na wrażliwe tematy polityczne.

Platforma należąca do firmy zarządzanej przez Jacka Dorseya podjęła działania względem 267 kont, które były wykorzystywane w ramach skoordynowanych działań z Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Operacje informacyjne realizowane z ich pomocą wymierzone były w Katar oraz inne kraje, m.in. Iran. Profile rozpowszechniały również przekaz propagandowy wspierający rząd Arabii Saudyjskiej - donosi w piątek serwis Tech Crunch.

Według Twittera wszystkie te konta mogły być powiązane z aktywnością firmy technologicznej DotDev, której profil również został odcięty od możliwości korzystania z platformy.

Oddzielna grupa 4258 kont działających z terytorium Arabii Saudyjskiej kierowała przekaz mający oddziaływać przede wszystkim na użytkowników z Kataru i Jemenu. Według przedstawicieli serwisu Jacka Dorseya cytowanych przez TC „konta te często posługiwały się fałszywymi danymi osobowymi i zamieszczały wpisy na temat lokalnych spraw politycznych, takich jak wojna domowa w Jemenie”.

Jedynie sześć kont z grupy zablokowanych profili pochodziło z samej Arabii Saudyjskiej. Wszystkie powiązane były z rządem tego kraju oraz kontrolowanym przez władze aparatem medialnym. Profile te „angażowały się w skoordynowane działania na rzecz upowszechniania przekazu korzystnego dla saudyjskiego rządu, a także przedstawiały się jako należące do dziennikarzy czy związane z mediami” - poinformował Twitter.

W Hiszpanii na platformie zawieszono 259 kont, które związane były z partią polityczną Partido Popular założoną przez byłego frankistowskiego ministra zaangażowanego w kilka skandali korupcyjnych. Konta były wykorzystywane do pozorowania większego zaangażowania w sprawy PP w internecie. Według Twittera były aktywne jedynie przez krótki czas.

1019 usuniętych kont powiązano z Ekwadorem. Były one zaangażowane w działania na rzecz partii PAIS Alliance i rozpowszechniały treści na temat administracji prezydenta Moreno, szczególny nacisk kładąc na tematykę wolności słowa, technologii i rządowej cenzury - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej platformy internetowej.

Twitter zawiesił również 4302 konta działające z terytorium Chin. Miały one pogłębiać podziały społeczne w dyskusjach na temat protestów w Hongkongu. Dla porównania, w sierpniu platforma usunęła 200 tys. kont angażujących się w tego typu działania związane z trwającymi od czerwca demonstracjami.

Usunięte z serwisu materiały zostały umieszczone przez Twittera w specjalnym archiwum danych dla naukowców i badaczy, którzy mogą uzyskać do niego dostęp celem prowadzenia prac m.in. w zakresie analizy zjawiska dezinformacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl