Minister finansów rządu PO-PSL ma poważne kłopoty? Jacek Sasin: Sprawa jest oczywista

Niedopełnienie obowiązków przez ministra musi skutkować odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu; ws. afery vatowskiej zarzuty dla b. szefa MF Jacka Rostowskiego widać na pierwszy rzut oka - ocenił minister Jacek Sasin. Jego zdaniem niedopełnienie obowiązków przez Rostowskiego jest "oczywiste".

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, został zapytany dziś w Polskim Radiu 24, czy dla Rostowskiego (ministra finansów z lat 2007-13) sytuacja związana z tzw. aferą vatowską "pachnie Trybunałem Stanu".

Jak zaznaczył, postawienie kogokolwiek przed Trybunałem Stanu jest decyzją polityczną, którą podejmuje Sejm. Wskazał jednocześnie, że PiS nie ma wystarczającej większości w parlamencie, by samodzielnie to przegłosować.

Na uwagę też uczestniczącego w programie PR24 posła Kukiz'15 Tomasza Rzymkowskiego, że z jego ugrupowaniem lub Nowoczesną większość byłaby wystarczająca, Sasin odparł: "nie sądzę, aby Nowoczesna dzisiaj, blisko współpracując z Platformą, rzeczywiście podniosła rękę za takim rozwiązaniem".

Jak zarzuty będą solidne, to czemu nie

- powiedział z kolei też obecny w studio Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Według Sasina "w przypadku pana ministra Rostowskiego w tej vatowskiej aferze te zarzuty tak naprawdę widać na pierwszy rzut oka".

Pamiętajmy, że pewne niedopełnienie obowiązku jest przestępstwem dla każdego urzędnika, w przypadku ministra musi skutkować odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu

- zaznaczył.

Jego zdaniem niedopełnienie obowiązków przez Rostowskiego "jest tutaj absolutnie oczywiste".

Wypłynięcie tych pieniędzy odbywało się w czasie - w większości czasu - gdy minister Rostowski był ministrem, a jego obowiązkiem było podejmować takie działania i takie również rozwiązania prawne proponować, które by ten proceder ucięły. A tego brakowało - ocenił minister.


Komisja śledcza ds. VAT ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w innych krajach.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych". Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, "w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jacek Sasin #Jacek Vincent Rostowski #PO-PSL #VAT #Trybunał Stanu

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo