Szczątkami Niezłomnych wypełniali przestrzenie między grobami

Prof. Krzysztof Szwagrzyk podczas wykładu / fot. Tomasz Łysiak

  

„Polska szuka bohaterów” to tytuł wykładu prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który wygłosił w Domu Polskiej Misji Katolickiej w La Ferté-sous-Jouarre pod Paryżem, na IV Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej. Prof. Szwagrzyk zaprezentował zestaw fotografii, które mówią więcej niż najmocniejsze słowa i które są niemym, ale nie pozostawiającym najmniejszej wątpliwości oskarżeniem zbrodniarzy komunistycznych.

Ale te zdjęcia są także przykładem polskiej pamięci, spełniania obowiązków,pamięci o naszych przodkach. Tak wielu z nich nie ma mogił.

Staramy się zrobić to, co powinno być zrobione dawno. Na szczęście wreszcie Polska pochyla się nad swoimi bohaterami, szuka ich, chce wszystkich godnie pochować.

– mówił Szwagrzyk.

Władza ludowa zrobiła wszystko, co w swojej mocy, by Żołnierze Niezłomni zostali zohydzeni w oczach społeczeństwa, by ludzie myśleli, że to naprawdę byli „bandyci z lasu”. Plakaty o „bandach”, listy gończe, ogłoszenia z lat 50. XX wieku, wzorowano na tych, którymi oklejane były ulice polskich miast za czasów okupacji. Ta sama czcionka, ten sam kolor, a nawet rozmiar papieru – miały sugerować powiązania polskiego podziemia niepodległościowego z niemieckim okupantem.

Jedno ze zdjęć pokazywane przez prof. Szwagrzyka pokazuje sędziów z sądu krakowskiego z lat 50., którzy wydają wyrok mając na swym stole postawiony wielki krucyfiks. W ten sposób sędziowie – komuniści z krwi i kości, z przekonań, niewierzący przecież – legitymizowali swoje działania, pokazywali, że niby jest ciągłość władzy przedwojennej. Mało kto wie, że często wyroki śmierci wykonywano publicznie. Istnieją fotografie, na których tłum zebrany na jakimś placu miejskim, przygląda się wieszaniu rzekomych „bandytów”.

Między zdjęciami zabitych żołnierzy Profesor wstawił kadr z filmu „Mężczyźni wolą blondynki”.

Oczywiście to zdjęcie włożyłem tu świadomie. Robi ono wrażenie szczególnie na ludziach z innych krajów. Jest rok 1953. Kiedy Marilyn tańczy w różowej sukni, a w Polsce ludzie są więzieni, torturowani, mordowani przez komunistów. To najdobitniej pokazuje nieprzystawalność dwóch światów.

– powiedział.

Zaprezentował też serię sfotografowanych przedmiotów znalezionych w bezimiennych dołach. Medaliki ukrywane były w dłoniach, w  okolicach serca, czasem mają wyryte napisy, wiadomości przekazywane do rodzin, kto był właścicielem, adresy narzeczonych, matek. Starano się przechytrzyć oprawców. Tak jak niepozorna szczoteczka do zębów odnaleziona na Cmentarzu Bródnowskim. Po odczyszczeniu ukazał się wykaligrafowany starannie napis „Kazimiera Adamkiewicz Dęblin Lipowa 36. Kęska Zygmunt”, a potem jeszcze data z wyrokiem śmierci. Badania genetyczne potwierdziły, że szczoteczka należała do Kęski, żołnierza AK ze zgrupowania Orlika.

Prof. Szwagrzyk opisał też kolejne miejsca, w których pracowała jego ekipa. „Łaczkę”, o której już w pierwszych dniach wiedzieli, że to masowe groby śmierci, 2/3 czaszek nosiło ślady strzału zw. katyńskim. Znaleziono dowody na to, że budując groby dla komunistycznych bohaterów – o czym decyzja zapadła dopiero w latach 80. XX wieku – koparki wykopywały kości ludzkie, które potem wraz ziemią używane były do wypełnienia pustych przestrzeni między tymi grobami.

W Białymstoku, przy ul. Giedymina, zespół IPN pracował w dzielnicy domków jednorodzinnych. Tam doły śmierci odnaleziono w ogródkach, pod piaskownicami dla dzieci, pod miejscami na grilla czy wypoczynek.

Na warszawskiej ul. Strzeleckiej w kamienicy, w której były pokoje przesłuchań, gdzie więźniów torturowano, nadal mieszkają ludzie. W piwnicach  gdzie stały słoiki i niepotrzebne rzeczy,  wyryte było setki napisów uwięzionych m.in. modlitwy, prośby za ojczyznę, nazwiska…

Inne szokujące zdjęcia pokazują miejsca zbrodni UPA. Na Ukrainie szukać nie można, rząd jest skrajnie nieprzychylny polskim poszukiwaniom zamordowanych rodaków. Jak mówił prof. Szwagrzyk:

My badamy miejsca, staramy się dochodzić do prawdy, ale Ukraińców to nie interesuje. Bez względu na to, co zrobimy, nie zdołamy się porozumieć.

W tym miejscu zaprezentował szereg slajdów, na których pokazana jest droga do Huty Pieniackiej w dniu rocznicy, kiedy na miejsce udają się polskie rodziny, by upamiętnić swoich bliskich. Domy we wsiach są celowo udekorowane flagami banderowskimi, a przy drogach stoją członkowie bojówek ukraińskich, którzy jak tylko mogą utrudniają przejazd. Po zgładzonych wsiach nie został żaden ślad. Wycięto nawet drzewa owocowe, aby nikt nie zorientował się, że była tam jakakolwiek siedziba ludzka.

Za to zakończenie wykładu miało wydźwięk pozytywny. Oto Szwagrzyk pokazał zdjęcia tych, którzy wraz z nim szukają polskich bohaterów. Jak mówił, wolontariusze przychodzą zawsze i wszędzie. Są to profesorowie i kasjerki,  robotnicy i ministrowie, młodzi i starzy. Kilkaset osób rocznie. Widać szczególnie, jak wspaniałe jest młode pokolenie, jak im zależy. Ich patriotyzm to nie tylko noszenie koszulki z Niezłomnymi, ale i prawdziwe czynyDlatego profesor uważa, że w pochodzie pokoleń wszystko układa się pomyślnie i że Polskę czeka dobra przyszłość.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna zadowolony z SLD-owskiej „przystawki” w wyborach do europarlamentu

Zdjęcie ilustracyjne/Grzegorz Schetyna / flickr.com/European People's Party/CC BY-SA 2.0

  

Brawa dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej za decyzję, że chce współtworzyć Koalicję Europejską - oświadczył dzisiaj przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. "Wspólnie skończymy z ośmiornicą PiS, odbudujemy Polskę i jej miejsce w Europie" - zapewnił.

Dzisiaj podczas konwencji SLD podjęto decyzję o przystąpieniu tej partii do Koalicji Europejskiej w wyborach do europarlamentu.

"Po długiej dyskusji podjęliśmy dzisiaj decyzję o odpowiedzeniu na apel premierów i przystąpieniu do Koalicji Europejskiej"

- oświadczył lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

Grzegorz Schetyna odniósł się do tej informacji na Twitterze.

"Brawa dla @sldpoland za decyzję, że chce współtworzyć #KoalicjaEuropejska. Czekamy na kolejnych partnerów. Wspólnie skończymy z #ośmiornicaPiS, odbudujemy Polskę i jej miejsce w Europie"

- napisał lider PO.

Podczas konwencji SLD Czarzasty zaznaczył, że negocjacje koalicyjne powinny zakończyć się "do końca lutego", a SLD jest pierwszą partią, która podjęła decyzję o wejściu do porozumienia.

Czarzasty poinformował też, że w toku negocjacji SLD zaproponuje, by na listach wyborczych Koalicji znaleźli się trzej b. premierzy z ramienia tego ugrupowania: Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także m.in. wiceprzewodniczący PE Bogusław Liberadzki, wieloletni eurodeputowany SLD Janusz Zemke oraz wiceszef Sojuszu Marek Balt.


Na początku lutego grupa b. premierów i szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o stworzenie szerokiej listy w wyborach do PE. "Wybory do PE przypadają w chwili kluczowej dla losów Polski. Wzywamy odpowiedzialne siły i środowiska polityczne, samorządowe i obywatelskie do wystawienia jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE. Apelujemy o powstanie koalicji europejskiej, która uniemożliwi wyprowadzenie Polski z UE. Tego wymaga polska racja stanu" - głosił apel, odczytany przez lidera PO, b. ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę.

Pod deklaracją podpis złożyli - oprócz Schetyny - także byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, a także b. szef MSZ Radosław Sikorski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl